$
גיל הזהב

רפורמת הסוכנים בפנסיה פשוט די צנועה

באופן מוזר שורה של גורמים טוענים שהקרדיט על המהלך בפנסיה שייך להם וכי הם גזרו את ההישג הגדול ביותר מהמהלך

שאול אמסטרדמסקי 09:0105.11.15

באופן מוזר שורה של גורמים טענו אתמול כי הקרדיט על המהלך בפנסיה שייך להם וכי הם גזרו את ההישג הגדול ביותר מהמהלך. למשל בלשכת סוכני הביטוח טענו כי הם המנצחים הגדולים שכן הכוונה המקורית של משרד האוצר שלא לאפשר לסוכנים לעבוד במקביל גם עם המעסיק וגם עם העובדים בוטלה. גם נשיא להב, ארגון העצמאים, בירך את סוכני הביטוח על הישגיהם וטען כי מדובר ב"ניצחון ענק" גם עבור העצמאים.

 

הודעות דומות יצאו גם מההסתדרות בראשות אבי ניסנקורן, נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש הפגין חיוכים, בתנועת הליכודיניקים החדשים טוענים כי פעלו מאחורי הקלעים במשך שנתיים כדי לקדם את חופש בחירת סוכן הביטוח וכמובן גם אגף שוק ההון עצמו טען כי לא ויתר במאומה על העקרונות שבבסיס הצעת החוק. בשורה התחתונה נראה כי כולם צודקים. המעסיקים חסכו לעצמם כאב ראש ואמנם יתחילו מעכשיו לשלם בעצמם לסוכני הביטוח אבל לא יצטרכו לחפש מי יתפעל עבורם את הפנסיה של העובדים. סוכני הביטוח ייאלצו להתמודד לכאורה מול חברות הביטוח שינסו להגיע אל החוסכים בעצמן אבל בפועל סביר להניח שהחברות לא ימהרו לצאת נגד הסוכנים. העובדה שכולם הכריזו על ניצחונם מעידה מצד אחד גם על כך שמדובר בעסקה שגובשה בשום שכל אבל גם בכך שמדובר ברפורמה צנועה בהרבה מהאופן שבו משרד האוצר מנסה להציגה.

 

האוצר ויתר במשהו על הכוונה המקורית שלו ומעתה יורשו הסוכנים להמשיך לתת שירותי תפעול למעסיקים, אם כי הפעם המעסיקים יצטרכו לשלם על כך בעצמם ולא דרך דמי הניהול של העובדים. המצב הזה פותח פתח לכך שסוכני הביטוח יוכלו להשתמש בקשר הזה מול המעסיקים כדי להטות את הפנסיה לחברות שפחות מתאימות לעובדים או למוצרים שפחות מתאימים להם. האתגר הגדול של המפקחת על הביטוח דורית סלינגר הוא לנסות למנוע את המצב הזה. לכן באוצר מתכננים לגבש ולפרסם הוראות שיכתיבו למעסיקים ולסוכני הביטוח כיצד יש לערוך מכרזים לבחירת גוף פנסיה שיהווה ברירת מחדל לעובדים.

  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x