$
50 פלוס

בני 50 פלוס? אם תתקבלו לעבודה, יש סיכוי טוב שתשמרו עליה

על פי מחקר של בנק ישראל, ההסתברות שעובדים מבוגרים ישמרו על מקום העבודה עלתה משמעותית בשנים האחרונות

שאול אמסטרדמסקי 15:1804.03.13

ההסתברות של עובדים מבוגרים (בני 55 ויותר), בייחוד של נשים, לשמור על מקום העבודה שלהם למרות גילם המבוגר, עלתה באופן משמעותי בשנים האחרונות. כך עולה ממחקר חדש של בנק ישראל שישולב במסגרת הדו"ח השנתי של הבנק שיפורסם בשבועות הקרובים. 

מהמחקר עולה כי אף ששיעורי התעסוקה בגילאים האלה נמוכים יחסית לעובדים הצעירים יותר (פחות מ-50% לנשים בגילאי 60 ויותר ופחות מ-50% לגברים בגילאי 65 ויותר), היכולת של העובדים המבוגרים שכבר נמצאים במעגל העבודה להישאר בו גדלה לאורך השנים. לדברי החוקרים, לפחות במקרה של הנשים הדבר נובע בין היתר מהעלאת גיל הפרישה שנעשה ב-2004. אז הועלה גיל הפרישה של נשים מ-60 ל-62 (ושל גברים מ-65 ל-67).

 

המחקר מראה כי אם ב-2003 שיעור הגברים והנשים שנמצאים קרוב לגיל הפרישה ומצליחים בכל זאת לשמור על מקום עבודתם היה רק באזור ה-80%, הרי שבשנת 2009 שיעורם כבר עמד על כ-90% (בשני המינים).

 

90% מהעובדים הקרובים לגיל הפרישה מצליחים לשמור על מקום העבודה 90% מהעובדים הקרובים לגיל הפרישה מצליחים לשמור על מקום העבודה צילום: shutterstock

 

נושא גיל הפרישה תופס מקום מרכזי יותר ויותר בשנים האחרונות לא רק בישראל, אלא בעולם המערבי כולו בשל התארכות תוחלת החיים והאתגר שהיא מציבה למערכות התקציביות והפנסיוניות של המדינות. אחד הפתרונות השכיחים להתמודדות

עם הבעיה הזו היא להעלות את גיל הפרישה, לגברים ולנשים כאחד, צעד שאמור להגדיל את גובה הפנסיה החודשית של העובדים (כי יש להם יותר שנים לחסוך) וגם לצמצם את היקף קצבאות הזקנה שהמדינה משלמת (כי יש לה פחות שנים שהיא צריכה לשלם קצבאות).

 

הניסיון האחרון של משרד האוצר להעלות את גיל הפרישה לנשים, מ-62 ל-64, שנעשה בכנסת ב-2011, לא צלח בשל התנגדות הפוליטיקאים. כעת מתכננים באוצר להביא במסגרת חוק ההסדרים הקרוב רפורמה שעיקרה ניתוק גיל הפרישה מהחלטה פוליטית על ידי הצמדתו אוטומטית לעלייה בתוחלת החיים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x