שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

כוכבי הייעוץ של הבנקים

הם אוהבים את הדינמיות של המקצוע, מנסים לשמור על זהירות, אבל משוכנעים שבעוד חמש שנים יגיעו לצמרת. נא להכיר, ארבעה יועצי השקעות שסומנו על ידי הבנקים שלהם כמובילים בתחום

רונית גודמן 08:3810.09.08

יוזפסון-פילוס: לא מתפשרת על איכות ועל מקצועיות" יוזפסון-פילוס: לא מתפשרת על איכות ועל מקצועיות" צילום: אוראל כהן
מיכל יוזפסון־פילוס - מנהלת יחידת השקעות גלובליות במרכז לבנקאות פרטית בבנק הבינלאומי

מיכל יוזפסון־פילוס (33) נשואה ואם לילד, החלה את דרכה המקצועית בבנק הבינלאומי לפני שמונה שנים בתחום השקעות חו"ל, שכיום כבר זוכות לכינוי השקעות גלובליות. בתפקידה הראשון בבנק ריכזה את תחום ייעוץ השקעות חו"ל בסניף הראשי בתל אביב. אחרי שנה עברה ליחידה לייעוץ יזום כיועצת השקעות ללקוחות גדולים. עם פתיחת המרכז לבנקאות פרטית בשנת 2005 מונתה למנהלת היחידה להשקעות גלובליות.

 

אוהבים את הדינמיות של המקצוע אוהבים את הדינמיות של המקצוע

ההישג המקצועי החשוב ביותר עבורה הוא הצלחתה לפתח ולהחדיר, הן בקרב הלקוחות והן בקרב היועצים בבנק, את מכשירי ההשקעה הפיננסיים החשובים בחו"ל. "לקוחות ויועצים מכירים כיום בחשיבות של השקעות גלובליות כחלק מתיק ההשקעות הכולל", היא אומרת. יוזפסון־פילוס, המעידה על עצמה כשאפתנית, אומרת: "על שני דברים אני לא מתפשרת - על איכות ועל מקצועיות".

 

היא סיימה תואר ראשון ושני במינהל עסקים במכללה למינהל (את התואר הראשון - בהצטיינות), והתמחתה במימון בשני התארים. "כבר בלימודי התואר הראשון התעניינתי ונמשכתי לתחום ייעוץ ההשקעות. מדובר בתחום דינמי, מאתגר, מעניין, מעורר ומפתח חשיבה".

 

ראו כתבות קודמות בסדרה:

היועצים בבנקים מודל 2008: פרופיל

כמה מרוויח יועץ השקעות?

איך נהפכים למנהל תיקים?

כמה מרוויחים מנהלי התיקים בבתי ההשקעות?

שוק ההון ברשת: מיפוי הפורומים המובילים בישראל

הגורואים של וול סטריט ממליצים: "קנו סחורות חקלאיות; התרחקו מהדולר"

 מהן הטעויות הנפוצות של יועצי ההשקעות

 

היא משוכנעת שבייעוץ השקעות יש מגוון רחב של תחומי התמחות ומרחב אדיר של ידע: "תחום שהלימוד בו הוא אינסופי". היא מעריכה שבעוד חמש שנים תהיה בתפקיד ניהולי בכיר בתחום ההשקעות.

הכישלון הגדול שלה: "מי מאיתנו לא טעה פעם, מה שחשוב זה ללמוד מהטעות".

 

מה היא ממליצה ללקוחות: "לנתח כל דבר בקור רוח, לשקלל את כל הנסיבות והגורמים ולהתחשב בהם ולא להיסחף למהלכים חפוזים". בזמנים כאלה היא ממליצה לבחון את ניצול הירידות בשווקים הגלובליים בכלל, ובשווקים האמריקאיים בפרט. "כדאי לבחון השקעות במניות לטווח ארוך ושילובן של מניות זרות אלו בתיק. כל זאת כמובן בהתאם לרמת הסיכון של הלקוח ובתנאי שמדובר בלקוח בעל פרופיל סיכון המאפשר רכישת מניות שיש לבחור אותן באופן סלקטיבי ומקצועי".

 

מה אומרים עליה העמיתים לעבודה והלקוחות: היא מקצועית - על כך מסכימים עמיתיה לעבודה והלקוחות. עמיתיה מוסיפים שהיא "עניינית, אמיתית, שמחה לעזור ולהיעזר כשצריך ומתחשבת".

 

הלקוחות ציינו את אמינותה הגבוהה. "אני לא בהכרח אומרת להם מה שהם רוצים לשמוע באותה נקודת זמן, מתוך דאגה להתאמה ולניהול הסיכונים הפיננסיים שהם לוקחים בתיק".

 

מוטו אישי: "לא להיסחף אחרי מגמות זמניות או גחמות רגעיות של השוק. להפעיל שיקול דעת אובייקטיבי לפני כל השקעה. חשוב לבצע בחינת כדאיות של כל השקעה לפי מכלול הנתונים הרלבנטיים".

 

אחרי שעות העבודה: את שעות הפנאי מפזרת יוזפסון־פילוס בין תיאטרון, קריאה, ים ובילוי זמן איכות עם המשפחה וחברים.

 

והב. "לא לשים את כל הביצים בסל אחד" והב. "לא לשים את כל הביצים בסל אחד" צילום: בועז אופנהיים
מירב והב - יועצת השקעות מרחב השרון בבנק דיסקונט

מירב והב (27) הוקפצה כיתה בתחום ייעוץ ההשקעות. בתום מסלול ההכשרה ליועצי השקעות בבנק דיסקונט היא לא מצאה את עצמה באחד מסניפי הבנק־כנהוג במסלול של יועצי השקעות מתחילים אלא מונתה ליועצת השקעות מרחבית האחראית לכ־50 יועצים וסטז'רים. תפקידה כיום מקביל ליועץ השקעות אזורי בבנקים אחרים.

 

לדבריה, ליבת התפקיד היא תמיכה והכוונה מקצועית ליועצי מרחב השרון של הבנק. "בעצם עשיתי קפיצת מדרגה לתפקיד מאתגר בפרק זמן קצר מאוד".

 

הבוסים שלה יכולים לרשום בפניהם שבקצב הנוכחי והב צופה שבעוד חמש שנים היא תהיה בתפקיד בכיר מאוד בתחום ניהול הנכסים בדיסקונט.

 

גם בתחום ההשכלה לא נראה שוהב משתהה לרגע. עד שהגיעה לבנק דיסקונט היא הספיקה לסיים תואר ראשון בכלכלה ומינהל עסקים באוניברסיטת בר אילן, והיא ממשיכה כעת לקראת התואר השני במינהל עסקים.

הבחירה המקצועית שלה בתחום ייעוץ ההשקעות נראית לה טבעית. "זהו מקצוע מאתגר, מעניין, דינמי ומגוון. הכיף הוא שכל יום שונה מקודמו".

 

הכישלון הגדול שלה: "בשיא הכנות, לא זכור לי או למעסיקיי כישלון כלשהו". עם זאת היא ממהרת לציין: "מאוד מתסכל כשלקוח, למרות ההכוונה והייעוץ שלי שלא לקחת סיכונים מסוימים, בוחר לעשות זאת. כשלקוח כזה סופג הפסד, אני מתוסכלת".

 

מה היא ממליצה ללקוחות: לא לשים את כל הביצים בסל אחד - "זה נדוש אך אמיתי", היא אומרת. לדבריה, "שוק ההון מחייב אורך רוח וראייה לטווח ארוך, והלקוחות חייבים תמיד לפזר ולגוון את ההשקעות".

 

מה אומרים עליה העמיתים לעבודה והלקוחות: "התלמיד במקרה הזה עלה על רבו", אומר אחד מעמיתיה לעבודה, שאצלו התמחתה. "יש לה ראייה רחבה, מאוד מקצועית. היא מכירה את שוק ההון על כל רבדיו, מעמיקה ומעשירה את הסובבים אותה בידע הרחב שלה. הגיל שלה מאוד מטעה, מכיוון שהידע שלה מעיד על ניסיון רב".

 

"היא מעודכנת ומעדכנת", אומר אחד מלקוחות הבנק. "והב יסודית, בודקת את החברות שעליהן היא מייעצת, אדיבה ועומדת לרשותך בכל שעה".

 

מוטו אישי: היא מאמינה ש"אופטימיות פשוט מנצחת וחשוב ללכת עם האמת הפנימית שלך".

 

אחרי שעות העבודה: מנגנת בפסנתר (כבר חמש שנים), אקורדיון, כינור וחליל. וגם: חובבת קריאה.

 

לוינסקי. "המיוחד בייעוץ ההשקעות הוא הדינמיות" לוינסקי. "המיוחד בייעוץ ההשקעות הוא הדינמיות" צילום: גיא אסיאג
שמעון לוינסקי - יועץ ומנהל תחום ההשקעות סניף בן יהודה ירושלים בבנק מזרחי טפחות

שמעון (שימי) לוינסקי (42) נשוי ואב לארבעה, כבר חווה כמה תקופות שפל וגאות ב־15 השנים האחרונות שבהן הוא עובד כיועץ השקעות בבנק מזרחי טפחות. פירוק משפחות בגלל אובדן כספים של לקוחות בתקופות של שפל הוא חיזיון נפוץ מאוד ביומיום של ייעוץ ההשקעות אצל לוינסקי.

 

"לחוות שוק נופל וגואה לא רק תרם לשיער הלבן ולקרחת בראשי, אלא גם הביא אותי להבנה כי הזהירות הרבה במתן ייעוץ ההשקעות היא הערך המוסף אשר לקוחות רבים מעריכים", הוא אומר. הוא יכול להתגאות בזה שזיהוי נכון שלו בנוגע למגמת השוק בינואר השנה חסך כאב והפסד ללקוחותיו. "לשמחתי, מצד אחד לא הכנסתי אף לקוח לשוק ההון, ומצד שני עקב הערכה שאנו בפתיחה של התפרצות אינפלציונית, העברתי כספים רבים למגזר צמוד המדד ולא לקרנות בעלות אג"חים מסוכנות. לכן ללקוחותיי הסולידיים יש רווח נאה מתחילת השנה".

 

בהשכלתו הוא בעל תואר בחינוך ובעל הסמכה ברבנות. "המיוחד בייעוץ ההשקעות הוא הדינמיות: אין יום הדומה לחברו, ולכן אף פעם לא משעמם". בנוגע להתפתחות הקריירה שלו בטווח בינוני של חמש שנים הוא מסרב להתנבא: "השמים הם הגבול".

 

הכישלון הגדול שלו: "לכולנו יש מדי פעם טעויות בזיהוי המגמה. אולם מכיוון שאני מקפיד על פיזור גדול של כספי הלקוחות, הם אינם ניזוקים".

 

מה הוא ממליץ ללקוחות: להתרחק בימים אלה משוק המניות. "המשבר עדיין לא הסתיים, ואם לא יקרה משהו חריג ויוצא דופן, הוא עלול לארוך עוד זמן רב. להערכתי, ייתכן שהתערבות הממשל האמריקאי בבנקי המשכנתאות תעלה את השוק לכמה ימים, אולם בעיות היסוד עדיין לא נפתרו. לכן איני צופה עתיד מזהיר לשוק בטווח הקצר".

 

מוטו אישי: "יועץ השקעות חייב לחיות את שוק ההון. לקום בבוקר ומיד לבדוק מה קרה במזרח הרחוק וללכת לישון עם סגירת המסחר בארה"ב. ניסיון בשוק ההון הוא ערך עליון".

 

אחרי שעות העבודה: אין כמו ללמוד דף גמרא ולבלות עם המשפחה.

 

דחבש. "זה לא הזמן למניות" דחבש. "זה לא הזמן למניות" צילום: בועז אופנהיים
אילון דחבש - יועץ השקעות בכיר, סניף רמת אביב ג' בבנק לאומי

אילון דחבש (31) , נשוי ואב לילד אחד, כבר נמצא במסלול העתודה הניהולית של בנק לאומי. הוא עובד בבנק לאומי חמש שנים וצורף למסלול העתודה הניהולית בתחום ההשקעות של הבנק כבר בשנת העבודה הראשונה שלו. להערכתו, בעוד חמש שנים הוא ימצא את עצמו מנהל בתחום ההשקעות. "בבנק עברתי את כל התפקידים במחלקת ההשקעות בסניף, החל בטלר וכלה ביועץ השקעות בכיר. הניסיון במגוון התפקידים מאפשר לראות את התמונה הכוללת ויסייע לי בהמשך כמנהל", הוא אומר.

 

ברזומה שלו תמצאו גם פרטים על מודל תעודות סל שפיתח, המשווה בין התעודות בכמה פרמטרים ובודק איזו תעודה, של מדד מסוים, היא הכדאית ביותר לרכישה. הוא מעיד על עצמו: "בר מזל אמיתי ששמח לעסוק במקצוע שהוא אוהב. עוד כילד ריתק אותי כל הנושא הכלכלי, ובהזדמנות הראשונה שהיתה לי בתקופת הצבא השקעתי בניירות ערך". הוא בוגר תואר ראשון במדעי המחשב מהמכללה ובלימודי כלכלה מהאוניברסיטה הפתוחה. לפני בנק לאומי עבד כמנהל בחברה פרטית.

 

להיות יועץ השקעות מבחינתו משמעו לשלב בין שתי אהבות: שוק ההון ומגע עם בני אדם. "זהו תחום דינמי שלא מפסיק להתעדכן. מצד אחד פועל בתוך מערכת חוקים כלכלית, ומצד שני מצריך הבנה רחבה איך אירוע שקרה בקצה אחד של העולם משפיע על העדפות של משקיעים והשווקים בקצה השני ופה אצלנו. זה מזכיר קצת את אפקט הפרפר בתורת הכאוס", אומר דחבש. "במיוחד בעת הזאת עבודה בייעוץ השקעות היא עבודה מסביב לשעון. אתה קם בבוקר עם עדכונים מבורסת המזרח הרחוק, נכנס לשוק המקומי ולא הולך לישון לפני עדכון על מצב השווקים בארה"ב".

הכישלון הגדול שלו: "לא אומר מספיק לאשתי שאני אוהב אותה".

 

מה הוא ממליץ ללקוחות: ללקוחות סולידיים - "זה לא הזמן למניות, חבל על הבריאות. עדיף לקנות איגרות חוב שקליות או צמודות של המדינה בעלות מח"מ קצר עד בינוני. אם בכל זאת רוצים קצת לתבל - אז לקנות איגרות חוב קונצרניות מדורגות בדירוג השקעה גבוה בלבד". ללקוחות אוהבי סיכון ובעלי טווח השקעה ארוך - "לבנות תיק מנייתי בפיזור גלובלי ולזכור שאף אחד לא יודע מתי שעת התחתית ומתי שעת השיא. עם זאת, לטווח הארוך אחזקה במניות תספק לכם תשואה יפה".

 

מה אומרים עליו העמיתים לעבודה והלקוחות: "שנון בהשקעות ובחיים", ו"תמיד כיף לעבוד איתו ויש עם מי להתייעץ", אומרים עמיתיו לעבודה. לקוחותיו מרגישים שהם מקבלים ייעוץ עם מגע אישי. "הוא קולט אותי תוך רבע שעה. מכיר אותי היטב, לפחות כמו אשתי. הוא יודע להתאים את השקעותיי לאופיי", אמר אחד הלקוחות.

 

מוטו אישי: בכל הנוגע לחיים המקצועיים - "הסבלנות משתלמת. כל לקוח הוא עולם בפני עצמו וחשוב להבין את צרכיו ואת רצונותיו, ורק אז להתחיל לבנות לו את התיק המתאים לו - והכל מתוך דיאלוג".

 

אחרי שעות העבודה: הזמן הפנוי שלו מתחלק בין סרטים, מסעדות, בישול, חקר תרבויות ו"טיולים רבים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x