$
עצמאים

השורה התחתונה

עצמאי, נותנים הטבה — לא תיקח?

אני בת 33 ובעלת עסק ליבוא אופנה. השנה לא הפקדתי כספים לקרן הפנסיה, אך צברתי סכום שאני מעוניינת לחסוך. כמה אוכל להפקיד לקרן ואילו הטבות מס אקבל? אורנה, פרדס חנה

סהר אביב ואורי גרינפלד 08:5318.11.15

הפקדה שוטפת לחיסכון פנסיוני עשויה לזכות עצמאים בהטבות מס משמעותיות. גם אם לא בוצעו הפקדות במהלך השנה אפשר לנסות לזכות בהטבות, בתנאי שהכספים יופקדו עד 31 בדצמבר. כדי ליהנות ממלוא הטבת המס אפשר להפקיד עד 16% מההכנסה השנתית המזכה של העצמאי, עד לתקרת הכנסה שנתית של 208,800 שקל. כלומר, מי שהכנסתו יותר מ־208,800 יפקיד סכום מרבי של 33,408 שקל בשנה.

 

על סכום הפקדה כזה ניתנות שתי הטבות: 11% מהסכום (22,968 שקל) מעניקים הטבת ניכוי (הקטנת ההכנסה החייבת במס), ושווייה תלוי בשיעור המס השולי שמשלם העצמאי — ככל שהוא עולה שווי ההטבה יגדל; 5% מהסכום (10,440 שקל) מעניקים הטבת זיכוי (הפחתה בתשלום המס). כלומר, העצמאי יקבל החזר מס של 35% מההפקדה למרכיב זה (3,654 שקל). למעשה, מי שמפקיד את הסכום המרבי ומשלם מס שולי של 48%, זוכה להטבת מס בגובה 14,679 שקל, כלומר כ־45% החזר על הפקדה של 33,408 שקל. בפועל ההטבה אף גבוהה יותר, שכן על חלק הניכוי הוא אינו משלם ביטוח לאומי וביטוח בריאות.

 

חיסכון לפנסיה (אילוסטרציה). כדאי למהר חיסכון לפנסיה (אילוסטרציה). כדאי למהר צילום: שאטרסטוק

 

כדי לדעת מהי ההפקדה שתאפשר הטבה, רצוי להיעזר ברו"ח, ביועץ או בסימולטורים באתרי החברות המנהלות את קופות הגמל וקרנות הפנסיה. אם בוצעו הפקדות במשך השנה, יש לבדוק מהו הסכום שנותר עד לתקרה לקבלת מלוא ההטבה. בנוסף, לדו"ח השנתי שנשלח לעמיתים במרץ מצורף אישור הפקדות לצורכי מס, וחשוב לוודא כי הסכום באישור תואם לסכום שהופקד בפועל. את האישור יש למסור לרו"ח או למס הכנסה, כדי לקבל את הטבת המס.

 

ציבור העצמאים יכול ליהנות מהטבות מס בהפקדה לקופת גמל ולקרן השתלמות. חלקם מפקידים מדי חודש, אך רבים בוחרים לעשות זאת רק בסוף השנה, וכדאי לא לפספס את המועד.

 

אפשרות נוספת ופחות ידועה היא במקרה שהעצמאי נתקל בקושי תזרימי. כדי ליהנות מהטבות המס, אפשר לקבל הלוואה מקופת הגמל לצורך הפקדה למכשירי הפנסיה. גם הבנקים מעמידים הלוואות בתנאים מיוחדים לטובת הפקדות סוף השנה, וכך אפשר ליהנות מהטבת המס, שבפועל גדולה יותר מהריבית הצפויה על ההלוואה עצמה.

הכותבים הם אנליסטית ואחראית על תוכן חינוך פיננסי בפסגות וכלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות

 

השורה התחתונה: עד 31 בדצמבר אפשר להפקיד כספים למכשירי הפנסיה וליהנות מהטבות מס של עד אלפי שקלים
בטל שלח
    לכל התגובות
    x