שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
עסקים קטנים ובינוניים ישן

משרד האוצר והכלכלה: היקף הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים הוכפל ל-1.9 מיליארד שקל

מבדיקה שערכו שני המשרדים בין אפריל האחרון לאפריל אשתקד, היקף הסיוע עמד על 900 מיליון שקל. בתחילת 2012 יזמו המשרדים תכנית להגדלת היקפי הקרן לסכום של 4.25 מיליארד שקל

הדר קנה 14:2830.06.13
היקף האשראי בערבות מדינה שניתן לעסקים קטנים ובינוניים הוכפל. כך עולה מסיכום נתוני אגף החשב הכללי באוצר והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה.

שני המשרדים עשו בדיקה של הפעילות בשנה האחרונה (מאפריל 2012 עד אפריל 2013) בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, וממנה עלה כי היקף הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים גדל מ-900 מיליון שקל בשנה הקודמת ל-1.9 מיליארד שקל.

 

רן קיויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה רן קיויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה צילום: עמית שעל

 

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, הסביר ל"כלכליסט" את מהות הגדילה: "לפני שנה פעלו 3 קרנות לעסקים ובמקום עשינו מכרז לקרן אחת שתפעל עם שיפורים. לקרן החדשה הצטרפו שני בנקים: בנק הפועלים ובנק מרכנתיל, בנוסף לבנקים שכבר פעלו. עלינו בהיקף האישורים להלוואות מ-1,750 לפני שנה ל-3,600 כעת והריבית ירדה מ3.5% בממוצע ל2.96% בממוצע, כך שאנחנו רואים בנתונים הצלחה".

 

הקרן מטעם אגף החשב הכללי והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, מעניקה הלוואות בערבות מדינה באמצעות בנק הפועלים, בנק המזרחי, בנק אוצר החייל, בנק מרכנתיל והגופים המתאמים "תבור" ו-BDI. אגף החשב הכללי מעמיד ערבות בשיעור של 70% ועד85% מגובה ההלוואה.

 

בתחילת 2012 יזמו המשרדים תכנית רב שנתית להגדלת היקפי הקרן לסכום כולל של כ-4.25 מיליארד שקל במטרה לעודד הורדת ריביות על הלוואות והטבות שירות ללקוחות. הקרן מעניקה הלוואה בערבות מדינה בשני ערוצי סיוע עיקריים לעסקים קטנים ובינוניים: הלוואות להון חוזר לעסקים בצמיחה שסובלים מקשיי תזרים, והלוואות סיוע להקמת עסקים חדשים או הרחבת עסקים קיימים.

 

במהלך שנת הפעילות הראשונה של הקרן החדשה (אפריל 2012 עד אפריל 2013) טיפלה הקרן ב-7,173 בקשות, בהשוואה ל-3,291 בשנת 2011 ו- 2,624 בשנת 2010. בשנת הפעילות הראשונה אושרו 3,616 בקשות, בהשוואה ל -1,774 בשנת 2011 ו-1,449 בשנת 2010. היקף ההלוואות המאושרות המצטבר מאז תחילת פעילות הקרן עומד על סך של כ- 1.9 מיליארד שקל. היקף הלוואה מאושרת ממוצעת עומד על כחצי מיליון שקל.

 

קויתי סיפר כי הצפי לשנה הבאה הוא של גדילה נוספת באחוזים משמעותיים. כמו כן, הוא מבקש להעביר מסר לעסקים הקטנים והבינוניים הרוצים לבקש הלוואות מהקרן שלא להשתמש בשירותי חברות ייעוץ למינהן: "ישנן חברות שמשווקות את עצמן ככאלה שמכירות את המנגנון ותמורת תשלום הן יעזרו לעסקים להתגבר על הבירוקרטיה של הקרן ולקבל הלוואה. אני אומר שהמערכות של הקרן מקצועיות ואין לחברות הללו יכולת אמיתית להבטיח הצלחה. כל בקשה נבחנת לגופה ובהתאם ליכולת ההחזר של העסק והטופס הוא פשוט למילוי. עומדים לרשות העסקים הזקוקים לכך מגוון גופי השטח של הסוכנות לעסקים קטנים המפעילים מסגרת ייעוץ וליווי מסובסדת".

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x