שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
גיל הזהב

סלינגר מבהירה: אסור להעלות דמי ניהול ללא הודעה מראש

המוסדיים יצטרכו להוכיח שסיפקו הודעות כחוק לגבי העלאת דמי ניהול פנסיונים, אחרת ידרשו להחזיר דמי הניהול שנגבו בעודף ללא הודעה

רחלי בינדמן 11:4713.08.14

המפקחת על הביטוח דורית סלינגר ערכה באחרונה בדיקה דרך אגף שוק ההון שמצאה כי גופי פנסיה לא הודיעו מראש על העלאת דמי ניהול לחוסכים פנסיונים כפי שדורש החוק – הודעה של חודשיים מראש.

 

 

על רקע הממצאים פרסמה סלינגר הבהרה לפיה "חברה מנהלת אינה רשאית להעלות דמי ניהול לעמית אלא לאחר שהודיעה על כך לעמית וחלף פרק הזמן הקבוע בתקנה (חודשיים – ר"ב). משכך, על חברה מנהלת להשיב לעמית דמי ניהול שנגבו ממנו ביתר קודם לחלוף פרק הזמן האמור".

 

סלינגר מציינת כי בתקופת ההשבה חלה עלייה משמעותית בשיעורי דמי הניהול שנגבו מעמיתים בידי חברות מנהלות ביחס לתקופות אחרות. "נוכח זאת, ובשים לב למשאבים הנדרשים לצורך יישום הוראות הכרעה זו לעניין ביצוע השבה יזומה, הוחלט כי ההוראות לעניין זה יחולו על תקופת ההשבה בלבד", מבהירה המפקחת על שוק ההון.

 

למעשה סלינגר מסבירה כי מהממצאים עולה שדמי הניהול שנגבו בעודף היו לתקופות ארוכות ולכן היא מגבילה את תקופת ההשבה כך שלא יאוחר מינואר 2015 החברה תבדוק את כל החשבונות שבהם הועלו דמי ניהול בתקופה שמתחילה החל מינואר 2006 ומסתיימת בדצמבר 2009 ותשיב את דמי הניהול שנגבו בעודף.

 

דורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון דורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון צילום: אבי אוחיון, לע"מ

 

החוק קובע פטורים ממתן הודעה מוקדמת למשל במקרה בו העלאת דמי הניהול בוצעה בתום תקופתה הטבה קבוצה בדמי ניהול. סלינגר דורשת עם זאת מגופי הפנסיה שהעלו דמי ניהול ללא הודעה להמציא לידיה אסמכתא שלעמית ניתנה הודעה על שיעור ההטבה ועל התקופה שלגביה ניתנה ההטבה כדי לא להידרש להשיב הסכומים.

 

בנוסף, אם החברה תביא אסמכתה כי הודיעה לעמית מסוים על אודות העלאת דמי ניהול היא תהיה פטורה גם כן. אפשרות נוספת לפטור היא אם סוכן פנסיוני או משווק פנסיוני של הגוף הפנסיוני יצהיר שהודיע לעמיתים טרם הצטרפותם למוצר הפנסיוני על אודות גובה דמי הניהול שיקבלו ומתי תפקע ההנחה שלהם.

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא
בטל שלח
    לכל התגובות
    x