$
בונים קריירה ומשפחה

האם הדרך לזוגיות מאושרת עוברת בחשבונות בנק נפרדים?

התחתנתם? עברתם לגור עם החבר/ה? מומחים מסבירים מתי כדאי לאחד את חשבונות הבנק - ומה עושים כשאחד הצדדים מתפרע עם הקניות

מעין מנלה 13:4304.07.13
כאשר שרית (36) מורה מתל אביב, נשואה ואם לילד בן שנה וחצי, התחתנה היא שמרה על חשבון הבנק הפרטי שלה ולא איחדה אותו עם זה של בעלה. "עשיתי את זה יותר בשביל תחושת העצמאות הכלכלית שאני יודעת כמה כסף נכנס לי לחשבון, כמה כסף אני מוציאה מהחשבון שלי, שאני יודעת כמה אני מרוויחה, משהו שיש לי מעקב עליו". לבעלה יש חשבון שהוא גם החשבון המשותף שלהם. הם החליטו מראש שאת שכר הדירה משלם הבעל, שמשכורתו גבוהה יותר, והיא משלמת את הגן של הילד. הכסף לא מהווה נושא לוויכוחים או מתחים אצלם ואולי זה בגלל השמירה על הפרדה מסוימת ביחד עם שיתוף במשק הבית, שנינו ביחד וכל אחד לחוד. למרות ששרית מדגישה שבעלה הוא אדם שלא עושה עניין מכסף, אין להם ויכוחים בעניין והכסף שלהם הוא משותף, לדבריה "יש הבדל בהרגשה בין להוציא כסף מהחשבון שלי מאשר מחשבון משותף".

 

"זוגות שמתחילים את החיים בגיל מאוחר יחסית, כבר צברו את הרכוש, את דרך החיים שלהם ואת התחביבים וההוצאות שלהם, וחשבון משותף כרוך גם בלתת חשבון לאחר על כל הוצאה. לזוגות כאלה הייתי ממליצה, אם חשוב לשמור על העצמאות, שכל אחד ישמור על החשבון שלו האישי לדברים שלו. עם זאת מאוד חשוב ליצור משהו ביחד, וחשבון משותף נותן את התחושה שבונים משהו ביחד", אומרת שריי גלב, מרצה ומנחה במכון אדלר לזוגיות והורות סמכותית. לדבריה חשבון משותף מהווה לסמל לזוג לכך שהם יחד בחובות ובזכויות, בבעיות ובשמחות.

 

האם הדרך לזוגיות מאושרת עוברת בחשבונות בנק נפרדים? האם הדרך לזוגיות מאושרת עוברת בחשבונות בנק נפרדים? צילום: שאטרסטוק

 

מלבד התחושה של העצמאות, חשבון משותף יכול להיות מקור לוויכוחים או מתחים בזוגיות. "כסף הוא במקום השני בין הגורמים העיקריים לקונפליקטים בין בני זוג. הראשון הוא ילדים והשלישי הוא יחסי מין, כאשר גם ילדים קשורים לעניין הכסף", אומרת גלב.

 

האם כדאי מבחינה כלכלית חשבון משותף?

מבחינה כלכלית זול יותר להחזיק חשבון אחד לכל משפחה, כלומר להחזיק חשבון משותף, אומר יוסי אש, מומחה לכלכלת המשפחה מחברת אש לידור פילוסוף. לכל חשבון יש עלויות גם על התפעול וגם על העלויות שלו וחשבון אחד מאחד עלויות והוא זול יותר.

יוסי אש, מומחה לכלכלת המשפחה יוסי אש, מומחה לכלכלת המשפחה

 

בנוסף, אומר אש, השליטה בחשבון המשותף יותר קלה. הקלות של השליטה הרבה פעמים גורמת לחיסכון וכן אפשר לראות הסתבכות יותר מוקדם. "אם לדוגמא בחשבון אחד יש מינוס ובחשבון השני גם יש מינוס ולא מצליחים לאחד את הבעיה יכול להיות שבעתיד היא תתפתח ויהיה קשה לטפל בה. בחשבון אחד רואים מיד את הבעיה", אומר אש.

 

אצל הרבה זוגות פרק ב', משפחות מורכבות יותר כאשר יש ילדים נפרדים ומשותפים לבני הזוג, או אצל זוגות שהתחתנו בגיל מאוחר ורוצים את החופש בניהול החשבון יש חשבונות נפרדים. אש ממליץ לנהל חשבון בנק משותף וטוען שיש לכך יתרון גם ברמת הדיאלוג הזוגי, אך לדבריו ישנם זוגות שאצלם יש קושי לאחד.

 

חשוב לדעת שכאשר בני זוג נשואים ואחד מבני הזוג מסתבך כלכלית גם בן הזוג השני יסתבך איתו. "אם יש לבעל חשבון ויש לו נושים על החשבון הם יבקשו לעקל גם את החשבון המשותף. זאת אומרת שאם בן הזוג שלך בחובות זה גם בסוף ייפול עליך כי יפדו גם את כל הדברים המשותפים. לכן כשיש שני חשבונות זה לא אומר שאפשר להגיד 'זאת הבעיה של בן הזוג ואני לא בעניין'. כמו כן, אם קניתם בית משותף גם את זה אפשר לתבוע כנכסים, את החצי של בן הזוג", הוא אומר.

 

במידה ובוחרים לנהל חשבון משותף אש ממליץ על מספר עקרונות לניהול נכון. ראשית, אחד מבני הזוג צריך מדי פעם להיכנס ולבדוק מה קורה בחשבון. נכון גם שהאחריות על התפעול תהיה על אחד מבני הזוג.

 

"צריכים להיות כללים ברורים מתי יש דיווח הדדי, למשל אם עוברים סכום מינוס מסוים, או פעולות כמו לקיחת הלוואה. הוצאות גדולות מחייבות או קבלת הסכמה או עדכון לפי החלטת בני הזוג", אומר אש. חשוב מצד שני לתת גם חופש אישי, לא כל הוצאה צריך לדווח. "גם במסגרת המשפחתית יש לנו את המרחב הפרטי וזה צריך לקבל ביטוי בניהול החשבון", אומר אש. בנוסף, הוא ממליץ שיהיו שני כרטיסי אשראי לכל בן זוג ושהחיוב על שני הכרטיסים ירד בתאריך אחד כדי לעזור בשליטה בחשבון.

 

איך מנהלים חשבון משותף עם מינימום חיכוכים?

שריי גלב, מרצה ומנחה במכון אדלר לזוגיות והורות סמכותית שריי גלב, מרצה ומנחה במכון אדלר לזוגיות והורות סמכותית צילום: אבשלום לוי

כאשר יש חשבון משותף שני בני הזוג צריכים לדעת ביחד כמה הכנסות יש וכמה הוצאות. "אנחנו באים מבתים שונים לגמרי, אחד בא מבית של חסכנות ויכול להיות שהשני בא מבית קצת יותר בזבזני. כמו שמדברים על איפה רוצים לגור חייבים לדבר גם על ניהול החשבון. כמה כסף אנחנו רוצים להשקיע במתנות למשפחה בימי הולדת, האם אנחנו רוצים לחסוך ביחד. כל דבר בחשבון המשותף צריך שיהיה משותף, זאת אחריות משותפת", אומרת גלב. במידה ורק אחד מבני הזוג מנהל את החשבון אז כל פעם כשתהיה חריגה אותו בן הזוג יהיה אשם. יכול להיות שלאחד מבני הזוג יהיה יותר זמן או ידע לנהל את החשבון אבל חשוב שבן הזוג השני יהיה מיודע לגבי כל מה שקורה.

 

בנוסף, גלב ממליצה לעשות תיאום ציפיות כדי למנוע קונפליקטים. זוגיות גורמת לכך שצרכים ורצונות שונים נפגשים וזה בא לידי ביטוי במלוא העוצמה בנושאים הקשורים לכסף. לדבריה בני הזוג צריכים לענות מראש על שאלות כגון "איך היית רוצה שהחשבון שלנו יתנהל? מה ההוצאות האישיות של כל אחד? מה אתה או את לא מוכנים שיקרה? כמה חופש יש לכל אחד לשימוש בחשבון המשותף ? האם אני צריכה אישור מבן הזוג על רכישת שמלה? עד איזו חריגה אנחנו מוכנים להגיע?".

 

התנהגות של הסתרה ושקר כמו למשל שהאישה רוכשת שמלה ב-800 שקל ואומרת לבעלה שהיא עלתה רק 400 או שהגבר רוכש גאדג'ט ומסתיר את מחירו האמיתי מתרחשת כאשר מפחדים מהמחיר של האמת, אומרת גלב. "אם את יודעת שכשתגיעי הביתה ותספרי לבעלך על הנעליים שקנית ומאוד רצית יהיה פיצוץ, אז תסתירי", היא אומרת. לדבריה, אמת ופתיחות היא בסיס לכל מערכת יחסים אבל קשה מאוד להתנהל כך כשיש הרבה ביקורת או מתוך חשש מהתגובה של בן או בת הזוג. לכן, לדבריה תיאום הציפיות מאוד חשוב ויש להחליט על הדברים מראש.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x