$
עסקים קטנים ובינוניים ישן

בשורה לעצמאיות: הצעת חוק לשינוי חישוב דמי הלידה צפויה לעבור ביום ראשון

הושגה הסכמה עם האוצר, לפיה דמי הלידה לעצמאיות יחושבו לפי ממוצע שנתי ולא לפי שלושת חודשי העבודה האחרונים של האשה. זאת משום שלרוב תפוקת העבודה של העצמאית יורדת בסוף ההריון. יוזמת החוק ח"כ עליזה לביא:"במו ידינו שמנו מכשול מפלה לנשים עצמאיות"

רוני זינגר 18:0417.12.15
ועדת שרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון ואף צפויה לאשר הצעת חוק שתשנה את חישוב דמי הלידה שמקבלות נשים העובדות כעצמאיות. הצעת החוק של עליזה לביא מ"יש עתיד" וטלי פלוסקוב מ"כולנו" מציעה כי בניגוד לנוהל הקיים כיום, דמי הלידה יחושבו על פי ממוצע שנתי, ולא רק על פי שלושת חודשי העבודה האחרונים של האשה ובכך יהיה מדד מייצג יותר של משכורת האם. כיום מחושבים דמי הלידה של עצמאיות לפי משכורתן בשלושת חודשי העבודה האחרונים שלהן בטרם ילדו, ואולם תפוקת העבודה של העובדת העצמאית יורדת בדרך כלל בעת שהיא נמצאת בהריון מתקדם ושלושת החודשים האחרונים אינם מייצגים את משכורתה הממוצעת. כאמור לפיכך מוצע לחשב ממוצע שנתי של משכורות ובכך לייצר מדד מייצג של משכורת האם.

 

עליזה לביא מיש עתיד. "אפליה כלפי הנשים העצמאיות" עליזה לביא מיש עתיד. "אפליה כלפי הנשים העצמאיות" צילום: רמי זרנגר

 

הושגה בעניין הסכמה עם האוצר ולפי שעה יש להצעת החוק רוב בוועדה. ח"כ ד"ר עליזה לביא מסרה: "זהו מצב אבסורדי ומעוות, שאישה עצמאית מקבלת דמי לידה המחושבים בהתאם להכנסותיה בחודשים שאחרי ההיריון. מטבע הדברים, במקרים רבים תפוקת עבודתה מצטמצמת ובהתאם גם ההכנסות. לא ייתכן, שבנוסף לקשיים הרבים העומדים בפני הנשים העצמאיות לאחר לידה בשילוב המטלות הנדרש שבין גידול ילד לבין ניהול עסק, תפגענה גם זכויותיהן. זוהי אפליה כלפי הנשים העצמאיות בכלל, ובהשוואה ביחס לנשים שכירות בפרט. במו ידינו שמנו מכשול מפלה לנשים עצמאיות החוסם יזמות, עצמאות כלכלית והעצמה אישית”. ח"כ טלי פלוסקוב מסרה כי "דווקא בחודשים הראשונים שלאחר לידה, יש לחזק את הנשים ולוודא שכוחן הכלכלי לא נפגע. זהו מרכיב מהותי בשמירה על שיויון בין נשים וגברים. הצעת החוק תאפשר לנשים עצמאיות לצלוח את התקופה שלאחר ההיריון ולקבל דמי לידה לפי ההכנסה האמיתית שלהן בתקופה רגילה ולא בתקופה של ההיריון.

 

ח"כ טלי פלוסקוב. "דווקא אחרי לידה יש לחזק את הנשים ולוודא שכוחן הכלכלי לא נפגע" ח"כ טלי פלוסקוב. "דווקא אחרי לידה יש לחזק את הנשים ולוודא שכוחן הכלכלי לא נפגע" צילום: גיא אסיאג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x