$
מסע בעקבות הפנסיה

מדריך כלכליסט

היכן נמצאת הפנסיה שלכם?

יכול להיות שעברתם מקומות עבודה רבים במשך השנים ואינכם זוכרים או יודעים היכן נוהלו כל החסכונות. מומחה לשוק החיסכון ארוך הטווח מסביר איפה הכסף

מעין מנלה 00:5305.05.13

אם אתם רוצים לעשות סדר ולברר היכן נמצאים החסכונות שלכם לפנסיה יכול להיות שתצטרכו לעשות עבודת בילוש מסויימת. "אין היום איזושהי מערכת מסודרת שאפשר לאתר בה את החסכונות למרות שאני יודע שמשרד האוצר עובד כרגע על הקמת מערכת כזאת", אומר שי מרום, אנליסט בכיר במדרוג.

 

לכתבה המרכזית: איך הפסקתי לפחד והתחלתי לחפש את הכסף שלי, לחץ כאן

  

המקום הטוב ביותר להתחיל בו הוא מעסיקים קודמים שיוכלו להגיד לכם היכן נמצא החיסכון, אומר מרום, אבל במידה ואין דרך ליצור איתם קשר (מכיוון שאולי הם כבר לא קיימים), הדרך היחידה היא ליצור קשר ישירות עם מנהלי הכספים, חברות הביטוח ובתי ההשקעות.

 

 

החיסכון שלכם יכול להיות בקרנות פנסיה, בביטוחי מנהלים או בקופות גמל. לכן, כדי לאתר את החיסכון כדאי לפנות קודם כל לגופים הגדולים אצלם מנוהלים רוב הכספים ושם הסיכויים הגדולים ביותר שהכסף שלכם יימצא.

 

ביטוחי מנהלים מנוהלים אך ורק על ידי חברות הביטוח לכן כדי לאתרם אפשר לפנות לחמש חברות הביטוח הגדולות: הראל, כלל, הפניקס,מנורה ומגדל.

 


 

כאשר מדובר בקרנות פנסיה אלו מתחלקות לקרנות הפנסיה החדשות וקרנות הפנסיה הוותיקות. במידה והתחלתם לחסוך אחרי שנת 1995 מדובר בקרנות פנסיה חדשות, אשר רובן (96%) מנוהלות על ידי חברות הביטוח. לכן, במידה והתחלתם לחסוך לאחר שנת 1995, המקום הראשון לפנות אליו הוא חברות הביטוח הראל, כלל, הפניקס, מנורה ומגדל.

 

במידה ותחילת החיסכון הייתה לפני שנת 1995, יכול להיות שיש לכם כסף בקרנות הפנסיה הוותיקות אשר מנוהלות תחת קורת גג אחת שנקראת עמיתים. קרנות הפנסיה הוותיקות הולאמו בשנת 2003 ועברו להתנהל תחת עמיתים מכיוון שנכנסו לגירעונות מאוד גדולים. ההצטרפות אליהן הייתה אפשרית רק עד שנת 1995, מסביר מרום. "מדובר בקרנות שהיו פרטיות, צברו גירעונות מאוד גדולים והוחלט לסגור אליהן את ההצטרפות. יש בהן כסף, הן קיימות ויש עמיתים שמקבלים מהן קצבה".

 

איפה הכסף? איפה הכסף? צילום: shutterstock

 

במקרה של קופות גמל החיפוש הוא מעט יותר מסובך, אומר מרום, מכיוון שיש יותר מ-15 גופים שמנהלים קופות גמל. עם זאת, הרבה מהגופים הם חדשים כך שרוב הסיכויים הם שקופת הגמל שלכם מנוהלת על ידי אחד מהגופים הגדולים. בגמל 27% בלבד מסך הנכסים מנוהלים על ידי חברות הביטוח והייתרה מנוהלת על ידי בתי ההשקעות, אומר מרום, אבל רוב הנכסים מנוהלים על ידי חמישה גופים: פסגות (בית השקעות) כלל (חברת ביטוח) דש (בית השקעות) הראל (חברת ביטוח) אקסלנס (בית השקעות). לכן, את החיפוש אחר קופות גמל כדאי להתחיל בגופים אלו.

 

אמנם אין היום מערכת אחת לחיפוש חסכונות, אך כיום הגופים המנהלים את הנכסים מחוייבים לעשות את המאמצים לאתר את כל החוסכים שלא יצרו קשר בכל מני חסכונות רדומים שאין בהם פעילות במשך שנים, אומר מרום. משרד האוצר יוצר גם כל מני תמריצים כדי לגרום להם ליצור קשר, כמו דמי ניהול מאוד נמוכים בחסכונות האלה. למרות החובה אין צורך לחכות לחברות, אם אתם לא יודעים היכן הפנסיה שלכם נמצאת, אתם יודעים איפה להתחיל לחפש.

 

בפרקים הבאים:

1. איזה סוג חיסכון פנסיוני יש לך

2. איך בוחרים מוצר חיסכון

3. איך משווים תשואות

4. כמי דמי ניהול גובים ממך וכמה אפשר לחסוך

5. אילו מסלולי השקעה קיימים וכיצד לבחור ביניהם

6. עם מי אפשר להתייעץ לגבי הפנסיה

7. מה לשאול את יועץ הפנסיה

8. איך אפשר להגדיל את הפנסיה

9. אלטרנטיבות לחיסכון פנסיוני

בטל שלח
    לכל התגובות
    x