$
בונים קריירה ומשפחה

קרנות הפנסיה גבו דמי ניהול של 104 מיליון שקל מחסכונות מוקפאים

בחסכונות מוקפאים גובות הקרנות דמי ניהול מקסימליים. לפי הוראה חדשה של סלינגר, קרן חדשה שאליה יעבור חוסך תדאג לאיחוד חשבונות

שאול אמסטרדמסקי 21:1328.03.15

יותר מ־104 מיליון שקל. זה הסכום שחמש קרנות הפנסיה הגדולות בישראל שלשלו לכיסן בשנת 2014 מדמי ניהול שהן גבו מחוסכים מוקפאים. כך עולה מבדיקת "כלכליסט" בדו"חות הכספיים של הקרנות הגדולות. הכינוי חוסכים מוקפאים ניתן לכל מי שאי פעם פתח קרן פנסיה אחת, אבל עם הזמן הפסיק להפקיד בה כסף באופן שוטף, למשל מכיוון שעבר מקום עבודה שבו נפתחה לו קרן פנסיה אחרת. הכספים שהופקדו בקרנות הפנסיה ההן לא עוברים אוטומטית עם החוסכים, אלא נשארים כאבן ללא הופכין בקרן הפנסיה הקודמת, שמתחילה לגבות עליהם את דמי הניהול המקסימליים המותרים בחוק.

 

הוראה חדשה של המפקחת על שוק ההון דורית סלינגר עשויה להפסיק את החגיגה הזו. בשבוע שעבר פרסמה סלינגר הוראה חדשה לקרנות הפנסיה, שעושה סדר בטופס ההצטרפות לקרנות הפנסיה. על הדרך הכניסה סלינגר לטופסי ההצטרפות אפשרות חדשה, שעשויה להגביר את ניוד הכספים בין קרנות הפנסיה במידה ניכרת.

 

על פי ההוראה החדשה, בכל פעם שאתם מצטרפים לקרן פנסיה דרך מקום העבודה שלכם — בין שהצטרפתם למקום עבודה חדש שהציע לכם קרן פנסיה בתנאים יותר טובים ממה שהיו לכם עד כה, ובין שמקום העבודה הנוכחי שלכם הצליח לשפר לכם את התנאים בקרן הפנסיה — תוכלו לסמן שאתם רוצים שקרן הפנסיה הזו תעביר אליה את כל הכספים הלא פעילים שנותרו לכם בקרנות פנסיה אחרות.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: שאטרסטוק

 

החוסכים עצמם לא יצטרכו לעשות שום פעולה אקטיבית, למעט לסמן בטופס ההצטרפות כי ברצונם שקרן הפנסיה תחפש בכל הקרנות האחרות למצוא אם יש להם כספים שנשכחו שם — ואם כן, שתעביר אותם עבורם לקרן הפנסיה שאליה הצטרפו. כך, לפחות תיאורטית, אמורה להיפסק בהדרגה תופעת ריבוי קרנות הפנסיה של החוסכים הישראלים. ההוראה תיכנס לתוקף ביוני 2016.

 

הצורך בריכוז כל כספי הפנסיה שלכם בקרן פנסיה אחת נובע לא רק משיקולי נוחות ובקרה על הכספים, אלא הוא גם צורך של חיסכון כספי. קרנות הפנסיה גובות דמי ניהול מופחתים על חשבונות פנסיה פעילים, כאלה שהחוסכים מפקידים להם כספים באופן שוטף. עם זאת, קרנות הפנסיה גובות את דמי הניהול המקסימליים המותרים בחוק (חצי אחוז) על כל חשבונות הפנסיה הלא פעילים, אלה שנותרו בהם כספים אולם שאין אליהם הפקדות שוטפות. לכן, אם יש לכם חשבונות פנסיה לא פעילים בקרנות כלשהן, אתם משלמים עליהם את דמי הניהול המקסימליים. מיזוג של הכספים האלה לתוך קרן הפנסיה הנוכחית שלכם יחסוך לכם כסף.

 

הואיל ומדובר בהכנסות מצרפיות של יותר מ־100 מיליון שקל עבור קרנות הפנסיה, ייתכן שהצעד החדש אכן יכניס תחרות מסוימת לשוק הפנסיה הרדום. עם זאת, ההוראה החדשה תיכנס לתוקף רק בעוד יותר משנה ותהיה תקפה רק לקרנות פנסיה, כך שכל הכספים היתומים ששוכבים בקופות גמל שנשכחו מלב ייוותרו על כנם.

 

מלבד זה, ההוראה החדשה תהיה תקפה רק בעת הצטרפות לקרן פנסיה דרך מקום העבודה.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x