$
מסע בעקבות הפנסיה

איך משווים תשואות קרנות פנסיה וקופות גמל

הכלים של משרד האוצר להשוואת תשואות קצת מסובכים אבל עם קצת מאמץ תוכלו להשוות ולהגדיל את החיסכון שלכם לפנסיה

מעין מנלה 07:1908.05.13

אם אתם רוצים לדעת כמה תשואה עשתה קופת הגמל שלכם או קרן הפנסיה שלכם ואיך היו הביצועים שלה לעומת קופות או קרנות אחרות ניתן להשתמש בכלי ההשוואה של משרד האוצר פנסיה נט וגמל נט.

 

להשוואה מהירה ופחות מורכבת של קופות גמל וקרנות השתלמות מרכזיות

 

בפנסיה נט משווים תשואה של קרנות פנסיה וכן ניתן להשוות בין התשואה של קרן הפנסיה למדדי שוק כמו מדד ת"א 25, מדד ת"א 100 ומדד אג"ח ממשלתיות. לדוגמא, במידה ואני רוצה להשוות את קרן הפנסיה שלי לשאר הקרנות, ואני יודעת שקרן הפנסיה שלי היא קרן פנסיה חדשה, אבחר בחיפוש הפשוט "קרנות חדשות" ואעביר לצד שמאל של העמוד באמצעות החץ או באמצעות הקלקה כפולה על "קרנות חדשות". לאחר מכן, יש לבחור "תשואות" מכיוון שאני מעוניינת להשוות תשואות של הקרנות השונות ולבסוף בתקופת הדו"ח לבחור את התקופה הרצוייה כאשר ברירת המחדל היא 12 חודשים אחרונים. לסיום יש ללחוץ על "הצג דו"ח".

 

דו"ח השוואת תשואות קרנות פנסיה שהופק באתר פנסיה נט של משרד האוצר דו"ח השוואת תשואות קרנות פנסיה שהופק באתר פנסיה נט של משרד האוצר

 

כעת, אני רוצה לראות מה התשואה שהשיגה הקרן הפנסיה שלי לעומת האחרות. לכן אפשר למיין את הקרנות לפי התשואה על ידי לחיצה על החץ שמופיע מתחת לתשואות "מצטברת לתקופה". כך אני יכולה לראות בדו"ח שקרן הפנסיה של אלטשולר שחם פנסיה מקיפה השיגה תשואה של 11.26% אשר הייתה התשואה הגבוהה ביותר ב-12 החודשים האחרונים מבין קרנות הפנסיה. אם הפנסיה שלי מנוהלת לדוגמא במבטחים החדשה, אני יכולה לראות שהתשואה שהיא השיגה ב-12 החודשים האחרונים הייתה 10.11%, פחות מאלטשולר. עוד אני יכולה לראות בדו"ח שהתשואה הממוצעת של מבטחים החדשה בשלוש השנים האחרונות הייתה 7.05% ושל אלטשולר שחם פנסיה מקיפה התשואה הממוצעת בשלוש השנים האחרונות הייתה 8.19%.

 


 

כך, אני יכולה לדעת מהי התשואה שהשיגה קרן הפנסיה שלי וכיצד היא עומדת בהשוואה לקרנות פנסיה אחרות. יש גם פירוט של המסלולים השונים כך שאפשר לראות מה הייתה התשואה של מסלולים שונים באותה קרן.

 

לגבי קופות גמל, גם כאן ניתן להשוות תשואה באמצעות גמל-נט באופן דומה להשוואת תשואות בקרנות הפנסיה בפנסיה-נט. כך ניתן לבחור בקופת גמל לפי ביצועיה הממוצעים ולראות באיזו קופת גמל התשואות הגבוהות ביותר. בנוסף, אם למשל אני מעוניינת לראות כיצד היו הביצועים של הקופה שלי לעומת מדד ת"א 25 או לעומת השקעה באג"ח, יש אפשרות לעשות זאת באמצעות חיפוש מתקדם, שם בחרתי בסוג הדו"ח "השוואה למדדי שוק", באוכלוסיה בחרתי "קופות הגמל" ובקופות הגמל הנבחרות בחרתי באופן שרירותי את הראל קופות גמל במטרה להשוות את התשואות שהיא השיגה למדד ת"א 25, ת"א 100 ואג"ח. את ההשוואה ערכתי לתקופה של 12 חודשים וכך ניתן לראות שהראל קופת גמל השיגה תשואה מצטברת של 9.77% ב-12 החודשים האחרונים לעומת תשואה של 10.03% במדד ת"א 25, תשואה של 6.54% במדד ת"א 100 ותשואה ממוצעת של 7.3% באג"ח כללי. ניתן לבחור תקופה ארוכה יותר להשוואה וכך לראות איזו השקעה הניבה את התשואה הטובה ביותר לאורך זמן.

 

השוואת תשואות השוואת תשואות צילום: shutterstock

 

במידה ואני רוצה לראות איך ביצועי קופת הגמל שלי עומדים בהשוואה לקופות אחרות אני יכולה בגמל נט לבחור השוואת תשואות, כל הקופות (להעביר באמצעות החץ) ולהשוות לתקופה שאבחר, באופן שרירותי בחרתי בין ינואר 2010 ועד מרץ 2013. אני ממיינת לפי תשואות מהגבוהה לנמוכה באמצעות הקלקה כפולה על החץ שמתחת ל"תשואות" "מצטברת לתקופת הדו"ח" וכך אני יכולה לראות ש"אנליסט גמל מניות חו"ל" השיגה את התשואה הגבוהה ביותר בשיעור של 43.93% בתקופה שמאז ינואר 2010 ועד מרץ 2013. כך אני יכולה להשוות את ביצועי קופת הגמל שלי לקופות גמל אחרות ובמידת הצורך לעבור. בתחתית הדו"ח אני יכולה לראות השוואה של תשואות בין סוגי הקרנות השונים. הכלים לא עובדים בדפדפן כרום. חשוב לזכור שמדובר בחיסכון לטווח ארוך ולכן כדאי להשוות תקופות ארוכות כדי לראות תשואה ממוצעת לאורך הרבה שנים.  

 

השוואת קופת גמל למדדי השוק באתר גמל נט של משרד האוצר השוואת קופת גמל למדדי השוק באתר גמל נט של משרד האוצר

 

בפרקים הקודמים:

 

 

בפרקים הבאים:

  • כמי דמי ניהול גובים ממך וכמה אפשר לחסוך
  • אילו מסלולי השקעה קיימים וכיצד לבחור ביניהם
  • עם מי אפשר להתייעץ לגבי הפנסיה
  • מה לשאול את יועץ הפנסיה
  • איך אפשר להגדיל את הפנסיה
  • אלטרנטיבות לחיסכון פנסיוני
בטל שלח
    לכל התגובות
    x