$
הכסף

מיטב דש נכנס לאשראי צרכני: רוכש 20% מ-eLoan

בית ההשקעות הוא הגוף המוסדי הראשון בארץ שיהיה שותף בחברת מימון המונים, המעניקה הלוואות בריבית נוחה ומאפשרת למשקיעים לקבל תשואה באפיק חוץ-בנקאי

רחלי בינדמן 06:5104.05.15

בית ההשקעות מיטב דש רוכש 19.9% מחברת מימון ההמונים eLoan תמורת סכום המוערך במיליוני שקלים. זו כניסה ראשונה של גוף מוסדי ישראלי לפלטפורמת מימון המונים העובדת בשיטת P2P (PeerToPeer). באמצעות מערכת חכמה לניהול ופיזור סיכונים, מעניקה הפלטפורמה הלוואות בריביות נוחות ללווים, לצד תשואה לציבור המלווים המשקיע באתר. המערכת בוחנת כל בקשה לקבלת הלוואה באמצעות 25 דירוגי אשראי.

 

פלטפורמת מימון ההמונים eLoan היא חברת ההלוואות החברתיות הגדולה והראשונה בישראל, שבה זוכים הלווים לתנאי ריבית נוחים על פי מערכת חיתום משוכללת. כל אזרח ישראלי מעל גיל 18 רשאי להגיש בקשה להלוואה, והמשקיעים במערכת הם אזרחים מן השורה, הזוכים לתשואות באפיק פיננסי אלטרנטיבי. חברת החיתום רוסאריו קפיטל היו מהמשקיעים הראשונים ב-eLoan והם מחזיקים היום בחברה 4%.

 

שיעורי הריבית הנמוכים נובעים מביטול הצורך בגורמי התיווך הקלאסיים וכן הודות להפעלת השירות ללא מערכת מסורבלת. אתרים מסוג זה מהווים תחרות לאופן שבו נוהג כיום הציבור הישראלי לקחת הלוואות - כמעט באופן מוחלט באמצעות המערכת הבנקאית.

 

אילן רביב אילן רביב צילום: אוראל כהן

 

שיתוף הפעולה בין שתי החברות הוא סנונית ראשונה שמתחרה על שוק האשראי הצרכני, תחום שעד כה נמנעו הגופים המוסדיים מלהיכנס אליו בשל פערי מידע הפועלים לרעתם. לבנקים יש מערכת היכרות שלמה עם מצבו הפיננסי של הלקוח, בניגוד לבית ההשקעות, וזה מה שמאפשר להם לתת לו דירוג אשראי ולתמחר בצורה נאמנה את האשראי שהוא מעניק. באחרונה קידם בנק ישראל רפורמה שתחייב את הבנקים לחשוף את תעודת הזהות הבנקאית של הלקוח, מהלך שיקל את כניסת המוסדיים לתחום.

 

לפי הערכות, בכוונת מיטב דש למנף את ההשקעה כדי לחשוף את 600 אלף לקוחותיה לפלטפורמת ההלוואות, הן לצד של האפשרות לבצע השקעה פיננסית מניבה והן לצד של קבלת הלוואה בתנאים נוחים כחלופה להלוואות בבנקים. בשלב ראשון אין בכוונת מיטב דש להעמיד אשראי בעצמה באמצעות הפלטפורמה, אך היא עשויה לבדוק זאת בעתיד.

 

גופים מוסדיים אחרים, כמו חברת הביטוח מגדל, כבר הצהירו בעבר על רצונם להיכנס לתחום האשראי הצרכני ולהתחרות עם הבנקים בגזרה שמהווה את מנוע הרווחיות הגדול ביותר שלהם. ככל הידוע השקעה פיננסית זו נועדה, בין היתר, לאפשר למיטב דש דריסת רגל בתחום, לקראת הקמת פלטפורמה למתן אשראי צרכני ישיר משלה. בית ההשקעות מיטב דש מנהל 137 מיליארד שקל בקרנות נאמנות, קופות גמל, קרנות פנסיה, תיקים מנוהלים ותעודות סל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x