שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

דודו זקן קבע: הבנקים יציעו חבילות הכל כלול בעמלות עו"ש בתמחור קבוע מראש

המפקח על הבנקים מוביל רפורמה שתחייב את הבנקים להציע סל שירותים במחיר אחיד במקום לגבות תשלום על כל פעולה בחשבון העו"ש. "יש אנשים שגם חיסכון של כמה שקלים בחודש הוא חשוב עבורם ויש לקוחות שמאוד מרגיז אותם שעבור כל פעולה גובים מהם שקל או שניים"

רחלי בינדמן 11:0625.06.13
דודו זקן, המפקח על הבנקים, מוביל מהפכה בתחום עמלות הבנקים. זקן יזם מהלך במסגרתו יקבע סל שירותים אחיד לניהול חשבון העובר ושב. זקן יחייב כל בנק להציע ללקוחותיו מחיר אחד לכל השירותים הבסיסיים הנלווים לניהול חשבון העובר ושב, זאת כדי להקל על הלקוח המבקש להשוות בין העמלות שמציעים בנקים מתחרים. הפיקוח יחייב את הבנקים לקבוע מחיר אחד וכולל, אך כל בנק יקבע על דעת עצמו את מחיר החבילה.

 

המצב כיום הוא שקיימת עמלה נפרדת עבור כל פעולה בחשבון העובר ושב, בין אם הפעולה בוצעה על ידי פקיד ובין אם הפעולה בוצעה בערוץ ישיר.

 

הבנקים יחוייבו לקבוע מחיר אחיד לניהול חשבון עובר ושב לשלושה מסלולים – בסיסי, מורחב וחופשי. בכל מסלול יכללו הפעולות אותן יוכל לבצע הלקוח החדש תמורת מחיר קבוע מראש.

 

 

דודו זקן. "המטרה היא ליצור סל שירותים אחיד. לקוח לא יצטרך לדעת כמה עולה לו פעולה בערוץ ישיר או עקיף, לחשוב פעמיים לפני שהוא מושך מזומן מכספומט, כמה צ'קים הוא מפקיד וכו'" דודו זקן. "המטרה היא ליצור סל שירותים אחיד. לקוח לא יצטרך לדעת כמה עולה לו פעולה בערוץ ישיר או עקיף, לחשוב פעמיים לפני שהוא מושך מזומן מכספומט, כמה צ'קים הוא מפקיד וכו'" צילום: מיקי אלון

 

דודו זקן מסר היום: "מדובר בצעד משלים שעושים ליישום דו"ח ועדת זקן – הועדה להגברת התחרותיות במערכת הבנקאית. צעד שאפשר לקשור אותו לצעדים שאנחנו עושים להקל על המעבר של לקוחות בין בנק לבנק. המטרה של הצעד מאוד פשוטה – ליצור סל שירותים אחיד. למעשה שלושה סלים, כך שהבנק יחוייבו לספק אותם ויקבעו להם מחיר ויתחרו על המחיר. לקוח לא יצטרך לדעת כמה עולה לו פעולה בערוץ ישיר או עקיף, לחשוב פעמיים לפני שהוא מושך מזומן מכספומט, כמה צ'קים הוא מפקיד וכו'. ניצור סל בסיסי – ללקוחות שפרופיל הפעילות שלהם נמוך מהממוצע עם מחיר זול – סל של הכל כלול – כמה פעולות שאתה רוצה. לקוח יוכל לעשות כמה פעולות שירצה וידע שיש לו מחיר קבוע. גם היום בבנקים מסוימים מציעים את זה. אבל עכשיו זה יהיה ככה בכל הבנקים. יהיה מסלול נוסף – מסלול חופשי – הכל כלול פלוס עוד דברים נוספים שהבנק רוצה להציע. התחרות גם על מחיר אך גם על שירותים מיוחדים – כמו ממשק מיוחד, אפליקציה מיוחדת וכו'. מי שירצה לשלם על כך מוזמן".

 

המסלולים יתווספו לתעריפון הקיים בכל בנק ולא יחליפו את העמלות המצויות בו, כך שתמחור השירותים עבור לקוח שלא יהיה מעוניין להצטרף לאחד המסלולים, יישאר לפי השיטה הקיימת היום (pay as you go). בכל מקרה, כל לקוח יוכל לעבור משיטת חיוב אחת לאחרת בכל עת שיבחר.

 

שיטת המסלולים תיצור מצב בו יוכלו לקוחות הבנקים לבחור בין מסלולים שונים בהתאם לדפוס צריכת הפעולות בחשבון העו"ש שלהם.

 

מבחינת לוחות זמנים – עד סוף השנה מקווים בפיקוח על הבנקים שהמהלך יכנס לתוקף.

 

זקן לא מסר את הערכתו לגבי עלות החבילה הבסיסית אך ציין כי "אני מקווה שהתחרות תעשה את שלה. יש היום בנק מסויים (בנק ירושלים – ר"ב) שמציע את החבילה הבסיסית בחינם. אני מעריך שעלות החבילה הבסיסית תהיה כמה שקלים בחודש".

 

היום הממוצע ללקוח עבור תשלום עמלות עו"ש עומד על כ-14 שקלים לחודש. על כך אמר זקן "זה עוד נדבך שאנחנו מטפלים בו כדי להגביר את השקיפות ולהקל על המעבר בין בנק לבנק. יש אנשים שגם חיסכון של כמה שקלים בחודש הוא חשוב עבורם ויש לקוחות שמאד מרגיז אותם שעבור כל פעולה גובים מהם שקל או שניים".

 

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x