שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

שיעור במיסוי

השבוע פורסם כי הממשלה תטיל מס על חלק מהמלגות לסטודנטים: על אילו מלגות מדובר בדיוק, מי זכאי לפטור ואילו הטבות מס אחרות יכולים לקבל הסטודנטים. "כלכליסט" עשה שיעורי בית

רימונה פרקש ברוך 15:4603.11.10

ציבור הסטודנטים עלה השבוע לכותרות. גם בשל ההפגנה שערכו נגד החוק שנועד לאפשר את תקצוב האברכים, וגם בגלל הידיעה שפורסמה לפיה הממשלה תטיל מס על מלגות שהם מקבלים. מדובר למעשה בתיקון לחוק ההסדרים שיבטל את הפטור ממס על מלגות שמקבלים סטודנטים ממקומות פרטיים, כולל מקומות עבודה. כדי להבין בדיוק על אילו מלגות מדובר, "כלכליסט" בדק על מי יחולו החוקים החדשים. מי ממקבלי המלגות מבין הסטודנטים יקבל פטור ומי יצטרך לשלם מס ולאלו הטבות מס נוספות זכאים סטודנטים.

 

לטענת רשות המסים, מטרת התיקון הנוכחי בחוק ההסדרים היתה לסתום פרצה שאפשרה לגופים פרטיים לנצל את החקיקה כמו למשל חברות תרופות שבמקום לשלם שכר לעובד הסטודנט שלהם נתנו להם מלגת מחקר וכך נהנו מהטבת המס, או למשל משרדי עורכי דין שתגמלו את העובדים שלהם הסטודנטים במלגות לימוד במקום שכר.

 

מי לא יצטרך לשלם מס על מלגה?

 

1.סטודנט המקבל מלגה ממוסד להשכלה גבוהה. החקיקה קובעת כי מלגה לסטודנט בתקופת לימודיו במוסד אקדמאי מוכר להשכלה גבוהה תהיה פטורה ממס, ללא הגבלת סכום, ומלגה שניתנה לחוקר במהלך לימודיו במכון מחקר תהיה פטורה ממס עד לסך של 90,000 שקל לשנה.

 

2. סטודנט המקבל מלגות הצטיינות או מלגות בשל מצב סוציו אקונומי. מדובר במלגות הניתנות כתשלום כספי ישיר או באמצעות השתתפות בשכר לימוד, הפחתת שכר לימוד וכו', זאת בגין השגת הישגים אקדמיים או מחקריים גבוהים גרידא או בגין ביצוע פעילות התנדבותית (כגון חונכות ילדים ממשפחות קשיי יום, עזרה לקשישים וכיוצ"ב). וכן מלגות הניתנות לסטודנטים המצויים במצב סוציו אקונומי אשר מקשה עליהם את תשלומי שכר הלימוד. לגבי המלגות מסוג זה מוסכם על רשות המסים כי הן אינן באות בבסיס המס שכן מלגות אלו ניתנו כהוקרה מבלי שישנה התחייבות של המקבל ליתן תמורה או שירות בהווה או בעתיד.

 

3. סטודנט לתארים מתקדמים המקבל מלגת קיום. מלגות אלו ניתנות לסטודנטים (בעיקר בתארים השני והשלישי) ולחוקרים, לשם כלכלתם וקיומם בתקופת הלימודים או ביצוע המחקר. מטרת מלגות אלו היא לתת לאותם סטודנטים אפשרות להפנות את מלוא מרצם וזמנם ללימוד או למחקר האקדמי. מטרת התיקון הייתה להסדיר את נושא מיסוי מלגות הקיום והוא העניק פטור ממס הכנסה לסטודנטים וחוקרים בגין קבלת מלגה בתקופת הלימודים או בתקופת המחקר .כמו כן נקבע בתיקון עקיף לחוק מע"מ כי מלגה כאמור לא תיחשב כשכר ולפיכך לא ישולם בגינה ע"י המוסד המשלם מס שכר.

 

 

סטודנטים. יש גם הטבות מס שכדאי לנצל סטודנטים. יש גם הטבות מס שכדאי לנצל צילום: גיא אסיאג

באלו מקרים יהיה צורך לשלם מס ומה גובה המס?

 

בקבלת מלגות על מתן שירות. מלגות הניתנות לסטודנטים או חוקרים בתמורה למתן שירות כמו הוראה במוסד האקדמי / המחקרי או מטעמו, תרגול במוסד האקדמי/המחקרי או מטעמו. לגבי מלגות אלו, קיימת הסכמה (שהתקבלה גם על דעת מרבית המוסדות האקדמיים והמחקריים) לפיה מקום שבו המלגה ניתנת בתמורה למתן שירות למוסד האקדמי/מחקרי, התשלומים שנרשמו כמלגות מוסו כשכר עבודה לכל דבר ועניין. גם מלגות שיקבל הסטודנט ממקום עבודתו או מקרן פרטית ימוסו.

 

גובה המס יחושב בהתאם להכנסתו של הסטודנט.

 

יש גם הטבות

 

רשויות המס מעניקות נקודות זיכוי בגין סיום תואר אקדמי (או לימודי מקצוע). מדובר בנקודת זיכוי אחת בכל שנה הניתנת בגין תואר ראשון במשך שלוש שנים, החל מהשנה שלאחר שנת המס שבה הוענק התואר (חצי נקודת זיכוי ניתנת בגין תואר שני במשך שנתיים). בשנת 2010 מדובר בשווי כספי של 2,460 שקל בנטו השנתי (205 שקל בחודש). את הטבת נקודות הזיכוי ניתן למשש לכל המאוחר עד 3 שנים מתום הלימודים.

 

עו"ד אייל מוליאן, מנהל באשכול המיסים בפירמת BDO זיו האפט, אומר כי "לצורך קבלת ההטבה יש ליידע את המעביד בגין זכאות לתואר מיד עם הזכאות כדי שייעדכן את טופס 101 המוגש על ידו לרשויות. לעיתים, משתלם מאוד לדחות את מועד הזכאות לתואר בשנה-שנתיים (למשל אי הגשת סמינריון או לא לגשת לבחינה בקורס אחד), וכך לנצל את נקודות הזיכוי בשנים מאוחרות יותר, שבהן בדרך כלל ההכנסות גבוהות יותר, כך שנקודות הזיכוי מנוצלות במלואן".

 

נוסף על כך, סטודנטים המשתכרים פחות מ-58 אלף שקל בשנה ובמקביל מקבלים הכנסה נוספת מריבית על השקעה או תכנית חיסכון, יוכלו ליהנות מפטור ממס על הכנסות מהריבית עד סכום של 9,000 שקלים לשנה. "יש לשים לב שהפטור לא יינתן באופן אוטומטי, אלא רק למי שיעשה תיאום מס. על הכנסה מריבית של 9,000 שקל אפשר יהיה ליהנות מפטור ששוויו מגיע ל-1,800 שקל", מדגיש מוליאן. מי שירוויח סכום גבוה יותר יהנה מפטור לפי החלק היחסי.

 

סטודנטים שמתגוררים ביישובי ספר יקבלו גם הם הטבות מס. גובה ההטבה לסטודנטים אלה יקבע על פי ההטבה המזכה את תושבי מקום מגוריהם.

 

סטודנטים מקבלים גם פטור מארנונה. עם זאת, לפי עו"ד יואב ביין "הפטור מתשלום מס הארנונה לא ניתן באופן אוטומטי, אלא אם כן הסטודנט עומד במבחנים שונים כמו השתכרות, מצב סוציו אקונומי או מצב בריאותי המזכה בהטבת מס. גובה ההטבה והתנאים לקבלתה משתנה מרשות עירונית אחת לשנייה".

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x