$
הוועידה לעסקים קטנים ובינוניים 2016

"עסקים קטנים קורסים והממשלה לא יודעת לתת סיוע בזמן אמת"

ח"כיציק שמולי אמר את הדברים בפאנל בנושא האתגרים שעומדים בפני עסקים קטנים ובינוניים בו השתתפו גם ראשת עיריית נתניה, ראש היר ראשל"צ ומנכ"ל החברה לפיתוח מרכז ירושלים

אביב גוטר 16:3528.03.16

העסקים הקטנים והבינוניים בישראל מספקים פרנסה לכ-30% מכלל האוכלסייה על פי מכון המחקר של הכנסת, ולמרות זאת רבים מהם נמצאים בקריסה - סביבה נושא זה נסוב הדיון בפאנל אתגרים לבעלי עסקים קטנים שנערך בוועידת העסקים הקטנים והבינוניים של "כלכליסט" יום (ב').

 

חברי הפאנל דנו בפגיעה בעסקים כתוצאה מעבודות הרכבת הלה בתל אביב. שר התחבורה ישראל כץ סיפר הבוקר במהלך הוועידה על הקדמת תאריך הסיום של פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב, אולם מהלך זה לא יצליח לסייע לעסקים הסובבים את אתרי הבנייה שפדיונם הצטמצם משמעותית מאז החלו העבודות.

 

את הפאנל הנחה כתב האנרגיה והתשתיות של "כלכליסט" ליאור גוטמן. בפאנל השתתפו מרים פיירברג־איכר, ראשת עיריית נתניה, דב צור, ראש עיריית ראשון לציון, ח"כ איציק שמולי, המחנה הציוני ואלון שפייזר, מנכ"ל החברה לפיתוח מרכז ירושלים.

 

שפייזר סיפר כי עם התחלת עבודות הבנייה לרכבת הקלה בירושלים הקימה עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים את חברת עדן, שעוזרת לעסקים הקטנים הנמצאים במרכז העיר וכיום מאגדת תחתיה כ-2,000 בעלי עסקים קטנים ברחבי העיר. "חברת עדן הוקמה בכדי למנף את מרכז העיר למשהו שונה ואחר. האגרות וההיטלים של מרכז העיר נכנס לקופה של קבוצת עדן ואנו מטפלים בסט פעולות שנועדו לעזור לעסקים, מלבד שיפור מערך התשתיות. פעולות רבות שאנו מבצעים מגדילים את השיווק של אותם עסקים ובכך גם הפדיון. אנו תומכים בעסקים הקטנים באמצעות מענקים מיוחדים והפקת אירועים בעסקים, מספקים ליווי הדרכתי, ולמעשה מטפלים בדברים שכל עסק קטן לא יכול להתמודד איתו", אמר.

 

מימין: שפייזר, פיירברג-איכר, צור ושמולי מימין: שפייזר, פיירברג-איכר, צור ושמולי צילום: צביקה טישלר

 

ח"כ איציק שמולי נשאל אודות הפתרונות שהכנסת יכולה להציע לעסקים קטנים הנפגעים מגורמים שאינם תלויים בהם. לדברי שמולי, "עסקים קטנים קורסים והממשלה לא יכולה או יודעת לתת את הסיוע בזמן אמת. הכנסת יכולה להקל בהתרה של הסבך הביורוקרטי ולהעניק סיוע לאלה שנמצאים במרכזי הערים שנבלעים בתוך העסקים הגדולים. אני חושב שבכל המקומות האלו גם למדינה צריכה להיות אחריות, לא רק של ראשי רשויות, בעיקר שמדברים על פרויקטים של תשתית לאומית."

 

דב צור נשאל האם המטרה של ראשון לציון היא לנקות את הרחובות ממסחר ולרכז את כל העסקים בקניונים ומרכזי המסחר הגדולים. על כך השיב צור בשלילה: "אנחנו למדנו מניסיון שהוצאת מרכזי המסחר החוצה היא דבר שהעיר משלמת עליו עד היום. עירוניות מתבטאת בכך שלתושבים ולאורחים תהיה זמינות לכל מוצר בטווח מאוד קצר, כמו בניו יורק, מי שרוצה עיר טובה חייב לשמור על מה שקורה במרכז העיר ואלו העסקים הקטנים.

 

פיירברג-איכר נשאלה בנושא העזרה שהעיריות יכולות להציע לעסקים הקטנים. לדבריה אחד הכלים הוא הארנונה. "אחד מהכלים הוא ארנונה אבל הוא לא הכלי היחיד. במאמר מוסגר כולם מדברים על הארנונה שנועדה לתת שירות לתושבים, אם המדינה רוצה לסייע היא יכולה לעזור להם לא רק על חשבון העירייה ולתת להם הנחות במס הכנסה. אני חושבת שיש סוגים שונים של מסחר והחיות שיש במרכז העיר היא לא אותו דבר בלעדי אותם חנויות, ישנו שינוי ענק בין החנויות הגדולות בקניונים לעומת הבוטיקים והחנויות הקטנות. מרכז העיר הותיק שקע בגלל בינוי ישן וגם בגלל יצאיה לאזורי תעסוקה וחשוב לנו להחזיר את החיים לאותם אזורים ותיקים כמו כיכר העצמאות שנקראת "השאנז אליזה" של הצרפתים. שדרגנו אזורים שלמים בעלות של 100 מיליון שקל באזורים שלא נגעו בהם 50-60 שנה ובצד זה הקמנו מנהלת שמתרכזת רק באזור הזה שבא לסייע לעסקים הקטנים."

 


 

שפייזר נשאל לגבי עירו - ירושלים - מיהם אותם עסקים קטנים שכן מצליחים לשרוד. על כך ענה: "קודם כל אתחיל ואומר שעדיף שהעסק ינוהל טוב, אני לא חושב שיש כללים לדבר הזה. למרכז העיר יש חוויה אחרת של שוטטות והנאה. ידוע כי עסקי מזון הם מסוכנים יותר באופן יחסי ובהסתכלות רוחבית יותר עסקים מיוחדים, כמו עסקי בוטיק, מסתדרים יחסית טוב יותר ורואים זאת במרכז העיר".

 

לסיום אמר ח"כ שמולי כי יש לחתור לכך שעסקים קטנים יהוו כר לשילוב בין אוכוסיות: "עברתי ללוד לפני 4 שנים כי צדק חברתי צריך להיעשות ולא רק להיאמר, ואני רוצה שהסטודנט ה-500 יבוא ללוד כי טוב בלוד, והיכולת של לוד למשוך אליה קהלים צעירים תהיה אם היא תצליח ליצור לעצמה תדמית של עיר צעירה, כמו שחולון הכריזה על עצמה כעיר הילדים. אני חושב שזה יהיה האבן השואבת שתמשוך חלקים פנימה. ישנם ערים מצליחות שיכולות לתמרן בין עסקים הגדולים לקטנים, אולם מדובר לפעמים באיזה תכשיט שמישהו רוצה להתפאר בו ולא בהכרח מביא לתועלות."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x