$
עסקים קטנים ובינוניים ישן

לחץ האשראי של עסקים קטנים ובינוניים בשיא

מדד לחץ האשראי של חברת תבור עלה ב-25.3% במאי אחרי עלייה של 7.8% באפריל; הסיבה - הפחתת אשראי על ידי המערכת הבנקאית; ברבעון הראשון הקטינו הבנקים את האשראי לעסקים ב-8.8 מיליארד שקל

מעין מנלה 11:1108.07.13

מגמת העלייה בלחץ האשראי של עסקים קטנים ובינוניים נמשכת. בחודש מאי זינק מדד לחץ האשראי ב-25.3% לשיא מאז ינואר 2012, אחרי עלייה של 7.8% באפריל. 

 

בשלושת החודשים הראשונים של השנה נרשמה מגמת ירידה בלחץ האשראי. באפריל התהפכה המגמה בעקבות הפחתת אשראי שנרשמה על ידי המערכת הבנקאית והלחץ על העסקים נמשך נוכח צרכי המימון הגדלים וצימצום האשראי.

 

הלחץ על עסקים קטנים גדל הלחץ על עסקים קטנים גדל צילום: שאטרסטוק

 

בתקופות בהן העסקים נהנים ממחזורים גדלים לעומת תקופות אחרות, לחץ האשראי יורד בשל עלייה בייתרות המזומנים. מאידך, יש תקופות המתאפיינות בהגדלת הלחץ וכתוצאה מכך בגידול בביקוש לאשראי. תקופות אלה עשויות לנבוע מהצטיידות לקראת חגים או מאירועים ספציפיים, כגון מתיחות ביטחונית הפוגעת במכירות. מתחילת השנה עלה המדד במצטבר ב-26.7%.

 

המדד משקף את היחס שבין האשראי המבוקש על ידי העסקים לבין מחזור המכירות של בתי העסק, כך שככל שעולה הלחץ עולה גם הביקוש היחסי לאשראי.

 

בסוף חודש מאי פורסמו דו"חות הבנקים לרבעון הראשון מהם עלה כי הבנקים הקטינו במהלך רבעון זה את האשראי לעסקים ב-8.8 מיליארד שקל. מרבית ההקטנה חלה בשני הבנקים הגדולים לאומי ופועלים בהיקף כולל של כ-6 מיליארד שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x