$
הכסף

הישג לגפני בבוררות על קופת הגמל החדשה: ועדת הכספים תקבע תקרת ההפקדות

הבוררות מתקיימת סביב הצעת החוק שמקדם סגן שר האוצר יצחק כהן ליצירת קופת גמל חדשה עם הטבות מס משמעותיות

רוני זינגר ורחלי בינדמן 21:5904.05.16

 יו"ר ועדת הכספים משה גפני רשם הישג נוסף מול האוצר — הקרב על קופת הגמל החדשה. בחודש האחרון התנהל מאבק כוחות בין הצדדים סביב הצעת החוק שמקדם סגן שר האוצר יצחק כהן ליצירת מוצר חיסכון נוסף לגיל הפרישה — קופת גמל בפורמט חדש, שבה יינתנו הטבות על חיסכון שייצבר עד לגיל פרישה — פטור מס רווחי הון וקצבת פנסיה פטורה ממס.

 

במושב החורף של ועדת הכספים גפני סירב לקבל את הצעת החוק כפי שהיא, הודיע כי הוא מוותר על המשך קידומה ואמר כי יחזיר אותה לוועדת הכנסת. שלשום התקיים דיון "בוררות" בכנסת בעניינה, כשעל תקן הבורר היה יו"ר ועדת הכנסת דוד ביטן. הבוררות הסתיימה בהישג לגפני, כשהאוצר הסכים לשנות את הסעיף הקובע כי יהיה זה שר האוצר שיקבע בצו מהו הסכום המירבי שיופקד בקופה מדי שנה. על פי דרישת גפני, שונה הסעיף כך שתהיה זו ועדת הכספים שתקבע זאת על פי חוק, ואם יהיו שינויים — הם יובאו בהמשך גם כן לאישורה ולא לאישור שר האוצר.

 

אך גם כהן רשם הישג. הוא עמד כנגד הקולות שדרשו להפחית את תקרת ההפקדות השנתית למוצר מ-100 אלף שקל, ודרשו להגביל את יכולת משיכת הכסף כך שיהיה סגור לפחות 3-6 שנים. לבסוף לא הורדה התקרה והכסף נשאר נזיל.

 

המפסיד הגדול הוא יו"ר רשות ני"ע פרופ' שמואל האוזר, שנלחם במוצר בטענה כי הוא מציע יתרון לא שוויוני על קרנות הנאמנות והתיקים המנוהלים שתחת פיקוחו. הוא הזהיר שהמוצר עתיד לפגוע במחזורי המסחר בבורסה, שכן קופות הגמל משקיעות בעיקר בחו"ל ובהשקעות לא סחירות. לטענת גורמים המקורבים למשרד האוצר "האוזר נלחם נגד המוצר בשל מאבק על טריטוריה אבל מדובר במוצר טוב ללקוח גם אם זה בא על חשבון מוצרים אחרים".

 

יו"ר ועדת הכנסת ביטן אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "האוצר הביע התנגדות לדרישה להגבלת הזמן, הם רואים בזה בעיה ולהבנתי גפני ירד מהדרישה הזו. הגענו למספר תיקונים קטנים ובסופו של דבר ועדת הכספים היא שתקדם את הצעת החוק הזו".

 

יצחק כהן. תקרת ההפקדות לא הורדה יצחק כהן. תקרת ההפקדות לא הורדה צילום: גדי קבלו

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x