שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
עסקים קטנים ובינוניים ישן

יהודה טלמון: "למעלה מ-70% מהאשראי הבנקאי הולך לאחוז קטן מאוד מהלווים"

נשיא לשכת ארגוני העצמאים בוועידת "כלכליסט" לעסקים קטנים ובינוניים: "רק 1.4% מהעסקים בארץ עונים על ההגדרה של עסקים בינוניים וזה חשוב לתת להם אשראי, אבל זה לא הפיתרון"

הדר קנה 11:5527.01.09

"מקובל לחלק את העסקים במשק לעסקים זעירים עד 10 מיליון שקל קטנים בין 10-20 מיליון שקל, בינונים 22- 100 מיליון שקל וגדולים מעל 100 מיליון שקל. רק 1.4% מהעסקים בארץ עונים על ההגדרה של עסקים בינוניים וזה חשוב לתת להם אשראי, אבל זה לא הפיתרון". כך פתח יהודה טלמון, נשיא לה"ב (לשכת ארגוני העמצמאיים בישראל) את דבריו בפאנל "עסקים קטנים במשבר גדול" של הוועידה המרכזית לעסקים קטנים ובינוניים של "כלכליסט".

 


 

בפאנל השתתפו נציגי המדינה - החשב הכללי שוקי אורן ומנהל רשות המסים יהודה נסרדישי, נציגי המגזר העסקי, אלי יונס מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, עו"ד יהודה טלמון נשיא לשכת ארגוני העצמאים בישראל (לה"ב) ואוריאל לין נשיא איגוד לשכת המסחר בישראל.

 

טלמון המשיך וביקר את מערכת האשראי בישראל ואמר: "למעלה מ70% מהאשראי הבנקאי הולך לאחוז קטן מאוד מהלווים".

 

שוקי אורן ענה בתגובה לדבריו של טלמון כי: "אם מדברים על סטטיסטיקה, זה נכון ש-95% מהעסקים הם קטנים. מכאן, להסיק שעסקים קטנים צריכים אשראי זה לא נכון. חלקם צריכים הון עצמי כי אשראי לעיתים מביא לנפילה של אנשים". אורן הציג דקות אחדות לפני כן את פעולות הקרן החדשה לעסקים בינוניים וסיפר כי הקרן לעסקים קטנים כבר פועלת בהצלחה.

 

יהודה נסרידישי, מנהל רשות המסים אמר כי עקב הגירעון במסים שהגיע ב-2008 ל-6.5 מיליארד שקל הם נקטו בכמה צעדים מרחיקי לכת: "העברתי הנחייה כתובה לפקידי השומה ברחבי הארץ בה נתתי לפקידים סמכות לפרוס חובות. בנוסף, העברנו 16 אלף עוסקים לבסיס מזומן. והעברנו 31 אלף עוסקים נוספים ממסלול חד חודשי לדו חודשי. שני המהלכים האלו יחסירו בתזרים המזומנים של רשות המסים 350 מיליון שקל, אבל הם נחוצים ומהווים הקלה משמעותית בתחום האשראי לעסקים הקטנים והבינוניים".

 

יונס אמר: " אי אפשר להתעלם מנתוני בנק ישראל ומהדו"חות העסקיים. אנחנו בבנק מזרחי טפחות גדלנו בתשעת החודשים הראשונים של השנה ב-9% במתן אשראי לעסקים".

 

לדבריו, "צורכי האשראי גדולים הרבה יותר מיכולתם של הבנקים לטפל בהם. השוק צמח באופן חסר אחריות והתאייד בין לילה (...) הבנק שלי עושה כמיטב יכולתו. 70% מהמאזן שלנו הוא למשקי בית ועסקים קטנים ובינוניים. אנחנו דואגים להם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x