$
הכסף

אין תחרות: קרנות הפנסיה הגדולות מתחרות על 4% בלבד מכספי החוסכים

קרנות הפנסיה לא באמת מתחרות על החוסכים המפוזרים שאינם מאוגדים בשום מסגרת, אלא ממוקדות בניסיונות לגנוב מעסיקים גדולים זו מזו, ואת כל העובדים שלהם

שאול אמסטרדמסקי ורחלי בינדמן 07:0126.04.16

התחרות בשוק הפנסיה היא מוגבלת למדי, ומתמקדת בעיקר במעסיקים הגדולים. קרנות הפנסיה לא באמת מתחרות על החוסכים המפוזרים שאינם מאוגדים בשום מסגרת, אלא ממוקדות בניסיונות לגנוב מעסיקים גדולים זו מזו, ואת כל העובדים שלהם.

 

מבדיקת דו"חות קרנות הפנסיה עולה כי המפסידה הגדולה ב־2015 היתה הקרן השנייה בגודלה בישראל — מגדל מקפת. ב־2015 הצליחה מקפת לגייס אליה מקרנות אחרות 650 מיליון שקל של חוסכים, אך היא גם איבדה 1.2 מיליארד שקל לקרנות אחרות, כך שבשורה התחתונה היא הפסידה יותר מחצי מיליארד שקל של כספי חוסכים.

 

המרוויחה הגדולה מהמעברים בין הקרנות היא הקרן הגדולה ביותר — מנורה מבטחים, שאמנם הפסידה 725 מיליון שקל של כספי חוסכים שעברו לקרנות אחרות, אך גייסה חוסכים בעלי חסכונות בהיקף של 1.7 מיליארד שקל, כך שבשורה התחתונה היא גנבה למתחרותיה כמיליארד שקל. קרן הפנסיה של כלל ביטוח הצליחה להוסיף לעצמה סכום צנוע יותר של 45 מיליון שקל.

 

המעברים של החוסכים בין הקרנות, תהא הסיבה אשר תהא — החלפת מקום עבודה, המעסיק השיג דיל טוב יותר בקרן אחרת, או עריכת סקר שוק שבעקבותיו הם עברו לקרן זולה יותר — מהווים בסך הכל 4% מכלל הכסף שמנוהל בידי חמש הקרנות הגדולות. במילים אחרות — 4% מהכסף זה כל היקף התחרות בשוק הפנסיה, שחמש חברות הביטוח הגדולות מחזיקות ב־96% ממנו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x