$
צרכנות פיננסית

איך מתנת בר מצווה התניעה אימפריית קפה ששווה 10 מיליון דולר

ג'רמי ליימן ופול שלאדר מניו יורק השתמשו בכסף שקיבל ליימן כנער כדי להקים את הסניף הראשון של קפה בירץ'. מאז הספיקו להפוך את העסק לרשת מצליחה. איך עשו זאת?

שירות כלכליסט 10:3923.05.16
ג'רמי ליימן עבד בחברת משכנתאות, אך תוך כדי העבודה פנטז על כך שישלמו לו לבלות יום שלם בבית קפה. פול שלאדר עבר לניו יורק ממיניסוטה בתקווה לפצוח בקריירת משחק, אך בפועל עבד כברמן ומנהל במבשלת בירה.

 

המפגש ביניהם יצר שותפות, ולאחר שנה של עבודה קשה הם פתחו בסתיו 2009 את הסניף הראשון של בית הקפה שלהם, בירץ' קופי. מאז הצמד הספיק כבר לפתוח שישה סניפים נוספים במנהטן, מפעל קלייה וחנות בלונג איילנד סיטי, ובקרוב ייפתח סניף נוסף בברונקס. שווי העסק מוערך בין 10-15 מיליון דולר. בראיון ל-CNBC הם חילקו עצות להקמת עסק קמעונאי מצליח.

מייסדי קפה בירץ' ג'רמי ליימן ופול שלאדר מייסדי קפה בירץ' ג'רמי ליימן ופול שלאדר צילום: cnbc.com

 

איך מתחילים

לא לכולם יש מממן עם כיסים עמוקים שעוזר להם לצאת לדרך. לכן, ליימן השתמש בכספים שקיבל לבר מצווה שלו. מדובר היה על פחות מעשרת אלפים דולר, אך לדבריו זו הייתה התחלה טובה. "לקחתי גם הלוואה של 30 אלף דולר, ופנינו לכל בני המשפחה והחברים ולקחנו כל מה שהציעו לנו", הוא מספר. ליימן טוען כי כל עסק יכול להתחיל גם עם כמות קטנה של כסף, כשהמפתח הוא להתחיל מנקודה מסוימת. "תתחילו בקטן, ולפני שתשימו לב כבר יהיה לכם משהו". עצה נוספת שהוא מעניק היא לאהוב את מה שעושים, וכך יהיה קל יותר להפוך זאת להצלחה.

 

שלטו בתקציב

המפתח, לדברי היזמים הצעירים, הוא לעשות ככל האפשר בעצמכם בשלבים הראשונים. צריך לשמור על נקודת מבט מציאותית בתחזיות ולדבוק בהן. אך אם חל שינוי, התאימו עצמכם אליו. השניים מדגישים כי חשוב לשמור על עתודה משמעותית, כך שאפשר להתמקד בצמיחת העסק ולא רק על הדרך שבה תצליחו לשלם שכירות.

 

מיקום, מיקום ונאמנות

ליימן ושלאדר עבדו מההתחלה עם אותו סוכן נדל"ן, שעזר להם למצוא אתרים חדשים לכל סניף. העבודה המשותפת המתמשכת עזרה להם לפתח איתו מערכת יחסים מעמיקה, שמאפשרת לו להבין את הצרכים והרצונות שלהם ולדאוג לאינטרסים שלהם.

 

שמרו על איזון תוך כדי צמיחה

קל ללכת לאיבוד בתוך כל ההתרגשות המלווה את המיזם החדש. אולם, השניים מדגישים שחשוב לשמור על איזון בחיים. "אם אתם אוהבים להתאמן, המשיכו בכך", ממליץ ליימן. "אם אתם מגלים פתאום שלא פגשתם את החבר הכי טוב שלכם כבר תקופה ארוכה, אז סיימו לקרוא את הכתבה ורוצו להתקשר אליו". עצה נוספת שמחלקים הבחורים היא לקום מוקדם יותר, אם אתם מרגישים שחסרים לכם כמה שעות ביום.

 

עובדת בסניף הרשת במנהטן. אחת המשימות הקשות היא למצוא צוות מנצח עובדת בסניף הרשת במנהטן. אחת המשימות הקשות היא למצוא צוות מנצח צילום: cnbc.com

 

עבדו בצורה חכמה

רק מכיוון שאתם עובדים כל כך הרבה שעות בשבוע, אין זה אומר שאתם עובדים בצורה חכמה. לכן, הקפידו להתמקד באיכות העבודה ולא רק בכמות. זו לא תחרות, התמקדו במה שאתם טובים. ליימן מציין לדוגמה שאם אינכם טובים במתמטיקה, ככל הנראה עדיף שלא תיקחו על עצמכם את קביעת המחירים בתפריט.

 

הישארו על המסלול שקבעתם

כשעוד תהיו בשלבי התכנון, תיתקלו בלא מעט אנשים שינסו להניא אתכם מהקמת עסק, מספרים ליימן ושלאדר. לחלקם אמנם יהיו טיעונים נכונים, אך מרביתם פועלים ממקום של פחד. אולם, לטענת היזמים אם אתם מאמינים במה שאתם עושים, עשו זאת ואל תתנו לפחד של אחרים למנוע מכם להקים את העסק שתמיד רציתם.

 

העסיקו עובדים בחוכמה

מציאת הצוות הנכון היא אחת המשימות הקשות ביותר שעומדות בפני הקמת עסק קטן. אל תתפשרו על עובדים בינוניים. כשאתם מראיינים אנשים, שימו לב ליצירת קשר עין, לשפת הגוף ולאישיות הכללית של המועמדים. ליימן מדגיש כי אתם רוצים לעבוד לצד אנשים שתיהנו לבלות איתם. ניסיון הוא חשוב, אך האישיות היא הגורם המרכזי.

 

שמרו על תקשורת פתוחה

תקשורת, או ליתר דיוק היעדר תקשורת, עלולה לחסל את העסק. חשוב לשמור על אותו ראש עם השותף. לא חייבים להסכים על הכל, אך כדאי למצוא מכנה משותף אל תנטרו טינה, מזהירים ליימן ושלאדר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x