$
עצמאים

אושר בוועדת השרים: דמי אבטלה לעצמאים

לצורך תשלום דמי האבטלה תוקם קרן ייעודית שתמומן מתשלומי העצמאים לביטוח הלאומי. אלי כהן מכולנו, שקידם את החוק: "רשת ביטחון למי שרוצה לפתוח עסק"

אורי תובל 15:0828.06.15

ועדת השרים לחקיקה אישרה לפני שעה קלה (א') את הצעת החוק שקידם ח"כ אלי כהן מכולנו, המעניקה גם לעצמאים זכאות לקבל דמי אבטלה מביטוח לאומי. הצעת חוק אחרת המסייעת לעצמאים שקידם חברו לסיעה רועי פולקמן, וקובעת שהמגזר הציבורי יהיה חייב לשלם לספקים בתוך 30 יום – לא אושרה היום ותעלה לדיון פעם נוספת בשבוע הבא.

שתי ההצעות זכו לתמיכת משרד האוצר. על פי ההצעה של כהן, לצורך תשלום דמי האבטלה לעצמאים תקום קרן ייעודית שתמומן מתשלומי העצמאים לביטוח הלאומי. עצמאי יוכל לתבוע את הקרן לאחר שקיבל אישור רואה חשבון שהעסק נסגר. ניתן יהיה לתבוע את הקרן שלוש פעמים בסך הכל לאורך החיים, ובהפרשים של שלוש פעמים בין תביעה לתביעה.

 

לשכת התעסוקה (ארכיון) לשכת התעסוקה (ארכיון) צילום: צביקה טישלר

 

"מטרת החוק לתקן את העיוות והאפליה בסוגיית דמי האבטלה, משום שעצמאי שסוגר את העסק שלו – לא זוכה לאותה כרית ביטחון שממנה נהנה שכיר שמפוטר", אמר כהן ל"כלכליסט". לדבריו, "יש למדינה אינטרס גדול לפתח ולסייע לעסקים הקטנים שיביאו צמחיה כלכלית בכלל ולפריפריה בפרט. הצעת החוק תיצור רשת ביטחון למי שרוצה לפתוח עסק ותוביל ליצירת מקומות עבודה".

 

הצעת החוק השנייה, "שוטף פלוס 30", קובעת שעל מוסדות ציבוריים לשלם לספק בתוך 30 יום כשעל איחור ישולם קנס לפי ריבית של 4% לשנה. הצעת החוק קודמה בכנסת הקודמת על ידי שלי יחימוביץ'. בעבר, הביע המרכז לשלטון מקומי התנגדות להצעת החוק, בטענה שהרשויות לא מקבלות את המימון מהמדינה בטווח זמן כה קצר. ועדת השרים החליטה לדחות את הדיון בחוק לשבוע הבא.

 

ח"כ אלי כהן. "עצמאי שסוגר את העסק שלו – לא זוכה לאותה כרית ביטחון כמו שכיר" ח"כ אלי כהן. "עצמאי שסוגר את העסק שלו – לא זוכה לאותה כרית ביטחון כמו שכיר"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x