שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
עסקים קטנים ובינוניים ישן

כיצד לפטר עובד תוך שמירה על החוק וכבוד העובד

אם אתם מפטרים עובד, ודאו כי נתתם לו הודעה מוקדמת לפיטורין לפי החוק, כתבתם לו מכתב פיטורין עם תאריך כניסת הפיטורין לתוקף ושילמתם לו פיצויי פיטורין כחוק

אריאל הוכשטדט 15:1925.11.08

בעוד בארגונים גדולים קיימות מחלקות למשאבי אנוש המכירות היטב את דיני העובדים הנוגעים לפיטורי עובדים, בעלי עסקים קטנים ובינוניים לא מכירים לרוב חוקים אלו וחושפים עצמם לעיתים רבות לתביעות מצד עובדיהם לשעבר.

 

כאשר מפטרים עובד יש להגיש לו הודעה מוקדמת בכתב

 

במקרים רבים, לא ניתן לפטר עובד "מהיום למחר" ויש למסור לו הודעה מוקדמת על פיטוריו. ההודעה המוקדמת לעובד הינה מחויבת על פי חוק, צריכה להתבצע בכתב ולהימסר לעובד ישירות.

 

אם כן, כמה ימי הודעה מוקדמת יש לתת לעובד? במשך חצי השנה הראשונה לעבודתו, זכאי העובד ליום הודעה מוקדמת על כל חודש עבודה מלא. מי שעבד בין חצי שנה לשנה, זכאי לשישה ימי הודעה מוקדמת בתוספת של יומיים וחצי על כל יום עבודה מעבר לחצי השנה (כלומר אם העובד סיים 8 חודשים, הוא יקבל 11 ימי הודעה מוקדמת). מעל שנת עבודה זכאי העובד לחודש הודעה מוקדמת.

 

יש לשמור על כבוד העובד יש לשמור על כבוד העובד צילום: shutterstock
אם פיטרתם עובד שעבד אצלכם מעל שנה, הוא זכאי לפיצויי פיטורין

 

עובדים שעבדו מעל שנה במקום העבודה זכאים לפיצויי פיטורין בגובה של משכורת אחת לכל שנת עבודה. הפיצויים כוללים רק את מרכיבי הבסיס (משכורת, בונוס ממוצע על מכירות) אבל לא מרכיבים חריגים (משכורת 13, שווי שימוש ברכב, דמי הבראה).

 

גם עובד שהתפטר בעצמו עשוי לתבוע ולקבל מכם פיצויים, אם עשה זאת לצורך אחת המטרות הקבועות בחוק, ובהן: התפטרות לצורך טיפול בתינוק שנולד, עקב מעבר למקום מגורים מרוחק או הצטרפות לשירותי הביטחון.

 

פיטורין חוקיים הם פיטורין במכתב ולא בעל פה

 

אם פיטרתם עובד בשיחה שאיננה מלווה במכתב פיטורין, אתם עלולים להתמודד מול טענה שהעובד פוטר בתאריך אחר מהתאריך שאתם טוענים כנכון. לנושא זה משמעות רבה בהיבט של פיצויי פיטורין, תקופת ההודעה המוקדמת וכו'. מכתב פיטורין חוקי הינו מכתב פיטורין הכולל את תאריך הגשתו וכן את תאריך כניסת הפיטורין לתוקף. אין חובה לציין את סיבת הפיטורין ובמיוחד כדאי להימנע מציון סיבה זו, כאשר יש סיכוי שהעובד יתבע אתכם ויטען כי הסיבה איננה קבילה (למשל פיטורין עקב הריון, עקב היעדרות מעבודה שקשורה לטיפולים רפואיים של העובד או בני משפחתו וכדומה). כדאי לכתוב מכתב פיטורין חיובי אשר מאחל לעובד הצלחה בתפקידו ולא לנצל את המכתב "לסגירת חשבונות" עם עובד סורר.

 

האם להשאיר עובד מפוטר בעבודה או לשחררו הביתה עד לכניסת הפיטורין לתוקף

 

מעסיקים רבים מתלבטים בין השארת עובד שפוטר עד יומו האחרון בחברה אל מול שחרורו הביתה. היתרון בהשארת עובד עד ליום העבודה האחרון, הוא בניצול כח האדם אשר אתם משלמים עבורו שכר הוגן, הן לצורכי חפיפה והן לצורך סיום מטלות קודמות. עובד אשר מקבל שכר צריך לעבוד ואין סיבה להיכנע למענות וטענות של עובדים כי "אין להם חשק לעבוד" או "לא נעים להם להגיע לחנות". מאידך, אין הגיון להכריח עובד שפוטר להגיע למקום העבודה אם נראה כי הוא לא יועיל ואף יגרום לנזק. עובדים ממורמרים שפוטרו עשויים במקרים קיצוניים לחבל בציוד העסק, לקחת מידע חשוב ולזרות מורל נמוך בקרב העובדים שנשארו.

 

יתרון משמעותי לשחרור עובד לביתו, הוא החיסכון הכספי החלקי. כאשר משחררים עובד לביתו עד לתום תקופת ההעסקה החוקית, אין צורך לשלם לו מרכיבים בשכרו שאינם מרכיבי בסיס. כך למשל הטבות סוציאליות, אחזקת רכב וכדומה.

 

לסיכום, אם אתם מפטרים עובד, ודאו כי נתתם לו הודעה מוקדמת לפיטורין לפי החוק, כתבתם לו מכתב פיטורין עם תאריך כניסת הפיטורין לתוקף ושילמתם לו פיצויי פיטורין כחוק. אלו הן זכויות של העובד אשר בתי המשפט מגנים עליהם ומענישים את העוברים על החוק בקנסות כספיים לא מבוטלים.

 

למידע נוסף ראו גם:

 

? משרד התמת ? מתי התפטרות נחשבת כפיטורין, חוק פיצויי פיטורין ועוד

 

? המרכז לצרכנות פיננסית ? טבלת חישוב ימי הודעה מוקדמת ונוסח מכתב פיטורין

 

 

הכותב הינו מנהל פרויקטים בדפי זהב

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x