$
הוועידה לעסקים קטנים ובינוניים 2016

"דרישת הבנקים לביטחונות בעסקאות יצוא היא חסם משמעותי"

מנכ"ל אשרא דיבר היום בוועידה לעסקים קטנים ובינוניים של "כלכליסט" על התוכנית המשותפת לאוצר ולאשרא להקל על יצואנים קטנים בערבויות

אביב גוטר 17:5128.03.16

"תוכנית הערבויות היא אחד המהלכים המשמעותיים ביותר שעשתה ממשלת ישראל בשנים האחרונות לתמיכה בייצוא. התוכנית צפויה להקל במיוחד על כ-3,000 יצואנים קטנים, שמייצאים בהיקף של עד 2 מיליון דולר בשנה ומהווים כ-70% מהיצואנים במדינת ישראל. עבור יצואנים אלה, לעיתים הדרישה של הבנקים להעמיד להם בטחונות כתנאי לקבלת מימון לעסקאות ייצוא היא חסם משמעותי". כך אמר הבוקר צחי מלאך, מנכ"ל אשרא, בוועידה לעסקים קטנים ובינוניים של "כלכליסט".

 

תוכנית הערבויות ליצואנים יוצאת לדרך בימים אלה, ביוזמת האוצר ובשיתוף אשרא, על מנת לתמוך ביצוא בכלל, וביצואנים קטנים ובינוניים בפרט. מטרת התוכנית היא להקל על יצואנים קטנים ובינוניים, הנדרשים להעמיד בטחונות לטובת הבנק כתנאי לקבלת מימון מהבנקים לעסקאות ייצוא. במסגרתה, תקצה אשרא ערבות לטובת הבנק המממן, כתחליף לבטחונות שנדרש היצואן להעמיד.

 

היקף הערבות שתעמיד אשרא יעמוד על כ-75% מהיקף הבטחונות הנדרש, כאשר היצואן יידרש לשאת בכ-25% בלבד מהסכום. התוכנית מיועדת ליצואנים קטנים ובינוניים, המייצאים בהיקף של עד 50 מיליון דולר בשנה. היקף ערבויות המדינה צפוי להסתכם בכ-100 מיליון דולר.

 


 

מלאך הוסיף כי "אשרא צופה לטפל בכ-100-200 פניות של יצואנים קטנים ובינוניים, שבחלק גדול מהמקרים, ערבות המדינה תקל מאוד על היצואן לסגור את עסקת היצוא. מדובר בשירות חדש של המדינה ליצואנים, שלא היה קיים עד כה בשוק הישראלי אך קיים במדינות אחרות, ולכן אני מאמין שתהיה לו השפעה מהותית מאוד על קידום הייצוא. עד עתה חתמנו על הסכם בעניין עם בנק לאומי, ובכוונתנו לחתום בתקופה הקרובה על הסכם עם שאר הבנקים".

 

צחי מלאך צחי מלאך צילום: צביקה טישלר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x