שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
עסקים קטנים ובינוניים ישן

ברק: חזון הקפיטליזם הטהור של נתניהו קורס

שר הביטחון אמר בוועידת "כלכליסט" לעסקים קטנים ובינוניים: "עם כל הכבוד לנתניהו, בלתי סביר שאבי השיטה שהביא עלינו את המציאות הזו, יהיה זה שיציל אותנו מתוצאותיה". לדבריו, "צריך להגדיל דרמטית את מסגרת התקציב"

שאול אמסטרדמסקי 16:1127.01.09

"אני לא אוהב את העובדה שנצטרך להגדיל את הגירעון הממשלתי כדי לעבור את המשבר הכלכלי הנוכחי, ולראות בשל כך עלייה בחוב החיצוני של ישראל. אני עמדתי בראשות הממשלה כאשר הורדנו את החוב הממשלתי מ-111% מהתוצר לרמה של 87% מהתוצר. תזכרו רק שנתניהו הוא זה שהגיע מהחזון של קפיטליזם טהור, נקי, ברוחו של מילטון פרידמן, שבו היד הנעלמה תעשה הכל. כיום התברר שהחזון הזה קורס. עם כל הכבוד לבנימין נתניהו, בלתי סביר שאבי השיטה שהביא עלינו את המציאות הזו, יהיה זה שיציל אותנו מתוצאותיה". כך אמר היום  שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, בוועידת "כלכליסט" לעסקים קטנים ובינוניים.

 

לדבריו, "הגדלת החוב החיצוני היא לא מעשה קל, אבל היא החלטה שצריך לקבל אותה. אל תחפשו את ההכרזות הגדולות. מה שצריך בישראל זו הנהגה שלא מפחדת להסתכל למציאות בעיניים ולא נרתעת מלקבל החלטות".

 


 

ברק הגדיר את התקופה הקרובה כ"שעת מבחן". לדבריו, "המשבר הנוכחי הוא משבר שלא היה כמותו 80 שנה ואולי יותר והוא מבחן מנהיגות עליון, לא רק להבנתה את הכלכלה אלא ליכולתה להביט בפני המציאות ולא לנהל על כך דיונים אינסופיים אלא לעשות את הדברים הנדרשים. אנחנו ניבחן ביכולת שלנו לא להתנשא, לא לחשוב שכל החוכמה מרוכזת במשרד האוצר או בראשו של מנהיג פוליטי כלשהו, אלא רק במפגש ישיר ואמיתי של ראשי ההסתדרות, של ראשי הארגונים הכלכליים, של הממשלה והאוצר, ושל כל מי שיש לו יד בעניין, לשבת סביב שולחן עגול עד שייצא שולחן לבן ואז לעשות את הדברים שהוחלט עליהם".

 

"לבצע הרחבה אמיצה של מסגרת התקציב כדי להתמודד עם המשבר"

 

שר הביטחון הוסיף: "יש לנו חזון ודרך, אבל קודם כל צריך לצאת מהמשבר, שהוא קשה ונוגע באופן ישיר לכל האזרחים. במפלגת העבודה, מזה חצי שנה, אנו צועקים בכל במה כי יש פה משבר שמתקרב אלינו ושלא ידלג מעלינו. אנחנו אומרים כל הזמן שהכתובת היא על הקיר. צריך לבצע הרחבה דרמטית ואמיצה של מסגרת התקציב כדי להתמודד עם המשבר באופן מיידי".

 

לדבריו, "אמרנו את זה עוד לפני שהמשבר התעצם למימדים הגלובליים האלה. צריך להשקיע בתשתיות, במחקר ופיתוח, בהסבות מקצועית, בהבטחה שמפעלים חדשים, בעיקר בפריפריה, לא יקרסו בדרך אל הפתרונות. צריך למצוא פתרונות גם לאשראי, גם לרשת ביטחון לפנסיונרים או לאלה שהם על סף הכניסה לפנסיה, וגם פיתרון לעסקים הקטנים והבינוניים שיאפשר להם לשרוד את הטלטלות. הדברים האלה דורשים החלטות, ואז השקעות".

 

 

עוד אמר ברק: "כדי להגיע להשקעות בתשתיות אי אפשר לעשות את זה מבלי להגדיל את הגירעון. צריך הרחבה דרמטית של המשאבים ולהשקיע בדברים הנכונים. קודם כל בשמירה על התעסוקה ועל רציפות קיומם של עסקים, בעיקר בפריפריה. צריך להדגיש את הענפים שישראל מצטיינת בהם ויש לה את הפוטנציאל להיות מובילה בהם גם לאחר המשבר. המשבר הזה ייגמר והתחומים בהם לישראל יתרון יחסי, הם תחומי האנרגיה החלופית, טיפול במים, נושאים ממדעי החיים, תאי גזע והמחקר המתקדם בהם, יש לנו יתרונות גדולים בתחום האבטחה והביטחון. תחומים אלה צריכים לקבל דחיפה ממשלתית בהיקף מסיבי".

 

ברק התייחס להבטחות הרבות שמשמיעים המתמודדים על ראשות הממשלה בימים אלו מעל במות שונות. "התקופה הזו של ערב בחירות מתאפיינת בזה שהמועמדים עובדים ממקום למקום כמו להקה נודדת. אני אומר לכם, החיים הם לא תחרות של דיבורים או פרזנטציות או של איפור טוב. החיים הם תחרות על ההתמודדות עם המציאות, על היכולת לקבל החלטות באומץ ועל הכוח לבצע אותן. את המועמדים יש לשפוט לא לפי איך שהם נראים ונשמעים, אלא על פי מידת האמון שיש לכם שהם יעמדו מאחורי דבריהם בשעת מבחן".

 

שר הביטחון התייחס גם לאירוע הביטחוני בדרום מוקדם יותר היום. לדברי ברק, "על יד כיסופים, בגבול הרצועה, נהרג חייל צה"ל ושלושה נפצעו ממטען שהונח על גדר הגבול של המערכת. לא נעבור על כך לסדר היום. לא ניתן לחמאס וגרורותיו להמשיך עם כך ואנחנו נגיב בהתאם. כל מי שיפגע בנו צריך לדעת שהוא יספוג מכה קשה גם בהמשך ובעתיד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x