שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מתבססים בקריירה

שינוי המיסוי הפנסיוני - עצמאים ועובדי הייטק יאבדו אלפי שקלים בפנסיה

מבטח סימון: הפנסיה של עובד הייטק שמרוויח 30 אלף שקל בין גיל 30 ל-45 תקטן ב-5,000 שקל; להב: עצמאי שהכנסתו השנתית 200 אלף שקל יספוג פגיעה של 1,500 שקל בקצבה החודשית

מעין מנלה 16:5025.06.13

העצמאים ועובדי ההיי טק יספגו פגיעה של אלפי שקלים בחודש בפנסיה שלהם עקב שינוי מודל הטבות המס בחיסכון הפנסיוני. הירידה ברמת החיים בעת הפנסיה של עובדים שזוכים לשכר גבוה לתקופה מוגבלת במהלך חייהם, כגון עובדי הייטק, תהיה דרסטית עקב השינוי במיסוי, מזהיר מולי הורוביץ, מנהל המטה המקצועי של מבטח סימון.

 

מחר יימשך הדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בשינוי המודל כך שמשתכרים מעל 15 אלף שקל בחודש לא יהנו מהטבות מס על הפקדות מעבר לסכום זה.

 

עובדי הייטק? הפנסיה שלכם תקטן ב-5,000 שקל בחודש עובדי הייטק? הפנסיה שלכם תקטן ב-5,000 שקל בחודש צילום: shutterstock

 

מולי הורוביץ, מנהל המטה המקצועי במבטח סימון מולי הורוביץ, מנהל המטה המקצועי במבטח סימון צילום: BY הפקות

"הנפגעים מהשינוי המוצע הם לכאורה בעלי השכר הגבוה. העשירון התשיעי והעשירי מבין מקבלי ההכנסות. אבל בהתחשב בעולם התעסוקה המודרני עלולה להיווצר בעיה. אם העובד ישמור על רמת הכנסתו הגבוהה לאורך כל תקופת העסקתו עד לפרישה ויבחר לצמצם את החיסכון הפנסיוני הרי שיגיע לגיל הפרישה עם פנסיה נמוכה ביחס לרמת ההכנסה שלו לפני הפרישה. הבעיה הגדולה יותר היא בעובדים הזוכים לשכר גבוה לתקופה מוגבלת במהלך חייהם", אומר הורוביץ.

 

לדוגמא, עובד שרמת הכנסתו בין גיל 30 ל-45 היא 30 אלף שקל, במידה ויחסוך לפי שכרו המלא צפויה לו פנסיה ברוטו בגובה 14,300 שקל בגיל 67, רק בגין אותן 15 שנות עבודה בהן עבד וחסך באופן מלא. במידה ועובד זה יחליט לחסוך לפי התקרות החדשות במודל המוצע צפויה לו פנסיה ברוטו בגובה 9,400 שקל בלבד, מסביר הורוביץ.

 

אוכלוסיה נוספת שתיפגע במיוחד היא העצמאים. עצמאי שהכנסתו השנתית היא 200 אלף שקל, או 16,600 אלף שקל בחודש יספוג פגיעה של 1,500 שקל בקצבה החודשית בפנסיה, כך לפי להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים. עצמאי שהכנסתו השנתית היא 300 אלף שקל, או 25 אלף שקל בחודש, ייפגע בפנסיה בכ-2,000 שקל. "הכוונה לקצץ את הטבות המס על חיסכון פנסיוני תפגע בשכירים ובעצמאים כאחד, אך הפגיעה בעצמאים תהיה קשה במיוחד, שכן הם מממנים לבדם את כל ההפרשה לפנסיה, בעוד שאצל השכירים, חלק מההפקדות לפנסיה הן על חשבון המעסיק", אומר רו"ח אהוד רצאבי, נשיא להב.

 

רו"ח אהוד רצאבי, נשיא להב רו"ח אהוד רצאבי, נשיא להב
"בנוסף, ההצעה מתעלמת מהעובדה כי הכנסתו של עצמאי אינה קבועה ומשתנה באופן שוטף בין השנים. בחוק ההסדרים המוצע קוצצו גם הטבות המס על הפרשות לאובדן כושר עבודה, וכתוצאה מכך צפויים העצמאים להפריש פחות כספים למטרה זו, ובמקרה של אובדן כושר עבודה, הם עלולים להיקלע למצוקה כלכלית קשה", הוא אומר.

 

הורוביץ מזהיר עוד כי דווקא במקרה של אסון ייפגעו העובדים או בני משפחתם פגיעה כפולה ברמת החיים. זאת מכיוון שעובד שמשתכר 30 אלף שקל בחודש, אבל חוסך לפנסיה לפי שכר נמוך יותר, ירכוש כיסויים ביטוחיים למקרה מוות ונכות נמוכים יותר.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x