$
בונים קריירה ומשפחה

המסלול הצ׳יליאני בפנסיה ייכנס לתוקף בינואר - מה עליכם לעשות?

בימים אלה גופי הפנסיה מודיעים לחוסכים על תחילתה של שיטה חדשה שתיכנס לתוקף בינואר: מסלול השקעות מותאם גיל; המטרה: להגן על החוסכים המבוגרים מפני קריסה בבורסות רגע לפני שהם פורשים; איך תדעו אם עברתם למסלול מיוחד?

שאול אמסטרדמסקי 07:5920.11.15
אם גם אתם קיבלתם בימים האחרונים מכתב מגוף הפנסיה שלכם - מקופת הגמל, מקרן הפנסיה או מביטוח המנהלים - שמסביר על שינוי שצפוי לקרות בינואר במסלולי ההשקעה ולא הבנתם כלום, דעו שאתם לא לבד. בימים אלה גופי הפנסיה מודיעים לחוסכים על תחילתה של שיטה חדשה בפנסיה הישראלית שצפויה להיכנס לתוקף מינואר הקרוב, בהמשך להחלטת הרגולטור של הפנסיה - אגף שוק ההון במשרד האוצר.

  

הכסף שיורד לכם כל חודש מתלוש השכר ועובר לגופי הפנסיה מושקע ברובו המוחלט (בין 70% ל-100%) בשוק ההון (במניות, באגרות חוב וכו׳) ובאפיקים נוספים (נדל"ן, קרנות השקעה בחו״ל וכו׳). גופי הפנסיה אמנם מציעים כבר היום מסלולי השקעה שונים במידות סיכות משתנות, אולם עד כה כ-97% מהציבור הלכו על מסלול ברירת המחדל, שפשוט נותן לאנשים שמנהלים לכם את הכסף את ההרשאה להשקיע אותו כראות עיניהם.

 

מינואר הקרוב המצב הזה ישתנה. בהתאם להחלטת הרגולטור, מעתה מסלולי ברירת המחדל יהיו מותאמים לגיל החוסכים באופן אוטומטי. מדוע? בשביל שכספם של חוסכים צעירים וחוסכים מבוגרים לא יהיה מושקע יחד באותן ההשקעות, אלא יושקעו באופן שונה וברמת סיכון שונה.

 

המטרה היא להגן על החוסכים המבוגרים, אלה שנמצאים קרוב יותר לגיל הפרישה, מפני קריסה בבורסות שעלולה לחתוך חלק ניכר מהחסכונות שלהם רגע לפני שהם הופכים לפנסיה חודשית, מבלי שיהיה להם מספיק זמן לתקן את הנזק. לחוסכים הצעירים יותר, לעומת זאת, יש אפשרות לקחת סיכון גדול יותר בהשקעת החסכונות שלהם, כי לפחות באופן תיאורטי יש להם מספיק זמן עד הפרישה בשביל שהבורסות יתקנו את עצמם ואפילו יותר.

 

על פי ההנחיה של הרגולטור, כל שקל חדש שתפקידו לפנסיה החל מינואר יושקע אוטומטית במסלול מותאם גיל. בכל גוף יהיו שלושה מסלולים בסיסיים כאלה: מסלול לחוסכים עד גיל 50, מסלול לחוסכים בין גילאי 50-60, ומסלול לגילאי 60 ומעלה. בנוסף, כפי שנהוג כבר היום, יהיה מסלול לפנסיונרים.

 

הודעה על המסלול הצ'יליאני של מיטב דש. האם גם אתם קיבלתם מכתב כזה? הודעה על המסלול הצ'יליאני של מיטב דש. האם גם אתם קיבלתם מכתב כזה?

 

הרגולטור אפשר לגופי הפנסיה להפוך מסלולים קיימים להיות מסלול ברירת המחדל, כך שגם הכסף שחסכתם עד כה ינותב למסלולים החדשים, ולא רק הכסף החדש שתפקידו החל מינואר. אם קיבלתם מכתב כזה מגוף הפנסיה שלהם, בדקו אם המסלול שלכם הופך להיות מסלול מותאם גיל. אם כן, דעו שכל הכסף שלכם שוכב מעכשיו במסלול מותאם הגיל. אם זה מתאים לכם, הישארו עם זה. אם לא, הודיעו לגוף הפנסיה שלכם שברצונכם להיות במסלול אחר, מסוכן יותר או פחות.

 

איך תדעו אם הכסף שלכם נמצא כיום במסלול שגוף הפנסיה הופך להיות מותאם גיל? ראשית, אפשר להרים טלפון לגוף הפנסיה שלכם ולשאול. שנית, המידע הזה מופיע בדוח שקיבלתם מגוף הפנסיה (בין אם בסוף השנה הקודמת ובין אם לאחרונה, כשנשלחו הדוחות לרבעון השלישי של 2015). ולבסוף, הנה כלל אצבע טוב: אם מעולם לא עשיתם בחירה אקטיבית באיזה מסלול להשקיע את הכסף שלכם (וזכרו, 97% מהציבור לא עשו בחירה כזו אלא הלכו על מסלול ברירת המחדל), אזי סביר להניח כי אתם מושקעים במסלול שנקרא ״כללי״, או גרסה כלשהי של המילה הזו. ולכן, אם במכתב שקיבלתם כתוב שהמסלול ה״כללי״ הופך להיות מסלול מותאם גיל (למשל, מסלול לחוסכים עד גיל 50), אזי כנראה שזה תקף לגבי הכסף שלכם.

 

בשורה התחתונה, אם אתם חוסכים מבוגרים יחסית - מגיל 50 ומעלה - קראו טוב את המכתב שקיבלתם ונסו להבין אם כל הכסף שלכם עובר אוטומטית למסלול מותאם גיל או לא. אם התשובה היא לא, ובא לכם להעביר את כל הכסף למסלול מותאם גיל, פשוט הרימו טלפון לגוף הפנסיה ובקשו זאת. ובכל מקרה, על אף כל האמור בכתבה הזו, מומלץ להתייעץ עם מומחה (חיצוני או מטעם גוף הפנסיה) לפני שמקבלים החלטה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x