$
בונים קריירה ומשפחה

בדרך לבנק חברתי ראשון: רשות ני"ע העניקה לאופק פטור מפרסום תשקיף

המהלך פוטר את האגודה השיתופית אופק מהדרישות הרגולטוריות שמציבה רשות ני"ע לחברות ציבוריות

שניר הנדלר 11:0730.09.13

הבנק החברתי שמעוניינת להקים האגודה השיתופית אופק קיבל מרשות ני"ע פטור מהגשת תשקיף. מדובר בצעד מקדמי במסגרתו תהיה האגודה השיתופית פטורה מכל הדרישות הרגולטוריות להן כפופות חברות ציבוריות. כפי שנחשף ב"כלכליסט" אופק כבר הגישה טיוטת תשקיף לרשות ני"ע. כעת, בעקבות ההחלטה, הטיוטה שהוגשה בטלה ורשות ני"ע מסירה את האחריות הרגולטורית על הבנק, אם זה יקום.

 

בנק ללא מטרות רווח בנק ללא מטרות רווח צילום: גדי קבלו

 

נוסף על הסרת החסמים הרגולטוריים הנובעים מהחלטת רשות ני"ע, המהלך עשוי לזרז את הקמתו של הבנק שצפוי לפעול ללא מטרת רווח. אופק צפויה לפעול ללא מטרת רווח, ואם תזכה להקים את הבנק החברתי הראשון היא צפויה להציע שירותים בנקאיים בסיסיים, דוגמת ניהול חשבון, פיקדונות והלוואות והנפקת כרטיס אשראי. בבנק זה בעלי החשבון בבנק יהיו גם בעליו, כך שהאינטרס של בעלי המניות באגודה יהיה זהה לזה של בעלי החשבון. במילים אחרות: כל הצדדים ירצו עמלות מופחתות, ריבית גבוהה על הפיקדונות וריבית נמוכה על הלוואות. הרווחים, אם יהיו, יופנו לשיפור השירותים באגודה או להגדלת ההון של הבנק, במטרה לאפשר תחרות מול הבנקים המסורתיים.

 

העובדה שאופק הודיעה לרשות ני"ע כי אין בכוונתה לחלק דיבידנד לבעלי מניותיה סייעה להחלטת הרשות לפטור אותה מהדרישות הרגולטוריות הדרושות מחברה ציבורית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x