הכסף

"פעם סוכנים הרוויחו המון כסף, עכשיו זה כבר לא ככה"

תדמית סוכן הביטוח נחבטה בשנים האחרונות, בעיקר על בסיס תחלואי העבר, אז שיווקו ביטוחי מנהלים יקרים עד אימה ללקוחות שהשתכרו שכר מינימום. היום המודעות של החוסכים, התחרות בענף והרגולציה לא באמת מאפשרים להם להתעשר על חשבון החוסכים

רחלי בינדמן 08:1226.03.14

דוד אסולין, סוכן ביטוח, פגש אותי אתמול בכנס הסוכנים באילת. הוא סיפר שהיה פעם סגן ראש עיריית קריית גת, והביע תסכול על כך שהעיריות גובות מסוכני הביטוח, בדיוק כמו מרואי חשבון ומעורכי דין, ארנונה גבוהה פי שניים עבור המשרדים שלהם לעומת בעלי עסקים אחרים. "פעם סוכנים היו מרוויחים המון כסף, זה הצדיק את זה. עכשיו זה לא ככה. אני בקושי מרוויח", אומר אסולין.

אני מאמינה לו. האמנתי לכל הסוכנים שביקשו לשוחח איתי. תדמית הסוכן נחבטה בשנים האחרונות, בעיקר על בסיס תחלואי העבר, אז שיווקו ביטוחי מנהלים יקרים עד אימה ללקוחות שהשתכרו שכר מינימום. היום המודעות של החוסכים, התחרות בענף והרגולציה לא באמת מאפשרים לסוכני הביטוח להתעשר על חשבון החוסכים.

 

המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר צילום: אבי אוחיון, לע"מ

 

הסוכנים טוענים, ובצדק, כי המרוויחים האמיתיים מהפנסיה של הציבור הם אותם מנהלי חברות שמושכים שכר עתק. סוכני הביטוח שעמם שוחחתי מרבים בסיפורים על המשפחות שהם מלווים, על הצלת החיים שבה הם לוקחים חלק באירועי נכות, מחלה ומוות. הם באמת רואים בעבודתם קודש.

 

הסוכנים הם לא אלו שהמציאו את המודל העקום אלא חברות הביטוח, המרוויחות העיקריות מדמי הניהול של החוסכים.

 

אלא שהסוכנים מתקשים להסתגל למציאות המשתנה - לוותר על העמלות המנופחות, על הטיסות לחו"ל ולייצר לעצמם מודל חדש כדי לשרוד. הצרכן הישראלי כבר לאקונה כל מה שמוכרים לו, ואם הם טוענים שהם נותנים שירות הם צריכים לעשות זאת תחת עולם תגמול אחר ושקוף.

 

הסוכנים אמרו אתמול כי הם פנו לפיקוח על הביטוח בבקשה לנתק את התגמול שלהם מדמי הניהול של החוסך. זהו צעד ראשון בכיוון הנכון, אבל לא טריוויאלי, שכן ספק אם חברת ביטוח תסכים לשלם לסוכן שיביא לקוח בדמי ניהול אפסיים.

 

דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח, צריכה לבחון ברצינות אפשרות להפוך את הסוכנים ליועצים אובייקטיביים ולא לשלול אפשרות לחייב את החוסכים לשלם עבור ייעוץ אובייקטיבי. כל עוד המודל המעוות של תגמול הסוכנים עומד על כנו, יהיה קשה לשנות את התדמית שכה מתסכלת את הסוכן.

 

ועוד משהו: הסוכנים טוענים שחייבים את שירותיהם גם בשיווק פנסיה, אף שמדובר במוצר שהמעסיק חייב לתת לכל עובד על פי חוק. הם טוענים שמעסיקים קטנים רבים לא ממלאים את הוראות החוק והם זקוקים לסוכן שילחץ עליהם. אם הדברים הללו נכונים, מדובר בנורה אדומה לפיקוח על הביטוח בכל הנוגע לאכיפה. לא ייתכן שסוכן ביטוח יצטרך לדאוג לאכיפת חוק סוציאלי כזה, ובכך להצדיק את זכות קיומו בתחום.

רחלי בינדמן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x