$
צעירים

הוצאתם הון על חתונה מפוארת? מה זה אומר על הסיכויים שלכם להתגרש

טבעת היהלום שבחרתם, שמלת המעצבים, הלהקה ואולם החתונות הראוותני משפיעים על המשך חיי הנישואים - חוקרים מצאו את הקשר בין ההוצאות הכספיות על החתונה לבין הסיכוי לגירושים

שירות כלכליסט 22:3306.08.15
הצעת הנישואים כבר מאחוריכם וכעת אתם עמלים על תכנון החתונה הגדולה והמפוארת ביותר שאתם בערך יכולים להרשות לעצמכם? אולי כדאי שתחשבו שוב. מחקר חדש מצא שסיכויי ההצלחה של נישואים שמתחילים בטקס מפואר וטבעת אירוסין יקרה הם נמוכים.

על פי המחקר, שפרסמו אנדרו פרנסיס והוגו מיאלון מהפקולטה לכלכלה באוניברסיטת אמורי באטלנטה, ככל שמוציאים יותר כסף על טבעת אירוסין ומסיבת החתונה, כך תקופת הנישואים תהיה קצרה יותר.

 

החוקרים בחנו את הקשר בין הוצאות על חתונה ואריכות חיי הנישואים, תוך התבססות על סקר שבו השתתפו מעל 3,000 אנשים בארה"ב שהתחתנו. הם לא כללו את התשובות של אנשים בנישואים חד מינים, אנשים מעל גיל 60 ואנשים שסיימו למלא את השאלון בתוך פחות משתי דקות וסיפקו תשובות לא עקביות בנוגע לגיל של בן או בת הזוג.

 

 

ההכנסות של תעשיית החתונות בארה"ב עמדו בשנה שעברה על מעל 50 מיליארד דולר, כך על פי חברת המחקר IBISWorld. ההוצאות הגבוהות הללו פוגעות הן בכיס של הזוג והם בכיס של האורחים. ההוצאות כוללות גם טבעת יהלום לכבוד האירוסין, שעולה בסביבות 2,500 דולר. "תעשיית החתונות צמחה בצורה משמעותית במאה ה-20, בין השאר בשל המאמצים בתעשייה להרוויח מאהבה ורומנטיות", כתבו החוקרים.

 

ג'ורג' קלוני ואמאל אלמודין בחתונתם ג'ורג' קלוני ואמאל אלמודין בחתונתם צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

בישראל תעשיית אולמות האירועים גלגלה 12.5 מיליארד דולר בשנת 2014. חתונה ממוצעת בארץ עולה לזוג המאושר בין 100 אלף ל-140 אלף שקל בממוצע (מעל 26 אלף דולר), כך לפי נתונים של דן אנד ברדסטריט.  

 

על פי ממצאי המחקר, זוגות שמוציאים 20 אלף דולר על ארגון החתונה (לא כולל עלות הטבעת), הם בעלי סבירות הגבוהה ב-46% מהממוצע להתגרש. אם ההוצעות נעות בין 10 ל-20 אלף דולר,הסיכוי לגירושים גבוה ב-29% מהממוצע. החדשות הטובות הן שזוגות שמוציאים בין 5,000-1,000 דולר הם בעלי סבירות הנמוכה ב-18% מהממוצע להתגרש, בעוד שזוגות שמוציאים פחות מאלף דולר, הם בעלי סבירות הנמוכה ב-53% לסיים את הנישואים בגירושים. לפיכך, ממליצים במחקר לכלות לא ליפול למלכודת ולהפוך לכלה מהגיהינום – "ברדזילה".

 

קייט מידלטון, ככל שהטקס ראוותני יותר כך הסיכוי לגירושים גדל קייט מידלטון, ככל שהטקס ראוותני יותר כך הסיכוי לגירושים גדל צילום: אי פי איי

 

אולסן מציין במחקר כי הנטל הפיננסי שנצבר בשל קיום חתונה ראוותנית ויקרה יוצר מצוקה פיננסית בקרב בני הזוג, שמובילה בסופו של דבר לפירוק הנישואים. "אל תתנו למפרסמים לפתות אתכם להוציא את כל החסכונות על החתונה", מזהיר אולסן. "אנשים צריכים לשאול האם הדחיפה הפסיכולוגית בזכות היום הגדול תוכל לפצות על הנטל הפיננסי כתוצאה מההוצאות הגדולות?" מוסיף ג'ו דוראן, מנכ"ל חברת הייעוץ הפיננסית יונייטד קפיטל בקליפורניה. "כולנו רומנטיקנים בלב, אך אם לא מבססים הרגלים טובים כבר בתחילת מערכת היחסים, כנראה לא תצליחו לבסס אותם גם בהמשך, וכך לא תזכו לחיות באושר ובעושר".

 

הסבר אפשרי אחד לתופעה הוא שחתונה גדולה עלולה להוות סימן לכך שהזוג מתחתן מהסיבות הלא נכונות. לדוגמה, אולסן מציין כי ישנה סבירות גבוהה פי 1.5 שגברים שהמראה של הכלה הוא החשוב להם ביותר יתגרשו בסופו של דבר, בעוד שיש סבירות גבוהה פי 1.6 שנשים יתגרשו אם הפרט החשוב להן ביותר הוא העושר של הבעל. עם זאת, משפחה גדולה והרבה חברים יכולים לעזור לסיכויי ההצלחה. על פי המחקר, חתונות שבהן היו מעל 200 מוזמנים היו בעלי סבירות נמוכה ב-92% מהממוצע להתגרש, ואילו זוגות שהזמינו רק עשרה אורחים היו בעי סבירות גבוהה ב-35% להתגרש. בישראל בחתונה ממוצעת יש כ-300 מוזמנים, מספר שנחשב לגדול בארה"ב. נתון נוסף שיכול להועיל לנישואים: במחקר טוענים כי זוגות שהיו יחד במשך למעלה משלוש שנים לפני החתונה היו בעלי סבירות נמוכה ב-39% להתגרש.

 

לחצו כאן לצפייה בקטלוג טבעות אירוסין 2016

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x