שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בונים קריירה ומשפחה

דירה לא קונה אושר: בעלי דירות לא מאושרים יותר משוכרים

מחקרים מראים: חיסכון לדירה הוא לא רעיון כל כך טוב אם הוא מוביל לכך שמוותרים על יציאות עם חברים או על חגיגות רומנטיות במסעדות

סוכנויות הידיעות 16:1322.05.13

דמיינו שאתם מתעוררים יום בהיר ומוצאים מיליון דולר מוחבאים מתחת למזרן שלכם. התגובה הראשונה שלכם תהיה ככל הנראה לרוץ ולמהר לרכוש לעצמכם שלל פינוקים ומותרות. אולם, מחקרים בפסיכולוגיה התנהגותית מצאו כי מוצרים חומריים לעיתים קרובות אינם מצליחים להשיג אושר מתמשך.

 

אליזבת דאן ומייקל נורטון, מחברי הספר "כסף מאושר: המדע של הוצאות חכמות יותר", טוענים כי למעשה אנשים לא צריכים להיות מיליונרים כדי להיות מאושרים מהכסף, כל שצריך לעשות הוא לשנות את האופן שבו מוציאים אפילו 5 דולר כדי לעלות את רמות האושר. אולם, הם מדגישים, יצירת השינויים האלה מחייבת מכל אחד מאיתנו לבחון מחדש את הנחות היסוד שלנו בנוגע להוצאות. קשה שלא לתפוס רכישת בית – מהלך שמרבית האמריקאיים ממשיכים להאמין שעומד במרכז הגשמת החלום האמריקאי – כהשקעה הגיונית. עם זאת, מחקרים חדשים מצביעים כעת על כך שרכישת בית טומנת בחובה רמה מועטה ביותר של אושר.

 

דירה למכירה - אולי עדיף לצאת הערב למסעדה דירה למכירה - אולי עדיף לצאת הערב למסעדה צילום: אלעד גרשגורן

 

מחקר שנערך בקרב נשים בארצות הברית מצא כי בממוצע בעלות הבתים לא היו מאושרות יותר מהשוכרות. כך שאם אתם מתגוררים היום בדירת חדר צפופה, תגלו למרבה ההפתעה שמעבר לדירה מרווחת יותר כמעט ואינה משפיעה על רמות האושר הכלליות שלכם. במחקר נוסף, עקבו החוקרים אחר אלפי אנשים בגרמניה שעברו לבית חדש מכיוון שהיו גורמים שהפריעו להם בדירה הקודמת. חמש שנים לאחר המעבר, הדיירים דיווחו על עלייה משמעותית ברמות הסיפוק שלהם מהבית, אך הסיפוק הכללי מהחיים שלהם לא השתנה.

 

כלומר, חיסכון קפדני כדי לרכוש דירה הוא כנראה לא רעיון כל כך טוב אם בפועל הוא מוביל לכך שאתם מוותרים על יציאות עם חברים או על חגיגות רומנטיות במסעדות.

 

למעשה, עשרות מחקרים טוענים כי אנשים נהיים מאושרים יותר מרכישת חוויות, כמו חופשות, הופעות וארוחות מיוחדות, ולא פריטים חומריים. יתרון נוסף לחוויות הוא שלרוב הן מקרבות אותנו לאנשים אחרים, בעוד שמחפצים חומריים בדרך כלל נהנים לבד. עשורים של מחקרים מצביעים על החשיבות של קשרים חברתיים לשיפור הבריאות המנטלית והפיסית. המסקנה הכוללת שעולה ממבול המחקרים החדשים היא שהאופן בו אנחנו מבזבזים את הכסף שלנו חשוב יותר מכמות הכסף שבארנק שלנו. החלפת הרגלי הרכישה שלכם כך שתוציאו על קניית חוויות לכם ולסובבים אתעם, יכולה להוביל לאושר יותר מכל דירה במגדלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x