$
הכסף

הבריטים עוברים לבנקאות אלטרנטיבית

חצי מיליון בריטים העבירו את כספם למוסדות פיננסיים אתיים

יואב בורנשטיין 06:5330.12.12
2012 היתה השנה שבה הבריטים איבדו לחלוטין את האמון בבנקים שלהם. פרשת ריבית הליבור, האחריות למשבר הפיננסי, הכסף הרב שנאלצה הממשלה לשלם, הקיצוץ בשירותים החברתיים שבא בעקבותיו — כל אלה, בצירוף חשיפת נדבכים מחייהם והתנהלותם של חלק מהבנקאים, גרמו לבריטים רבים להפסיק להתייחס
לבנקים הגדולים כאל גזירה משמים ולהתחיל לחפש אלטרנטיבות.

 

התוצאה היא קמפיין "העבירו את הכסף שלכם" (Move Your Money UK) שקורא לציבור להצביע ברגליים ולהעביר את חסכונותיו למוסדות פיננסיים "אתיים". הקמפיין, שיחגוג בקרוב שנה, כבר גרם לפי תומכיו לחצי מיליון אנשים להעביר את כספם מהבנקים הגדולים למוסדות פיננסיים אחרים.

 

אתר היוזמה מציג באופן מסודר את האפשרויות האלטרנטיביות, עם יתרונותיהן וחסרונותיהן. אחת האפשרויות הנפוצות ביותר היא בנק קואופרטיב — בנק שנמצא בבעלות לקוחותיו ועשוי להפוך לשישי בגודלו בבריטניה. לבנק יש קוד אתי מחמיר ומדיניות ברורה לגבי העסקים שלהם הוא מלווה ולא מלווה. בנקים אחרים שאליהם ניתן לעבור פועלים ללא מטרות רווח, לקידום פרויקטים סביבתיים וחברתיים, או עובדים לפי חוקי הבנקאות האיסלאמית.

 

הבריטים הבינו שהם לא חייבים לשמור את החסכונות בבנק, אלא יכולים להשתמש במוסדות פיננסיים אחרים ומשמשים גשר בין מי שמבקש לחסוך כסף למי שמבקש ללוות כסף. בבריטניה יש, למשל, 47 אגודות בנייה (Building Societies) ו־580 איגודי אשראי — חלקם מציעים ללקוחות בדיוק את אותם השירותים שבנק מציע, כולל חשבון עובר ושב.

 

ב"העבירו את הכסף שלכם" אומרים שמבנה הבעלות של המוסדות הללו והעובדה שהם פועלים כשירות לציבור ואינם מנסים למקסם רווחים, מונעים מכירה שגויה של מוצרים פיננסיים ומובילים ליחס הוגן יותר ללקוחות. ברבעון השלישי של השנה הצטרפו לאגודות בנייה כ־78 אלף לקוחות חדשים, ובחצי השנה האחרונה נפתחו כ־20 אלף חשבונות חדשים באיגודי אשראי בבריטניה. בשני המקרים מדובר בזינוק מרשים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x