$
בונים קריירה ומשפחה

האותיות הקטנות בביטוח יכולות לעלות לכם עשרות אלפי שקלים

57% מהמבוטחים לא קוראים כלל את הפוליסות וזה יכול להוביל לכך שהתביעות שלהם יידחו; התאמת הפוליסה לצרכים האישיים יכולה להוריד במאות שקלים את מחיר הביטוח

מעין מנלה 14:1326.05.13
קריאת פוליסת הביטוח יכולה לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים. 57% מרוכשי פוליסות הביטוח האלמנטארי לא קוראים את הפוליסות, כך עולה מסקר שערך מכון שריד עבור בלום סוכנות לביטוח.

 

מחיר פוליסת הביטוח נקבע לפי גורמים רבים, כמו למשל, בביטוח רכב, גיל הנהג, ותק ועבר ביטוחי. אם לא קוראים את הפוליסה ולא מתאימים אותה לצרכים האישיים שלכם זה יכול לגרום לכך שתשלמו יותר, ואפילו להביא לדחייה של התביעה.

 

"אם לדוגמא לקוח ערך לפני שנה ביטוח רכב, ואמר לסוכן שיש לו ילד שהוציא רישיון השנה והוא בן 17, עשו לו ביטוח לכל נהג צעיר וחדש והפרמיה הייתה בהתאם", אומרת דניאלה בלום, מסוכנות הביטוח בלום. "כעבור שנה אותו לקוח מחדש את הפוליסה, שעולה 4,000 שקל, ואומר שאין שינויים. אבל אם הנהג שהיה צעיר וחדש הוא עדיין צעיר אבל כבר לא נהג חדש, הוא היה יכול לשלם פחות על הביטוח", היא אומרת. במקרה כזה הלקוח נפגע רק במחיר ששילם עבור הביטוח.

 

הביטוח ישלם? הביטוח ישלם? צילום: עטא עוויסאת

 

במקרים אחרים אי קריאת האותיות הקטנות יכולה לעלות הרבה יותר כסף. לדוגמא אם החלטת לחדש את הביטוח והצהרת כי לא היו תביעות ביטוח בשלוש שנים הקודמות. גנבו לך את הרכב ואז חברת הביטוח מגלה שהייתה תביעה לפני שנה ששכחת להצהיר עליה. נניח שההנחה שקיבלת על כך שלא היו תביעות שלוש שנים היא 10%, או 400 שקל. במקרה כזה, מסבירה בלום, חברת הביטוח תקזז 10% מערך הרכב ולא את ה-10% ש"הרווחת" בגלל הטעות בהצהרה. כלומר אם הרכב שלך שווה 100 אלף שקל חברת הביטוח תקזז 10 אלף שקלים כי הייתה טעות בהצהרה.

 

הסיבה לכך היא שאם חברת הביטוח הייתה מקזזת רק את ה-400 שקל שכביכול המבוטח הרוויח מהטעות בהצהרה, היא הייתה בעצם "מעודדת" את המבוטחים מראש "לשכוח" אירועים ביטוחיים. במקרה שיגלו שהיה אירוע שלא הצהירו עליו יורידו את ההנחה בלבד ואם לא יגלו – הרווחת. חברת הביטוח מקזזת מאחוז הנזק, מה שקורה בפועל הוא שכאילו ביטחתם רק 90% מהרכב ולא 100% מהרכב.

 

ישנם מקרים שבהם חוסר התאמה של הצרכים שלכם לפוליסה יכולה לגרום לכך שהתביעה תידחה ולא תקבלו כלל כסף מחברת הביטוח. למשל אם מעסיק ביטוח רכב לכל נהג מעל גיל 30, והוא העסיק עובד חדש, שהוא בן 40. הוא לא בדק בפוליסה ושם היה כתוב שמדובר בכל נהג "מעל גיל 30 ומעל שנתיים ותק". העובד החדש שהעסיק הוא אמנם מעל גיל 30 אבל קיבל רק לפני חצי שנה רישיון. במקרה כזה, אם העובד החדש נהג ברכב, הוא לא מכוסה כלל במקרה שיעשה תאונה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x