$
צרכנות פיננסית

בלעדי לכלכליסט

יונל כהן צופה: "דמי הניהול לפנסיונרים יירדו בחצי - ל-0.25%"

יו"ר איילון העריך שהרפורמה של האוצר באג"ח מיועדות תסיר את החסם שמונע מחוסכים מבוגרים לעבור מקרן פנסיה אחת לאחרת ותתניע תחרות שתפחית את דמי הניהול בענף. לדבריו, "לא צריך להיבהל מכך שכל כספי החוסכים הצעירים יושקעו בשוק ההון"

רחלי בינדמן 07:0420.01.16

"דמי הניהול שמשלמים הפנסיונרים בקרנות הפנסיה יירדו בחצי ל־0.25% ואולי פחות מכך", כך מעריך יו"ר חברת הביטוח איילון יונל כהן שכיהן בעבר כמנכ"ל חברת הביטוח מגדל. כהן אמר את הדברים בכנס מעסיקים שקיימה אתמול חברת צבירן העוסקת בפתרונות שכר, הטבות ופנסיה למעסיקים. חברת הביטוח איילון שכהן עומד בראשה ואף מחזיק ב־22% ממניותיה, מחזיקה בקרן פנסיה, ותחת כהונתו הטרייה של כהן, שנכנס לתפקידו החודש, היא צפויה לחזק את הזרוע הפנסיונית שלה.

 

כהן הוסיף כי "כיום דמי הניהול שמשלמים הפנסיונרים הם 0.5% מהצבירה - דמי הניהול המקסימליים שניתן לגבות כי אין תחרות". לפני כמה שבועות יצאה לדרך רפורמה של משרד האוצר שמשנה את ההקצאה של אג"ח מיועדות (איגרות חוב נושאות תשואה שנתית מובטחת בגובה של 4.8% שהמדינה מנפיקה רק לקרנות הפנסיה) לחוסכים, כך ש־60% מתיק ההשקעות של מי שכבר יצאו לפנסיה יושקעו באג"ח האלו, וזאת בניגוד למצב הקיים שבו 30% מתיקי הפנסיה של כלל החוסכים מושקעים באג"ח מיועדות.

 

הרפורמה אמורה לשחרר את החסם שמונע מחוסכים לפני גיל פרישה לעשות "שופינג" ולבחור איזו קרן פנסיה תעניק להם קצבה. עד כה החוסכים נאלצו לקבל את הקצבה מקרן הפנסיה שבה הם חסכו, זאת מכיוון שקרנות מתחרות סירבו לקבל אותם, אך רפורמת האג"ח של האוצר אמורה לשנות זאת כיוון שכעת החוסכים הפעילים יפסיקו לסבסד את אוכלוסיית הפורשים ומעתה המדינה תעשה זאת, כך שאין לקרנות הפנסיה סיבה לא לקבל את החוסכים שעומדים לפרוש ורוצים לעבור אליהן - מה שיתניע תחרות על גובה דמי הניהול בין הקרנות. "הפחתת דמי הניהול לפורשים מ־0.5% ל־0.25% על חיסכון של מיליון שקל משמעותה חיסכון שנתי של 2,500 שקל", אמר כהן.

 

לפי הרפורמה של האוצר, החוסכים הצעירים עד גיל 50 לא יקבלו אג"ח מיועדות כלל. כלומר, החיסכון שלהם יהיה חשוף לסיכוני שוק המניות. כהן התייחס גם לכך: "אני לא חושב שצריך להיבהל מזה ש־100% מכספי הצעירים יושקעו בשוק ההון. צריך לזכור שהחוסכים מפקידים את הכסף מדי חודש ולא בבת אחת, וגם כשהם פורשים הם מושכים את הכסף מדי חודש, כך שאין חשש שנשים את כל הכסף בשוק כשהוא בשיא ונמשוך את כולו כשהוא בשפל".

 

בהרצאתו כהן הציע כמה הצעות מהפכניות לשוק הפנסיה: "צריך לאפשר לפנסיונרים למשוך את הכספים בתקופת הפנסיה בעת הצורך - כמו למשל במקרה של אירוע בריאותי - כמו שנהוג בעולם". כהן אף סבור שיש לנתק את הקשר בין הגוף שמנהל את החסכונות ברמה התפעולית לגוף שמנהל את ההשקעות. להערכתו, "דמי הניהול ימשיכו במגמת הירידה. רפורמת קרן פנסיית ברירת המחדל (רפורמה של האוצר שלפיה המדינה תבחר במכרז קרן פנסיה עבור העובדים החלשים, שהמעסיק שלהם לא דאג להסדר פנסיוני עבורם, לפי דמי הניהול שהיא תגבה - ר"ב) תוריד גם כן את דמי הניהול".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x