$
עצמאים

בלעדי לכלכליסט

דמי אבטלה לעצמאים יעלו כ־900 מיליון שקל

לשכת העצמאים הכינה לשר האוצר הבא מודל שבו עצמאים יוכלו לקבל דמי אבטלה. הם יפרישו 0.25% משכרם, המדינה תשלים את היתרה

עמרי מילמן 06:5015.04.15

להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, הכינה לשר האוצר הבא הצעה למודל שבו גם עצמאים יקבלו דמי אבטלה. שכיר יכול לקבל דמי אבטלה, ואילו עצמאי שסוגר את העסק לא זכאי לסיוע — נושא כאוב לעצמאים.

דמי האבטלה לשכיר ניתנים לפי מדרגות ההכנסה שלו, החייבת בתשלום דמי ביטוח לאומי. טווח זמן הזכאות של עובדים שכירים לדמי אבטלה הוא 50–175 יום, שבמהלכם נדרש אותו אדם לחפש עבודה ולהיות רשום בלשכת התעסוקה כדורש עבודה (ולהתייצב בה).

 

 

ד"ר רובי נתנזון, היועץ הכלכלי של להב, הכין סקירה למשרד האוצר. נתנזון, שעוסק בנושא יותר מ־20 שנה, בין היתר בוועדות ביטוח לאומי, אמר ל"כלכליסט" כי "אצל שכיר יש בסיס ברור לגביית דמי אבטלה ואצל עצמאי זה לא ברור, אלא תלוי במחזורים ובהכנסה חייבת במס שיכולה להשתנות. זה בעיקר רלבנטי לעצמאים בשכבות הנמוכות".

 

לפי ההצעה של להב, העלות השנתית של תשלומי אבטלה כששיעור האבטלה במשק הוא 6% תהיה כ־881 מיליון שקל. בפברואר שיעור האבטלה היה 5.3%, הנמוך ביותר מאז 2012.

 

אהוד רצאבי, נשיא להב אהוד רצאבי, נשיא להב צילום: נמרוד גליקמן
 

חלק מהמהלך ימומן על פי המלצת להב באמצעות גבייה של 0.25% מהכנסות כל עצמאי כדמי ביטוח לאומי עבור אבטלה, בדיוק כפי שנגבה משכירים כיום. המהלך, להערכת להב, יכניס 134.2 מיליון שקל, פחות מאומדן העלויות גם בשיעור אבטלה נמוך של 4% (אז יעמדו העלויות על כ־587.4 מיליון שקל).

 

באוצר מתנגדים למהלך כזה בנימוק שהוא יגרור עלויות ולא יהיה משק סגור של הכנסות והוצאות, אלא שגם דמי האבטלה ששכירים משלמים היום אינם מממנים במלואם את דמי הביטוח הלאומי, ובמוסד משלימים את ההוצאות האלה מתשלומים אחרים. במהלך קמפיין הבחירות, ובמיוחד בוועידה שעסקה בעסקים קטנים ובינוניים, דיברו כל המפלגות על חשיבות העסקים הקטנים והסיוע להם. כך למשל, כחלון אמר בוועידה כי "השאלה היא לא אם יאושרו דמי אבטלה וקרנות פנסיה לעצמאים, אלא מתי. לא יכול להיות שלכולם יש פנסיות ולכם אין".

 

גם נתניהו, בהתבטאות די נדירה בפייסבוק, העלה סטטוס שמדבר על העצמאים, ובו כתב: "אני רואה חשיבות גדולה במגזר העצמאים והעסקים הקטנים ובטוח שיחד נוכל לדאוג לעתידם". בפועל מלבד החלטה עקרונית ב־2011 למצוא פתרון לעצמאי שסגר את העסק שלו לא נעשה שום מהלך משמעותי עבור העסקים הקטנים בשש השנים האחרונות.

 

גם הרצוג לא חשש להתחייב ואמר: "לא יכול להיות שאין דמי אבטלה לעצמאים. כשאהיה ראש ממשלה אני מבטיח לקדם חקיקה למתן דמי אבטלה לבעלי עסקים קטנים ובינוניים". המשמעות: גם אם לא יהיה רוב בממשלה, בכנסת צריך להיות.

 

נשיא להב אהוד רצאבי אמר ל"כלכליסט": "לפני הבחירות נפגשנו עם כל ראשי המפלגות וכולם התחייבו שיקדמו דמי אבטלה לעצמאים. גם ראש הממשלה נתניהו התחייב בפניי כי יקדם דמי אבטלה לעצמאים. אנחנו נדרוש מהממשלה לקיים את הבטחת ראשי המפלגות כבר בתקציב הקרוב. אנחנו מצפים מהממשלה הבאה ליישם את מה שהוחלט ב־2011: למצוא פתרון לעצמאי שסגר את עסקו". לדבריו, "ממשלת נתניהו קיבלה את ההחלטה הזאת, ואני מצפה שהוא יממש את ההבטחה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x