$
עסקים קטנים ובינוניים ישן

ריצ'רד ברנסון מסביר לילדה בת 12 איך מקימים עסק

מייסד קבוצת וירג'ין כתב לתלמידה שפנתה אליו ופירט את הכישורים בהם השתמש בתחילת דרכו; "בתחילת הדרך לא חשבתי על קריירה בתחום העסקים, אלא רציתי ליצור שינוי חיובי בחייהם של אנשים. עד מהרה למדתי כי אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות את היא להפוך ליזם"

סוכנויות הידיעות 14:5820.10.13

היזם המיליארדר ריצ'רד ברנסון, מייסד קבוצת וירג'ן התפנה לאחרונה מעיסוקיו הרבים והשיב במכתב לתלמידת בית ספר בת 12 אשר שאלה אותו מהם כישורי היזמות המרכזיים ששימשו אותו בתחילת דרכו. ברנסון פרסם את המכתב, שממוען לאוליביה היל, תלמידת בית הספר אלישהם לעסקים ויזמות בנורפולק, משום שחשב שייתכן ועוד סטודנטים צעירים לעסקים יהיו מעוניינים לקרוא את תשובתו: 

"אוליביה היקרה,

 

תודה רבה על שיצרת עימי קשר. אני מוחמא מכך שבחרת בי כמושא הפרויקט שלך בלימודי הניהול. כמי שלא חיבב במיוחד את בית הספר, אני מקווה שלפחות את תיהני בזמן שאת חוקרת על ההרפתקאות של וירג'ן!

 

כפי שציינת, חיי בעולם העסקים החלו עם "סטודנט מגזין" (Student Magazine) כשהייתי מבוגר ממך רק בכמה שנים. הקמנו את סטודנט כדי להעניק קול לאנשים כמוני שרצו למחות נגד מלחמת ויאטנם והממסד. כלל לא חשבתי על קריירה בתחום העסקים, אלא רצינו ליצור שינוי חיובי בחייהם של אנשים. עד מהרה למדתי כי אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת היא להפוך ליזם.

 

ריצ'רד ברנסון, מייסד קבוצת וירג'ין ריצ'רד ברנסון, מייסד קבוצת וירג'ין צילום: MCT

 

כישורי היזמות המרכזיים בהם השתמשתי בצעדיי הראשונים בתחום הם אותם כישורים בהם אני משתמש גם כיום: אמנות האצלת הסמכויות, לקיחת סיכונים, בחירת צוות מעולה שיקיף אותי ועבודה על פרויקטים שאני באמת מאמין בהם. כפי שציינת במכתב שלך, אני סובל מדיסלקציה אך בכל זאת הצלחתי להפוך את הלקות הזו ליתרון. מיניתי אנשים אחרים שגם האמינו בפרויקט לטפל באותם תחומים בהם התקשיתי. כתוצאה מכך התפנה לי זמן להתמקד בתחומי החוזק שלי: האסטרטגיה של המגזין, יצירת קשרים ופיתוח השיווק.

 

לא עמד לרשותנו יותר מדי כסף כך שנאלצנו להסתכן כדי לשים את המגזין שלנו על המפה. ניגשתי לאנשים כמו מיק ג'אגר ודיוויד הוקני והצעתי להם להופיע בסטודנט, קרוב לוודאי שאדם מנוסה יותר היה מרגיש מאוים מדי מכדי לפנות אליהם. מסיבות השמורות עמם, הם הסכימו! שטחי פרסום הצלחתי למכור לאחר שצלצלתי מהטלפון הציבורי באוניברסיטה למותגים גדולים וטענתי שהיריבים שלכם כבר מפרסמים אצלנו, כך שהפעלתי אותם אחד נגד השני.

 

נהנינו מאד מכך התהליך, ולמדנו הרבה על העסקים בכך שלקחנו סיכונים, שגינו ועמדנו שוב על הרגליים כדי לנסות שוב. באותה התקופה, בתי הספר לא עודדו או תמכו באנשים שהיו מעוניינים להקים עסק משל עצמם. כיום, אף שאני חושב שמערכת החינוך יכולה לעשות עוד הרבה כדי לעודד יזמות, עומדים לרשות התלמידים כלים ומדריכים רבים שיכולים לעזור להם בשלבים הראשונים של הקמת עסק. אם הלימודים מציתים בך את העניין לתחום, זה מעולה. אך גם אם לא תוציאו את הציונים הכי גבוהים, תזכרי שהחיים הם הרבה יותר מאותיות הפזורות על חתיכת נייר.

 

האם חשבת כבר על רעיון לעסק הראשון שלך? כשזה יקרה, אנא עדכני אותי.

 

כל טוב,

 

ריצ'רד"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x