$
גיל הזהב

רוב הציבור לא יודע כמה הוא משלם

חוסכים יותר לפנסיה, אבל עדיין לא מבינים מה קורה בה

שאול אמסטרדמסקי 09:5310.10.13

68% מהציבור לא יודעים מה גובה דמי הניהול שהם משלמים לקרנות הפנסיה, סכומים שמצטברים למאות אלפי שקלים, ו־62% לא יודעים להגיד מה תהיה בסופו של דבר הפנסיה שלהם כשיגיעו לגיל הפרישה. כך עולה מניתוח שפרסמה אתמול הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) לנתוני הסקר החברתי שערכה בשנה שעברה.

 

מהניתוח עולה כי 86% מהשכירים בני 20 ומעלה חוסכים בצורה כלשהי לפנסיה, אבל החדשות הפחות טובות מסתתרות ביתר הנתונים. למרות שיעור החיסכון הגבוה לפנסיה בקרב אוכלוסיית השכירים, שנובע מכך שמאז 2008 החיסכון לפנסיה הפך לחובה לשכירים, שיעור החיסכון לפנסיה בקרב העצמאים נמוך מאוד - רק 58% מהעצמאים דיווחו כי הם חוסכים לפנסיה בצורה כלשהי, דבר שמעמיד בסכנה ממשית את האפשרות שלהם לכלכל את עצמם ביום שבו לא יוכלו יותר לעבוד (בהנחה שאין להם השקעות אחרות). עוד עולה מנתוני הלמ"ס כי 74% מהעצמאים סבורים כי יש לחייב בחוק גם את העצמאים לחסוך לפנסיה, צעד שמשרד האוצר ניסה לקדם בעבר בשותפות לשכת העצמאים, אולם נכשל.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

ההבדל בשיעורי החיסכון לפנסיה ניכר גם בין מי שהשכלתם גבוהה (וגם הכנסתם) לבין העובדים הפחות משכילים, שעובדים בעבודות הדורשות מיומנות נמוכה יותר. כך, למשל, 93% מהמנהלים ובעלי משלח יד אקדמי חוסכים לפנסיה, לעומת 67% בלבד מקרב העובדים הבלתי מקצועיים.

 

במקביל, הלמ"ס גילתה כי הציבור הישראלי עדיין לא ממש מבין מה קורה בפנסיה שלו: 77% לא ידעו להשיב אילו הטבות מס מעניקה המדינה לחוסכים לפנסיה ו־40% מהנשאלים לא ידעו כמה הם והמעסיק שלהם מפרישים לפנסיה.

 

הציבור גם מגלה חששות כבדים לגבי היכולת שלו להתקיים מכספי הפנסיה שלו. מחצית מהנשאלים בסקר של הלמ"ס השיבו כי הם מודאגים מרמת הביטחון הפנסיוני שלהם, ו־61% השיבו כי רמת הפנסיה שלהם לאחר הפרישה לא תאפשר להם לחיות בכבוד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x