שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בונים קריירה ומשפחה

בלעדי לכלכליסט

הפניקס מקימה חברה למתן הלוואות צרכניות

בחברת הביטוח בודקים בין היתר מודל עסקי של שיתוף פעולה עם חברות קמעונאות שיוכלו להציע לקהל לקוחותיהם את הלוואות הפניקס

תומר ורון 08:1826.07.15
גופים פיננסיים חוץ־בנקאים כבר מזמן פוזלים לכניסה לשוק ההלוואות הצרכניות, אלא שחברת הביטוח הפניקס, בניהולו של אייל לפידות, כבר החלה להכשיר את הקרקע לכניסה למהלך כזה. ל"כלכליסט" נודע כי בפניקס עובדים בתקופה האחרונה על הקמה של חברה־בת שתעניק הלוואות למשקי בית מכספי הנוסטרו של החברה.

 

גופים מוסדיים מעניקים כיום הלוואות לעמיתיהם מכספי הגמל וההשתלמות שהם מפקידים אצלם, אולם הלוואות מכספי נוסטרו טומנות בחובן סיכון גבוה יותר ולכן הן רווחיות יותר.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: בלומברג

 

בחברת הביטוח בודקים בין היתר מודל עסקי של שיתוף פעולה עם חברות קמעונאות שיוכלו להציע לקהל לקוחותיהם את הלוואות הפניקס, וכך, בהיעדר מערך סינוף, להגיע לתפוצה רחבה יותר.

 

הפניקס ממתינה לדו"ח הסופי של ועדת דורפמן, שתמליץ על הקמת מאגר נתוני אשראי ממשלתי. מאגר כזה יהווה עבורה תמריץ משמעותי להיכנס לשוק ההלוואות הצרכניות, שכן הוא יאפשר לה לקבל מידע על משקי הבית והלקוחות הפרטיים, ולקבוע את רמת הסיכון של ההלוואה.

 

"הפניקס מעוניינת בכניסה לשוק האשראי הקמעונאי, אולם תנאי יסודי לכך הוא הקטנת מחסומי הכניסה. ראוי כי כניסת המוסדיים תוגדר כמטרה בפני עצמה", כתב בחוות הדעת בני שיזף, סמנכ"ל הפניקס.

 

בימים אלו יושבת ועדת שטרום שבראשה עומד הממונה להגבלים עסקיים לשעבר, דרור שטרום ומטרתה היא להמליץ על דרכים להגברת התחרות במערכת הבנקאית. הוועדה תדון בין היתר בעידוד כניסתם של הגופים המוסדיים לשוק האשראי הקימעונאי כדי שאלו יתחרו בבנקים הגדולים.

במשרד האוצר ובבנק ישראל רואים בכניסת המוסדיים לשוק האשראי הקמעונאי פוטנציאל לעידוד התחרות ואלטרנטיבה לאשראי הבנקאי שכן חברות הביטוח, הפנסיה והגמל מנהלות עבור הציבור היצע כסף אדיר, זמין וזול. עם זאת כניסה לתחום בכספי העמיתים מעלות שאלות רגולטוריות רבות ולכן המוסדיים עושים זאת באמצעות כספי נוסטרו.

 

כמו כן, עד היום גופים מוסדיים לא נכנסו לתחום בגלל השליטה הבלעדית שיש לבנקים במידע על הלקוחות הפרטיים, מידע שמאפשר להם לשלוט בשוק האשראי הצרכני והן בגלל עלויות כניסה גבוהות שכן כניסה לשוק זה מצריכה הקמה של מערכות סינוף, שיווק הפצה וחיתום. כיום, 94% מהאשראי הצרכני ניתן בידי הבנקים וחברות הבת שלהם – חברות כרטיסי האשראי, בעוד כ-6% ניתנות על ידי קופות גמל וקרנות השתלמות.

 

ההתרחבות לתחום האשראי נבחנה בעבר על ידי חברות הביטוח השונות, אך כל מהלך בסגנון זה נחל כישלון.

לפני כשנה הודיעה מגדל על כניסתה לתחום אך מאז טרם הקימה מערך כזה. כמו כן, כלל הקימה את כלל מימון שהקימה פעילות אשראי צרכני חוץ בנקאית, דבר שלא הצליח להתרומם ולהוות פקטור תחרותי.

 

בנוסף, הפניקס ומגדל ניסו לרכוש בעבר נתחים מחברות כרטיסי האשראי. הפניקס ניסתה לרכוש 30% מחברת ישראכרט ומגדל ניסתה לרכוש 20% ממנה. בנוסף לכך, לפני עשר שנים ניסתה מגדל לבצע מהלך דומה באמצעות כרטיס מולטי של לאומי קארד, אולם המהלך לא נחל הצלחה.

 

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x