בונים קריירה ומשפחה

זקן: בנק אינטרנטי של הפועלים ולאומי הוא מקל בגלגלי התחרות

הכוונה של שני הבנקים הגדולים להקים בנק אינטרנטי מעוררת אי־נוחות אצל המפקח על הבנקים. תגובת דודו זקן מזכירה שהמלצות הוועדה לקידום התחרותיות במערכת הבנקאית נועדו "להקטנת הריכוזיות ולא לפעילות במסגרת הבנקים הקיימים"

תומר ורון 22:1711.03.15

בנק הפועלים ובנק לאומימתכננים להשיק בחודשים הקרובים בנק אינטרנטי. המיזמים החדשים יישענו על פלטפורמת האינטרנט והמובייל ולא יצריכו אלפי עובדים או מערך סניפים, מה שייסיע להם להציע לציבור אשראי זול יותר ולשלם לו ריבית גבוהה יותר על פיקדונות.

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

אלא שלא בטוח שהמניעים של שני הבנקים הגדולים במדינה, שמחזיקים יחד בנתח שוק של 60%, מונעים רק מרצון להיטיב את התנאים ללקוחות, אלא מכך שהם רואים סכנה לכניסת רוח תחרותית למערכת. הבנק האינטרנטי נזכר בהמלצות הביניים של ועדת זקן לקידום התחרות במערכת הבנקאית, וקיבל פרק מיוחד בהמלצות הסופיות שפורסמו לפני שנתיים. "הקמת בנק אינטרנטי עשויה להוביל להגברת התחרות במגזרים הקמעונאיים של המערכת הבנקאית". בפיקוח על הבנקים סיכמו את הפרק הזה בדו"ח במילים הבאות: "בנק אינטרנטי חדש יכול להוות אלטרנטיבה ממשית להגברת התחרות רק אם משקלו בשוק הבנקאות הקמעונאית יהיה משמעותי".

 

מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן ומנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן ומנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח צילום: סיון פרג'

 

אתמול (ד') הבין הפיקוח ששני הבנקים הגדולים תקעו מקלות ביוזמה, ובלשון הממלכתית שלו הביע את חוסר שביעות רצונו: "הפיקוח מברך על כניסת שחקנים חדשים לתחום, אך יש להבחין בין שחקנים חדשים שכניסתם תתרום להקטנת הריכוזיות ולהגברת התחרות במערכת הבנקאית, לבין פעילות במסגרת הבנקים הקיימים ובפרט הגדולים שבהם".

 

באוצר החלו לגבש רעיונות להכנסת תחרות לשוק הבנקאי. בין היתר עלה רעיון להציע תמיכה של המדינה בהעמדת הון עצמי לבנק אינטרנטי ותמיכה בפן המחשובי. באוצר גילו שעלויות המחשוב שנדרשות מגורם חדש בשוק הרוצה להקים בנק אינטרנטי או אגודת אשראי מהוות חסם משמעותי לתחרות. הבנקים לא נותרו אדישים לאיום המתקרב. הבחירה שלהם היא לחבק את הרעיון בתקווה להבטיח לעצמם עליונות ונתח בשוק החדש. באמצעות המיזם הם יוכלו לבסס נורמות, לקבוע מחירים, ובעיקר להציב חומות של נתחי שוק שיקשו על גורמים חדשים להשפיע משמעותית על התחרות במערכת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x