שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בונים קריירה ומשפחה

יש לכם קופת גמל קטנה? נותרו רק 10 ימים למשוך את הכסף

ניתן למשוך כספים מקופות גמל לא פעילות עד 7,000 שקל בפטור ממס עד סוף החודש. מי שלא ימשוך עלול לשלם דמי ניהול מוגדלים של 6 שקל בחודש החל מ-2016

ליאורה הירשהורן 12:3721.06.15

לרובנו יש כל מיני חסכונות קטנים שמסתובבים שאנחנו לא בטוחים באיזו חברה הם נמצאים או כמה כסף יש שם. יכול להיות מאיזו עבודה זמנית שעבדנו בה או מחיסכון נוסף שפתחו לנו במקום העבודה - ובגלל שיש שם סכום יחסית קטן, אנחנו לא תמיד עוקבים או זוכרים את החיסכון. עכשיו זו הזדמנות טובה לעשות סדר בחסכונות ולבדוק האם יש לכם קופת גמל קטנה. משרד האוצר יצא בהוראת שעה המאפשרת לחוסכים למשוך חסכונות בקופת גמל בפטור ממס עד סוף החודש. מי שלא ימשוך, עלול לשלם דמי ניהול מוגדלים של 6 שקל בחודש החל משנת 2016. אז למה אתם מחכים?

 

מי זכאי למשוך את הכסף וליהנות מהפטור ממס?

כל מי שיש לו קופת גמל שעונה על כל התנאים הבאים, יכול לפנות לקופה בבקשה למשוך את הכספים:

 

  • חיסכון במוצר של קופת גמל: הוראת השעה אינה מתייחסת לחסכונות קטנים במוצרים של קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קרן השתלמות.

 

  • קופה לא פעילה: קופת גמל שלא בוצעו בה הפקדות החל משנת 2012, ושלא בוצעו בה העברות או משיכות החל משנת 2013.
  • קופה קטנה: סכום החיסכון בקופה (או במספר קופות) אצל אותה חברה לא עולה על 7,000 שקל (נכון לתאריך 31.12.2012).

 

איך יודעים שיש לכם קופת גמל קטנה?

 

קופות הגמל נדרשו לשלוח מכתב לכל החוסכים שיש להם קופת גמל קטנה הניתנת למשיכה בפטור ממס. לא קיבלתם מכתב כזה? לא יודעים איפה הנחתם את המכתב? לא לדאוג. תוכלו לבצע את הבדיקה בעצמכם: תוכלו לחפש בחינם ובקלות במנוע לאיתור חסכונות פנסיוניים, שם ניתן למצוא רשימה של החסכונות הלא פעילים שיש לכם בחברות השונות (ללא פירוט הסכומים שבכל חיסכון). כדי לדעת מה הסכום שיש לכם בכל חיסכון והאם קופות הגמל הלא פעילות שיש לכם עומדות בקריטריונים למשיכה, עליכם להתקשר לחברות השונות ולברר את זכאותכם. אפשרות נוספת, היא לבדוק באמצעות המסלקה הפנסיונית שתאפשר לכם לקבל מידע על כל מוצרי החיסכון הפנסיוני שברשותכם בעלות של 40 שקל – תוכלו לקבל מידע מפורט הכולל סכומים ותאריכים, ולקבל מידע גם על חסכונות פעילים. נוסף על כך ישנן גם יוזמות פרטיות חינמיות באינטרנט שבאמצעותן ניתן לקבל מידע על החסכונות הפנסיוניים שיש ברשותכם.

 

חסכתם עד 7,000 שקל בקופת גמל? עכשיו אפשר למשוך את הכסף בפטור ממס חסכתם עד 7,000 שקל בקופת גמל? עכשיו אפשר למשוך את הכסף בפטור ממס צילום: שאטרסטוק

 

שימו לב, ישנם גורמים פרטיים אשר מציעים לאתר עבורכם חסכונות אבודים על שמכם תמורת תשלום חד פעמי או אחוז מסויים מגובה החסכונות שימצאו, אך איתור כספי החיסכון הפנסיוני היא פעולה יחסית פשוטה שכל אחד יכול לבצע לעצמו. היכנסו לקרוא עוד באתר 'האוצר שלי' על כספים אבודים.

 

מה אפשר לעשות עם הכסף בקופת גמל קטנה?

מצאתם חיסכון שלא זכרתם את קיומו? עומדות בפניכם כמה אפשרויות:

 

1. להשאיר את הכספים בחשבון קופת הגמל ולהיות מודעים לכך שמשנת 2016 דמי הניהול מוגדלים של 6 שקלים בחודש - סכום שיכול להיות משמעותי אם סכום החיסכון שלכם נמוך.

 

2. להעביר את הכספים בקופת הגמל לחיסכון פנסיוני אחר שיש לכם, בו אתם נהנים מתנאים טובים יותר. כך, תוכלו להמשיך ליהנות מהטבות המס הקיימות בחסכונות פנסיונים ולהגדיל את קצבת הפנסיה החודשית שתקבלו בעתיד.

 

3. למשוך את הכספים מבלי להצטרך לשלם מס בגובה של 35%.

 

איך מתבצע תהליך המשיכה?

ראשית, פנו לקופת הגמל ובררו את זכאותכם למשיכת כספים בפטור ממס לפי הוראת השעה. את רשימת פרטי הקשר של החברות השונות תוכלו למצוא בתחתית העמוד במנוע לאיתור חסכונות פנסיוניים. קופת הגמל תדריך אתכם האם עליכם למלא טפסים ולשלוח אליה או לגשת לאחד מסניפי הבנק על מנת לקבל את כספכם. לצורך זיהוי, תצטרכו להציג תעודת זהות והמחאה מבוטלת או אסמכתה מהבנק עם פרטי החשבון שלכם. קופת הגמל מחוייבת להעביר את הכסף לחשבונכם בתוך 10 ימי עסקים. אם אתם נתקלים בקושי בהתנהלות מול קופת הגמל, הגישו תלונה בפניות הציבור של אגף שוק ההון.

 

הכותבת היא סגנית בכירה לממונה על שוק ההון במשרד האוצר ואחראית על קידום חינוך פיננסי במסגרת "האוצר שלי".

 

 

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x