הכסף

סלינגר ממשיכה להפתיע: קרנות פנסיה יחויבו לאפשר הצטרפות דרך האינטרנט

בטיוטת חוזר חדשה המפקחת מחייבת את קרנות הפנסיה לאפשר לכל חוסך להצטרף לקרן ללא תיווך סוכן ביטוח. עוד מסדיר החוזר העברה אוטומטית של כספים מקרנות פנסיה קודמות לקרן פנסיה שאליה מבצע החוסך הפקדות

רחלי בינדמן 21:2510.04.16

המפקחת על הביטוח דורית סלינגר פרסמה היום טיוטת חוזר שנועד להוריד דרמטית את היקף העמיתים המוקפאים בקרנות הפנסיה וקופות הגמל. מדובר בעמיתים שחדלו להפקיד כספים לקופת הגמל או הפנסיה, בדרך כלל בעת הפסקת עבודה ואשר דמי הניהול שהם משלמים זינקו למקסימום בעקבות זאת. בקרנות הפנסיה הגדולות ישנם יותר עמיתים מוקפאים מאשר עמיתים פעילים כיום.

 

השיטה של סלינגר לטפל בבעיה זו היא דרך איחוד חשבונות פנסיה – משמעות הדבר היא שכאשר עמית מוקפא מתחיל לעבוד במקום עבודה חדש ומצורף לקרן הפנסיה שהציע לו המעסיק החדש שלו, הכספים המוקפאים בקרנות הפנסיה הקודמות שלו יאוחדו לקרן החדשה, אלא אם יתנגד מפורשות.  

(אילוסטרציה) (אילוסטרציה)

 

לפי החוזר, קרן הפנסיה הקולטת צריכה לשלוח לעמית החדש תוך 7 ימי עסקים הודעה כי בכוונתה לפתוח בתהליך איתור כספי פנסיה קודמים שלו לשם קליטתם בקרן. אם לא הודיע העמית תוך 45 יום מיום ההודעה כי הוא מבקש שלא להעביר את הכספים המופקדים לזכותו בקרנות פנסיה קודמות, תעביר קרן הפנסיה הקולטת את פרטיו לשאר קרנות הפנסיה לשם איתור חשבונות מוקפאים שלו.

 

על קרן פנסיה שקיבלה הודעת שאילתא כזו לגבי עמית להשיב לקרן הפונה תוך 3 ימי עסקים. אם הקרן הקולטת מצאה כי לעמית כספים מוקפאים כאלה תשלח לו הקרן הקולטת הודעה על כך. אם העמית לא הודיע לקרן הקולטת תוך 45 יום כי הוא מבקש לא להעביר את הכספים המופקדים, כאשר סביר להניח שרוב החוסכים לא יעשו זאת, יראו אותו כמי שהגיש בקשה להעביר את הכספים לקרן הקולטת. לאחר 45 יום, כך לפי הטיוטה העמית לא יוכל להתחרט מאוחר יותר.

 

מדובר ברפורמה דרמטית שעתידה להניע סכומי כסף משמעותיים של חוסכים מוקפאים לקרנות עם הפקדות פעילות. ההנחה היא שהמעסיק השיג לעובד דמי ניהול מוזלים וכך יוכלו גם הכספים בקרנות הקודמות להנות מדמי ניהול מוזלים אלו ולא לשלם דמי ניהול מקסימאלים בשל העדר הפקדות חדשות.

 

החוזר כולל דרישה חדשה ומשמעותית מקרנות הפנסיה – הוא מטיל עליהן חובה לאפשר צירוף עמיתים באופן מקוון דרך אתר האינטרנט של החברה. במילים אחרות, על כל קרנות הפנסיה לאפשר פלטפורמת הצטרפות דיגיטלית ללא תיווך סוכן ביטוח. כיום רוב קרנות הפנסיה הגדולות לא מאפשרות הצטרפות דיגיטילית ומפנות את העמיתים המבקשים להצטרף לסוכן ביטוח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x