$
עסקים קטנים ובינוניים ישן

בנט קרא לעסקים קטנים לבקש אשראי וקרן הסיוע הוצפה בפניות

שר הכלכלה פנה בפייסבוק שלו לבעלי עסקים קטנים ובינוניים והציע להם לבקש אשראי מהקרן לסיוע לעסקים בערבות מדינה; בעקבות ההודעה הוצפה בפניות חברת תבור, הגוף המתאם של הקרן

מעין מנלה 16:1116.05.13

שר הכלכלה, נפתלי בנט פנה היום (ה') בפייסבוק לבעלי עסקים קטנים ובינוניים והציע להם לבקש אשראי מהקרן לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים בערבות מדינה. בעקבות ההודעה הוצפה בפניות חברת תבור כלכלה ופיננסים המשמשת כגוף המתאם של הקרן מטעם המדינה.

 

"רוצים להקים או להגדיל עסק? - אנו נעניק לכם אשראי של המדינה עד 500,000 שקל", כתב בנט בעמוד הפייסבוק שלו. "מתוך תקופת הגזירות, חיוני שנצמיח את הכלכלה הישראלית. אחת הבעיות הגדולות ביותר של עסקים קטנים היא קבלת אשראי מהבנקים לצורך הקמה או צמיחה. רוצים להקים עסק חדש או שהמפעל רוצה לצמוח, לקנות מכונה חדשה, לפתח שוק או מוצר חדש, ואין לו כסף זמין לעשות זאת. אך מצד שני הבנקים חוששים להעניק להם אשראי בשל סיכון מוגבר. (לצערי, בשנים האחרונות הבנקים הלוו המון כסף ליוזמות פיננסיות מפוקפקות של אילי הון במקום לעסקים אמיתיים). בכל אופן, זהו צורך קריטי של עסקים קטנים ובינוניים.יש לנו כבר פתרון אלא שרוב הציבור אינו מכיר אותו. הוא נקרא: הקרן לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים בערבות מדינה", כתב בנט.

 

שר הכלכלה, נפתלי בנט שר הכלכלה, נפתלי בנט צילום: טלי מאייר

 

מאז הפרסום של השר, שמפנה לעמוד הקרן במשרד הכלכלה, הטלפון בחברת תבור, המתאמת בין הממשל ובין הבנקים ומפקחת על הבטחת יישום הכללים של הקרן, לא הפסיק לצלצל. לפי אורן מנדל,מנהל הפיתוח העסקי בתבור הם נאלצו להוסיף 3 כלכלנים בנוסף ל-2 הקיימים בדרך כלל כדי לאייש את הטלפונים. חברת תבור בודקת את העסקים המבקשים ללוות מהקרן ומגישה את חוות דעתה לוועדת האשראי.

 

"בנט ידע מדוע הוא מוציא את הידיעה על הקרן לסיוע לעסקים (שקיימת מעל לעשור) דווקא עכשיו", אמר מנדל. לפי נתונים של תבור מדד לחץ האשראי של העסקים הקטנים ובינוניים בישראל אשר מבוסס על הנתונים המצטברים בחברת תבור לגבי השינוי היחסי בהיקף בקשות האשראי השוטפות לעומת מחזור המכירות עלה ל-2.95% בנובמבר 2012 לעומת קריאה שלילית של 7.16% באוקטובר. בתקופות בהן העסקים נהנים ממחזורים גדלים לעומת תקופות אחרות, לחץ האשראי יורד בשל עלייה ביתרות המזומנים ומאידך יש תקופות המתאפיינות בהגדלת הלחץ וכתוצאה מכך גידול בביקוש לאשראי. תקופות אלה עשויות להיות בתקופות של הצטיידות לקראת חגים או בשל אירועים ספציפיים, כגון מתיחות ביטחונית שפגעה במכירות. ערך שלילי משקף ירידת לחץ.

 

בנט הסביר לבעלי העסקים כי הם יכולים להגיש ולמלא את הבקשות לבד תוך קבלת עזרה מהירה ויעילה בהכנת הבקשה וכך "הוצאנו מהתמונה את המעאכרים למיניהם".

 

"לא צריך יותר שום יועץ או מתווך או קוסם שמבטיח הבטחות סרק. הקרן אינה חדשה, אך מרבית העסקים אינם מכירים אותה. יש 3 מיליארד שקל של ערבויות שממתינים לכם", כתב בנט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x