שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מתבססים בקריירה

דמי הניהול של קופות גמל עד 7,000 שקל יקפצו בינואר

הקופות יגבו 72 שקל בשנה במקום 1.05% מהחיסכון כיום - מהלך שיעלה את העלויות לחוסכים הקטנים. בד בבד האוצר מקדם צעדים לעודד לקוחות למשוך את כספי הקופות

רחלי בינדמן 07:0710.12.15

דמי הניהול של קופות גמל קטנות ולא פעילות של עד 7,000 שקל יזנקו בעשרות עד מאות אחוזים, לאחר שתקנה חדשה של אגף שוק ההון באוצר תיכנס לתוקפה ב־1 בינואר. האוצר ייאפשר לחברות הגמל לגבות דמי ניהול מינימליים של 1.05% מהסכום הצבור או 72 שקלים בשנה. היום התקרה החוקית היא 1.05% בלבד.

 

כך לדוגמה, עד היום היה אפשר לגבות מקופת גמל לא פעילה שבה 1,000 שקלים סכום של כ־10 שקלים בשנה. מ־1 בינואר יהיה אפשר לגבות מבעל חשבון כזה 72 שקלים בשנה, שהם שיעור דמי ניהול של כ־7% מהסכום הצבור וזינוק של כ־700% מהסכום שנגבה עד כה.

ככל שיהיה הסכום הצבור בקופה נמוך, כך תוכל חברת הגמל לגבות שיעור דמי ניהול גבוה, ולאט לאט הוא יאכל את החיסכון הקטן ממילא. לבעלי חשבונות לא פעילים שבהם מאות או אלפי שקלים בודדים בלבד, יאכלו דמי ניהול של 72 שקל בחודש את הסכום בתוך שנים אחדות.

 

ההיגיון מאחורי המהלך של אגף שוק ההון באוצר הוא ברצון לפצות את חברות הגמל על הפחתת תקרת דמי הניהול בקופות הגמל מ־2% ל־1.05%, שנכנסה לתוקף בתחילת 2012, והעובדה כי הסכום האבסולטי שמגיע לחברות הגמל מתוך דמי ניהול של חשבונות קטנים כיום אינו מכסה את העלויות השוטפות של תפעול הקופה.

 

 

עד סוף יוני האחרון אפשר אגף שוק ההון לבעלי חשבונות של עד 7,000 שקל למשוך את כספם ללא תשלום קנס, על אף המשיכה לפני גיל הפרישה. בסוף יוני נסגר חלון ההזדמנויות למשיכת הכספים, ומינואר הם אמורים להתחיל לספוג את דמי ניהול החדשים.

 

החשבונות הקטנים מהווים יותר מ־40% מכלל החשבונות בקופות הגמל, אך רק כ־1.5% מכלל הכספים המנוהלים הנאמדים בכ־195 מיליארד שקל. מנתונים שהעביר אגף שוק ההון ל"כלכליסט" עולה כי מתוך 1.4 מיליון חשבונות שמהם אפשר האגף למשוך כספים, רק רבע ביצעו משיכה, ובפועל נמשכו רק 30% מהכספים. במילים אחרות, 1.05 מיליון חשבונות שמהם לא נמשכו כספים יהיו כפופים לגבייה החדשה.

 

בניסיון לעודד את ציבור החוסכים למשוך את הכספים העביר אגף שוק ההון לאישור ועדת הכספים תזכיר חוק שיאפשר לחדש את אפשרות המשיכה של החשבונות הקטנים ללא מגבלת זמן, ואף להעלות את תקרת הקופות שמהן יהיה אפשר לבצע משיכה ל־8,000 שקל. באגף מקווים כי תזכיר החוק יאושר בחודש הקרוב, כך שסמוך להעלאת דמי הניהול יוכלו החוסכים למשוך את הכספים. באגף אף שוקלים לכפות על גופי הגמל לשלוח את הסכומים הצבורים אקטיבית, בצ'ק, לציבור החוסכים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x