מי נגע לי בכסף

מי נגע לי בכסף: אז מי משלם לשמאי?

היועצים המשפטיים פותרים בעיות שבהן נתקלו קוראי "כלכליסט". והפעם: עו"ד חיים קליר מסביר, מה קורה כאשר הלקוח בוחר את השמאי - האם חברת הביטוח חייבת לשלם לו את מלוא שכר הטרחה?

מארק שון 18:0722.02.09

תיאור המקרה

 

א' היה מעורב עם רכבו בתאונת דרכים, ותבע את חברת הביטוח מנורה שתשיב לו את עלויות התיקון ואת התשלום ששילם לשמאי ששכר, בסכום של 1,115 שקל.

 

חברת

הביטוח נשאה בעלות תיקון הנזק, אך החזירה רק 1,050 שקל עבור שכר טרחת השמאי - 75 שקל פחות מהתשלום בפועל. הנימוק של חברת הביטוח: "שכר טרחת שמאי נגזר מגובה הנזק, ומשולם כסכום מקסימלי מבחינתנו".

 

מה קובע החוק

 

המפקח על הביטוח פרסם כללים לגבי שמאים, לרבות שכר טרחתם. לפי הכללים הללו יש שני סוגי שמאים: שמאי בית, שעובדים בשביל חברת הביטוח, ושמאי חוץ. רשימת שמאי החוץ אמורה להישלח אל המבוטח מיד לאחר התאונה, וחברת הביטוח חייבת לפרסם אותה גם באתר האינטרנט שלה. בין אם מדובר בשמאי של החברה ובין אם בשמאי חוץ, חברת הביטוח אמורה לשאת בהוצאותיו.

 

דעת מומחה

 

עו"ד חיים קליר מסביר: "המבוטח יכול גם לערער על חוות הדעת של השמאי או לבחור שמאי שכלל אינו ברשימה. במקרה כזה, אם חברת הביטוח משלמת על פי חוות דעתו של השמאי, שכר טרחתו אמור להיות מכוסה על ידיה". הסייג הוא ששכר הטרחה יהיה "במתחם הסבירות" - והמושג "שכר סביר" פתוח לפרשנויות.

 

חברות הביטוח מוכנות לשלם את השכר שהן משלמות לשמאים שלהן, שהוא לרוב נמוך ביותר ומשולם בעבור חוות דעת הנערכות בסיטונאות. כשהמבוטח מביא חוות דעת של שמאי עצמאי, לפי זכותו, הוא משלם סכומים גבוהים בהרבה.

 

תקדים

 

בפסק דין שניתן לאחרונה בבית משפט מחוזי ערער מבוטח על החלטת חברת מנורה לשלם לו 1,050 שקל על שכר שמאי של 2,400 שקל. המבוטח הודה שלא ערך סקר בין שמאים, וכי השכר ששילם לשמאי פשוט נראה לו סביר.

 

השופטת קבעה כי חברת הביטוח אמנם רשאית להודיע למבוטח על הגבלת שכר השמאי, אולם אם לא עשתה זאת, עליה להוכיח שהשכר היה חריג באופן משמעותי מהמקובל. לפיכך נפסק שמנורה תשלם את מלוא שכר הטרחה של השמאי, וכן הוספו לה הוצאות משפט.

 

השורה התחתונה

 

אתם רשאים לבחור שמאי לפי העדפותיכם. באשר לשכרו, אם הוא אינו חריג באופן משמעותי, אתם זכאים לקבל אותו בחזרה מחברת הביטוח.

 

מחברת מנורה נמסר בתגובה: "אנו לא מגיבים לתביעות משפטיות. תגובתנו תפורט בכתב ההגנה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x