שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בונים קריירה ומשפחה

סגן המפקח על הביטוח: "לא הייתי רץ לקנות עכשיו ביטוח מנהלים"

רג'ואן גרייב, שאחראי במידה רבה על הרפורמה בביטוחי המנהלים, אומר ל"כלכליסט" כי השינוי הצפוי בשוק מחייב סבלנות מצד החוסכים. לטענתו, "מי שגובה מחיר יותר גבוה יצטרך להצדיק את זה בין אם בשירות, או בניהול השקעות מקצועי"

שאול אמסטרדמסקי 13:5211.07.12
שעות ספורות אחרי שהודיעו לחברות הביטוח כי החל מינואר 2013 יבוטל מקדם הקצבה בביטוחי מנהלים, סגן המפקח על הביטוח רג'ואן גרייב, שאחראי במידה רבה על הרפורמה, אומר ל"כלכליסט" כי השינוי הצפוי בשוק מחייב, לדעתו, סבלנות מצד החוסכים.

 

אם אני חוסך שרוצה להחליט מחר אם לקנות קרן פנסיה או ביטוח מנהלים עד שהרפורמה נכנסת לתוקף, היית ממליץ לי לרכוש ביטוח מנהלים?

"אני לא יכול לתת ייעוץ מקצועי, וצריך לבחון כל מקרה לגופו. יחד עם זאת, ברור שהחל מינואר 2013 העלות של הפוליסה (קרי, דמי הניהול - ש"א) תהיה נמוכה יותר, אפילו נמוכה ב-50%. לכן צריך לחשוב אם תוספת של קרוב לאחוז שלם בדמי ניהול שווה את המקדם המובטח שביטוחי המנהלים נותנים היום או לא. הפער הזה יכול להתבטא בעשרות עד מאות אלפי שקלים, ולכן זו שאלה של טעם. ברמה האישית, אני לא הייתי רץ לקנות פוליסה עם מקדם מובטח בגלל שסביר להניח שהתמחור הנוכחי של הפוליסה עם המקדם המובטח הוא גבוה מאוד, גבוה מדי. אני הייתי ממתין".

 

למה בכלל להמשיך לקנות ביטוחי מנהלים? אחרי ינואר 2013 זה יהיה מוצר מאוד דומה לקרן פנסיה, אבל עם דמי ניהול גבוהים יותר

"זה לא אותו מוצר בדיוק. בקרן פנסיה יש ערבות הדדית ובביטוח מנהלים זה החוסך מול החברה. לעניין מרכיב ניהול ההשקעות ודמי ניהול, בהחלט ייתכן שצריך לעשות את הבחירה באופן אחר. אחרי הרפורמה לא אמור להיות הבדל מחיר בין המוצרים, וזו אחת המשמעויות של הצעד שאנחנו עושים כאן. מי שגובה מחיר יותר גבוה יצטרך להצדיק את זה בין אם בשירות, או בניהול השקעות מקצועי יותר. אנחנו מפשטים כאן את המוצר בשביל להוריד את דמי הניהול".

 

בחברות הביטוח אומרים שמצד אחד אתם חושבים שמקדם מובטח זה מוצר טוב מדי, כי עובדה שאתם חוששים שהחברות לא יוכלו לעמוד בהבטחות שלהם לחוסכים, אבל מצד שני אתם אומרים שזה מוצר יקר מדי. איך זה מסתדר יחד?

"צריך להבחין כאן בין פוליסות ישנות עם מקדמים אטרקטיביים מאוד, שם כל שינוי בתוחלת החיים החברות צריכות לשים המון כסף בצד לטובת הפוליסות האלה. אלה פוליסות אטרקטיבות מאוד שמהוות סכנה ליציבות חברות הביטוח בטווח הארוך וזה התפקיד שלנו כרגולטור לוודא שהן עומדות בהתחייבויות שלהן.

 

המפקח על החיסכון עודד שריג. גרייב: "אין מודל שיודע לתמחר את זה לעוד 40 שנה" המפקח על החיסכון עודד שריג. גרייב: "אין מודל שיודע לתמחר את זה לעוד 40 שנה" צילום: נועם מושקוביץ'

 

"לעניין של פוליסות חדשות מ-2013, אנחנו יודעים שבפן הכלכלי קשה עד בלתי אפשרי לתמחר את המרכיב הסיכוני של המקדם המובטח. זה לא קיים בעולם, ואם זה קיים זה יקר מאוד. כנראה שאין מודל כלכלי שיודע לתמחר את זה לעוד 40 שנה, ואז יש שתי אפשרויות: או שהמחיר גבוה מדי ואז הלקוח נפגע, או שהמחיר לא מספיק גבוה ואז יש סכנה ליציבות החברה וגם אז הלקוח נפגע".

 

אז למה אתם עושים את זה רק עכשיו?

"אנחנו אמרנו שזה נמצא על הכוונת שלנו מזה שנתיים ושאנחנו בוחנים את זה לעומק. עשינו מחקרים שהתבססו על השוואות בין לאומיות ועל מידע שאנחנו מקבלים מהשטח, מהקרנות הוותיקות והחדשות. כדי לסבר את האוזן, עד לפני מספר שנים התבססנו על לוחות החיים של אנגליה שלא דומים לארץ. לאט לאט התחלנו להוסיף מידע מישראל בשביל לתת תמונה מלאה יותר של תוחלת החיים. עכשיו אנחנו רואים את התמונה המלאה וזה מחייב פעולה".

 

יש אנשים שטוענים שבגלל שאתם לא מאפשרים יותר מקדם מובטח בביטוחי המנהלים, אתם בעצם חושפים את כל החוסכים לעלייה בתוחלת החיים ולכן מקטינים להם את הפנסיה

"זה ממש לא נכון. הפנסיה החודשית היא נגזרת לא רק של המקדם, אלא גם של דמי הניהול. אם המחיר של המוצר בדמי ניהול יירד, זה עשוי לקזז את העלייה בתוחלת החיים. אין אף אחד שיודע לנבא איזו השפעה תהיה חזקה יותר. רק בעוד 30 שנה הלקוח יוכל לדעת. אם אנחנו נפקיר את הלקוח רק לשיטות שיווק שונות שקיימות בשוק, בזמן שהוא לא באמת יודע אם המוצר שהוא קונה מתאים לו, אנחנו ניכשל בתפקידנו כרגולטור".

 

אם אני חוסך או פנסיונר בקרן פנסיה וותיקה, עדכון לוחות התמותה ישפיע על הפנסיה החודשית שלי?

"אם כן אז רק באופן מאוד מינורי, כי הקרנות הוותיקות כבר עדכנו את לוחות התמותה ב-2011".

 

ואם אני חוסך בקרן פנסיה חדשה?

"המנגנון של קרנות הפנסיה אומר שצריך לעשות איזון מיידי וזה אומר שעכשיו, אחרי שהם יעדכנו את לוחות התמותה, תהיה הפחתה ממוצעת של הפנסיה החודשית של אחוז. במקרה הקיצוני זה יגיע עד 2.5%. אנחנו בוחנים את הנושא הזה כל כמה שנים כדי שהשינוי לא יהיה פתאומי ודרסטי".

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x