$
בונים קריירה ומשפחה

לא מרוצים מניהול כספי הפנסיה שלכם? נהלו אותה בעצמכם

מוצר ה-IRA מאפשר לאלו שיש להם קופות גמל מסויימות או קרנות השתלמות לנהל בעצמם, או באמצעות מנהל השקעות, את חסכונות הפנסיה; הבעיה היא שהדרך הזו חסומה בפני רוב השכירים, בעיקר הצעירים עם פנסיה חובה

מעין מנלה 16:3109.07.13
ההשפעה של רובנו על הדרך שבה מנוהלים כספי הפנסיה שלנו היא מינימאלית. אפשר לבחור גוף מנהל, היכן להפקיד את הכסף וכן את מסלול ההשקעה לפי רמת סיכון. אבל לחלק מהאנשים, לייתר דיוק, אלו שיש להם קופות גמל מסויימות או קרנות השתלמות יש אפשרות לנהל את הכספים שהם חוסכים בעצמם או באמצעות מנהל השקעות מטעמם.

 

"קופות גמל בניהול אישי (או IRA) נולדו כסוג של תעתיק ל-Individual Retirement Account האמריקאי שמבוסס על תרבות פיננסית עמוקה של האמריקאים אשר מנהלים לעצמם את הכספים וכך הם שולטים בגורל שלהם. בישראל האוצר ניסה להכניס כלים ראשוניים שיאפשרו ל'מר ישראלי' לנהל את הפנסיה שלו או לפחות את הגמל וההשתלמות שלו", אומר גיל הוד, מנכ"ל פריקו השקעות אשר משמשים כיועצי השקעות לקופות גמל בניהול אישי.

 

כספי הפנסיה שלכם, יכול להיות שאתם יכולים לנהל אותם בעצמכם כספי הפנסיה שלכם, יכול להיות שאתם יכולים לנהל אותם בעצמכם צילום: שאטרסטוק

 

בישראל, כאמור, ניתן לנהל את הכספים או לבד או באמצעות יועץ השקעות. כאשר לפי רן רבה, מנהל מוצר IRA במיטב-דש החלוקה בין אלו שמנהלים לבדם את כספי הגמל לבין אלו שבוחרים לעשות זאת באמצעות מנהל השקעות היא בערך

גיל הוד גיל הוד

שווה בשווה. "נכון לסוף מאי 2013 רק כאחוז מכלל הנכסים בקרנות ההשתלמות וקופות הגמל היו מנוהלים בניהול אישי, כ-1.6 מיליארד שקל וזאת לאחר שלפני פחות משלוש שנים נוהלו במוצר זה רק 10 מיליון שקלים", אומר רבה.

 

מי יכול לנהל לבד את הגמל?

 

המוצר הזה, שמאפשר לאדם לקחת את עתידו בידיו ולנהל את כספי החיסכון הפנסיוני שלו, עדיין לא נגיש לחלק גדול מהישראלים. מלבד ההגבלה של המדינה אשר מאפשרת ניהול אישי רק בקרנות השתלמות וקופות גמל עצמאיות ונזילות, הגופים שמתפעלים את המוצר גם מציבים רף מינימאלי של כסף שצריך להיות בקופה. למשל, במיטב-דש בקרנות ההשתלמות מדובר ב-50 אלף שקל ובקופות הגמל 100 אלף שקל.

 

"היום ההיתר לנהל את הכספים שלך הוא די מוגבל כי בעצם רוב רובו של הציבור, ובעיקר הציבור הצעיר, חוסך בפנסיה חובה. כרגע עולם הפנסיה שבוי. רוב האנשים שהם שכירים אין להם אפשרות לנהל IRA. רק אם השכירים מקבלים קרן השתלמות הם יכולים לנהל את הכספים", אומר הוד.

 

למה צריך את זה?

 

הכלי של ה-IRA גמיש יותר מכל המסלולים שמוצעים היום לבחירת החוסכים, מכיוון שהוא מאפשר לבחור ממש במה להשקיע, אפילו ברמת המניה הבודדת. "עד לפני שנולד ה-IRA אף אדם לא יכול היה לשלוט בהשקעות שלו בקופת גמל. הוא לא יכל לנצל את הטבות המס שקיימות בקופות וגם לא את עלויות הברוקראז' המופחתות". בניהול אישי אדם יכול להחליט למשל לקנות רק אג"חים באוסטרליה, הוא לא יכול בקופת גמל רגילה לבוא למנהל הקופה ולבקש שייקנה רק אג"חים באוסטרליה.

 

רן רבה רן רבה
כלי ההשקעה הזה מאפשר לחוסך לקחת אחריות על גורלו. אמנם יש את אלו שאומרים שלא רוצים להתעסק בהשקעות ולא מעוניינים בשום שיקול דעת, אבל גם מי שלא מבין בעצמו בהשקעות ולא יודע לסחור יכול לנהל את כספיו באמצעות מנהל השקעות. דמי הניהול שמקבל הגוף המנהל הם מופחתים ובמידה ובוחרים לנהל באמצעות מנהל השקעות משלמים גם לו דמי ניהול כך שבסופו של דבר העלות דומה לקופת גמל רגילה, אומר הוד, בסביבות ה-1% לשנה.

 

מי שרוצה לעבור לגמל בניהול אישי צריך לבחור לעצמו גוף מתפעל, אחד מהגופים המוסדיים שמציעים את המוצר. בניגוד לקופת גמל רגילה שפשוט בוחרים לאיזו קופה להצטרף בגמל בניהול אישי צריך לבחור גם את הפלטפורמה וגם אם אתם רוצים לנהל את ההשקעות לבד או באמצעות מנהל השקעות. אם תבחרו לנהל לבד תקבלו מערכת ממוחשבת לביצוע פעולות בעצמכם.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x