$
50 פלוס

מהפכת גיל הפרישה: 70 לגברים, 64 לנשים

בגלל העלייה בתוחלת החיים והגדלת הנטל על קופת המדינה משרד האוצר יוזם העלאה הדרגתית של גיל הפנסיה כבר מהשנה הבאה

גד ליאור, ידיעות אחרונות 09:0126.02.14

העלאת גיל הפרישה מעבודה בישראל צפויה להיכלל בהצעת תקציב המדינה לשנת ‭.2015‬ הדרג המקצועי באוצר, בראשות המנכ"לית יעל אנדורן, תומך בהעלאה, בהקדם האפשרי, של גיל הפרישה, וכך גם נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג. גיל הפרישה בישראל עומד כיום על 62 שנים לנשים ‭67-ו‬ לגברים. "אין ברירה, תוחלת החיים כבר מגיעה ל ‭85-‬ שנה לנשים ‭80-ול‬ שנה לגברים. אי אפשר יהיה לממן את חייהם של מיליוני אנשים שלא יעבדו במשך שנים רבות ויזדקקו לתמיכה מהקופה הציבורית‭,"‬ אמר גורם כלכלי בכיר.

 

לפי תוכנית האוצר, שדורשת את אישור הממשלה, גיל הפרישה לנשים יועלה ‭62-מ ‬‭64-ל‬ שנים באופן הדרגתי במשך 6 שנים, בכל שנה ‭4-ב‬ חודשים, וגיל הפרישה לגברים יועלה ‭67-מ ‬‭70-ל‬ שנים במשך 9 שנים, בכל שנה ‭4-ב‬ חודשים.

 

לדברי גורם ממשלתי בכיר, אשה בת 62 היא עובדת במלוא כוחה, אחרי שצברה ניסיון וידע רב. העובדות בגיל זה מסורות לעבודה, אינן מטופלות עוד בילדים קטנים ויציאתן לפנסיה הן הפסד עצום לשוק העבודה. הגורם הוסיף כי גיל הפרישה הנוכחי לנשים פוגע בהן באופן חמור, שכן הוא גם יוצר נורמה למעסיקים "להיפטר" מעובדת יקרה ולקלוט במקומה עובדת צעירה בשכר נמוך בהרבה.

 

 

במשרד האוצר מאמינים כי אשה בת 62 היא עובדת במלוא כוחה במשרד האוצר מאמינים כי אשה בת 62 היא עובדת במלוא כוחה צילום: סי די בנק

 

מצד שני, ארגוני נשים מתנגדים למהלך בט - ענה שקיימת אפליה של נשים בשוק התעסוקה, בתנאים ובשכר – ואלו שפרישתן תידחה ייאלצו לחיות בעוני ולהזדקק לקצבאות הביטוח הלאומי. "הארכת עבודת הנשים במקצועות שוחקים תפגע בהן‭,"‬ טוענים בארגוני נשים. טענה נוספת נגד השינוי: העלאת גיל הפנסיה תשלול מנשים את קצבת הביטוח הלאומי בתקופת ההארכה.

 

באוצר יבחנו הצעה לפיה יופרד גיל הפרישה, בו האישה זכאית לקבל את הפנסיה שנצברה עבורה, לבין הגיל המזכה בקצבת הזקנה מהביטוח הלאומי. כלומר אישה תצא לפנסיה בגיל ‭,64‬ אך תקבל את הקצבה או חלק ממנה כבר מגיל ‭.62‬

 

בריטניה קופצת ‭68-ל‬

 

ומה השינויים המתוכננים בגיל הפרישה לנשים בעולם? העלאות משמעויות מתכוננות בבריטניה, בה יועלה גיל הפרישה לנשים ‭8-ב‬ שנים, ‭60-מ‬‭,68-ל‬ באיטליה – ‭59-מ‬‭ 65-ל‬ ובאוסטרליה ‭62-מ‬ ל-67.

 

בגרמניה יועלה גיל הפרישה לנשים ‭65-מ ‬‭67-ל‬ באופן הדרגתי, ובארה"ב בשנה אחת, מ-66 ל-67. במדינות כמו קנדה, הולנד, פינלנד, פורטוגל וספרד לא ישתנה גיל הפרישה לנשים, העומד על ‭.65‬ גם באיסלנד ובנורווגיה לא יהיה שינוי, וגיל הפרישה לנשים יישאר ‭.67‬ גיל הפרישה בנמוך ביותר הוא ביוון, 57 לגברים ולנשים, בעוד שגברים פורשים רק בגיל 70 ביפן ובקוריאה. ממוצע גיל הפרישה לגברים במדינות ‭,OECD-ה‬ עומד כיום על 64 שנים וחצי ולנשים ‭.63‬ בפינלנד אומצה שיטה מהפכנית, לפיו אפשר להמשיך לעבוד אחרי גיל הפנסיה (65). 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x