$
עסקים קטנים ובינוניים ישן

עלייה חדה בלחץ האשראי לעסקים קטנים ובינוניים באפריל

מדד לחץ האשראי עלה ב-7.75% באפריל לאחר ירידה מתחילת השנה; תבור: "העלייה נבעה מתחילת מגמה של הקטנת אשראי בנקאי רגיל למגזר העסקי"

מעין מנלה 09:5204.06.13

לחץ האשראי לעסקים קטנים ובינוניים עלה בחדות בחודש אפריל, כך לפי קבוצת תבור כלכלה ופיננסים. מדד לחץ האשראי המחושב על בסיס בקשות אשראי שהוגשו לקרן לעסקים בינוניים וקטנים, עלה בחודש אפריל ב-7.75% לאחר ירידה מתחילת השנה.

המדד משקף את היחס שבין האשראי המבוקש לבין מחזור המכירות של בתי העסק, כך שככל שעולה הלחץ – עולה גם הביקוש היחסי לאשראי. העלייה החדה בלחץ האשראי במהלך אפריל נבעה מתחילת מגמה של הקטנת אשראי בנקאי רגיל למגזר העסקי, כגון אי חידוש קווי אשראי או הקטנתם, כך לפי כלכלני תבור.

 

עסקים קטנים: זקוקים יותר לאשראי עסקים קטנים: זקוקים יותר לאשראי צילום: בלומברג

 

במרץ 2013 חלה ירידה של 2.61% במדד לחץ האשראי, וזאת כתוצאה מפדיונות מוגברים בשל גל הקניות לחג הפסח, המייצר עודפי מזומן בבתי העסק. מתחילת 2013 עלה מדד לחץ האשראי במצטבר ב- 1.1%.

 

בתקופות בהן העסקים נהנים ממחזורים גדלים לעומת תקופות אחרות, לחץ האשראי יורד בשל עלייה ביתרות המזומנים. מאידך, יש תקופות המתאפיינות בהגדלת הלחץ וכתוצאה מכך בגידול בביקוש לאשראי. תקופות אלה עשויות לנבוע מהצטיידות לקראת חגים או מאירועים ספציפיים, כגון מתיחות ביטחונית הפוגעת במכירות, וכדומה. ירידה או עליה של פחות מ-5% אינה מהווה שינוי משמעותי ונמצאת בתחום שגיאת מדידה, אם כי עלייה מצטברת או ירידה מצטברת עשויה להוות אינדיקציה טובה למגמת האשראי העסקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x