$
הכסף

שוק ההון ברשת: מיפוי הפורומים המובילים בישראל

גולשים קבועים ונלהבים, אנשי מקצוע ומומחים, סימון המניות הנכונות - וגם כמה כישלונות. מה קורה בקהילות הבורסה הישראליות

תומר קורנפלד 09:1802.09.08

האינטרנט נהפך בשנים האחרונות לבמה מרכזית להחלפת שמועות, דעות וניתוחים בכל נושא, ושוק ההון אינו יוצא דופן בעניין. האתרים הכלכליים מדווחים על עסקאות אבל המשקיעים מבקשים לשמוע גם את הקולגות ולהתעדכן במה שאף אחד לא יכול או לא מעז לכתוב. פורומים שעוסקים בשוק ההון מציעים בדיוק את זה: ביקורות על חברות, המלצות ואזהרות על מניות, פרשנויות ובעיקר שיקוף המגמות והלך הרוחות בבורסה.

 

קראו עוד בסדרת "היועצים":

מניה בהזדמנות מניה בהזדמנות

 

בשנות הפריחה של הבורסה פרחו גם הפורומים למשקיעים. כשהמדדים נסקו, משקיעים חדשים נכנסו, ההמלצות על מניות נראו מבטיחות ומחזורי המסחר היו ערים במיוחד. בשנה האחרונה מצב הרוח השתנה - הבורסה ירדה, הסוחרים הפסידו, ובפורומים נרשמו לא מעט אזהרות וקיטורים. פחות גולשים־משקיעים חדשים פוקדים אותם, אבל גם האיפוק היחסי שלהם כעת הוא שיעור חשוב ושירות חשוב לא פחות.

 

"כלכליסט" מצא את שש הזירות המסעירות בשוק המקומי, שמציעות דיונים מרתקים עם ערך מוסף לסוחרים. מה אפשר להפיק מהפורומים האלה? במה הם חזקים? איפה הם כבר נפלו? המיפוי המלא, לשימוש משקיעים טריים ומקצוענים כאחד.

 

ספונסר - אלופי הניתוח הטכני

כתובת: sponser.co.il

 

בעלים: ליאור וידר (50%) וסייבל השקעות (50%)

 

כותבים בולטים: גרגמל, סקראט, jano

 

קווים לדמותו: אחד הפורומים הפעילים בישראל - מייסד האתר ליאור וידר מספר על יותר מ-8,000 גולשים קבועים ועל יותר מאלף הודעות ביום. לצד ההתרחשויות ברשת, פעם בשלושה חודשים מארגן האתר גם כנס חופשי עם הרצאות של מנכ"לים במשק, שבו משתתפים מאות אנשים. כ-60% מההודעות בפורום מבוססות על כדאיות ההשקעה במניות בהתבסס על ניתוח טכני, והשאלות זוכות לתגובה מהירה בתוך כשלוש־ארבע דקות.

 

חשבון נפש: ירידות השערים בבורסה בשנה האחרונה לא גררו ירידה במספר הגולשים, אומר וידר, ואולם הורגשה ירידה במספר הכותבים. אחת המניות שמככבות בפורום היא של חברת הביוטכנולוגיה בריינסוויי, שזינקה בכ־160% מינואר -לשמחתם של חלק מהגולשים. מנכ"ל בריינסוויי, עוזי סופר, הציג את החברה באחד הכנסים של הפורום. ברשימת הכישלונות של חברי הפורום בולטת ההמלצה על אפריקה ישראל, שהמניה שלה צנחה מתחילת השנה ב־60% וגררה תלונות של גולשים שרשמו הפסדים.

 

שוק ההון ברשת שוק ההון ברשת איור: יונתן וקסמן

 

טלנירי - סוחרים חרדים ותחרויות גולשים

כתובת: talniri.co.il

 

בעלים: שרון גינזבורסקי (100%)

 

כותבים בולטים: סוסון ים, דני שי, יעקב101, yanivp4

 

קווים לדמותו: הגולשים של טלנירי הם קהל עיקש ודבק במשימה - בין השאר בזכות הפעילויות היזומות של הפורום. המובילה שבהן היא הצ'ופר לכוכבי האתר: אחת לשנה נערך בקרב גולשי הפורום סקר לדירוג הכותבים המצטיינים, ועשרת הגולשים הנבחרים מקבלים טיול לחו"ל על חשבון החברה. במקביל מקיים האתר תחרויות תקופתיות שבהן מהמרים הגולשים על שערי הפקיעה של מדד ת"א־25, והמהמרים שהיו הכי קרובים זוכים במערכת מסחר ששווייה אלפי שקלים. כמו בספונסר, גם הגולשים של טלנירי מתמחים בניתוח טכני, ורבים מהם סוחרים חרדים. במיוחד בשבילם, אגב, הוחמרו כללי השפה בפורום, וניכר מאמץ להימנע מגסויות ומקללות (וכל מי שהשקיע בטבע לאחרונה יודע עד כמה זה קשה).

 

חשבון נפש: ההמלצה הבולטת של הפורום, שסחפה משקיעים רבים, ניתנה כשמחירי הנפט והזהב היו בשיא; הגולשים כיוונו את חבריהם לתעודות שורט, שהניבו למשקיעים תשואות של עשרות אחוזים עם ירידת מחירי הסחורות. האכזבה הבולטת נרשמה בקרב גולשי הפורום בעקבות המלצות כושלות להשקיע בבורסה הסינית באמצעות תעודות סל, שגררו הפסדים.

 

דיבורסה - כותבים בתשלום, בלי מריצי מניות

כתובת: dbursa.co.il

 

בעלים עיקריים: משה ורנר (28%), צביקה ברגמן (28%) ואורן יער (28%)

 

כותבים בולטים: הדר, יוני, שחקן_ספסל, Ron-S, התמים

 

קווים לדמותו: אחד הפורומים היחידים בישראל שההשתתפות בו נעשית בתשלום. קריאת ההודעות אמנם חינמית, אך כדי לכתוב צריך לשלם דמי הרשמה חד-פעמיים של 150 שקל. משה ורנר, אחד ממייסדי הפורום ומי שמוביל אותו עד היום, מסביר שהתשלום הזה מסייע, במישור העקרוני, להרחיק כותבים זמניים ומריצי מניות, ובמישור הקונקרטי מסייע בתחזוקת האתר. רוב הפעילות בפורום מבוססת על ניתוח טכני.

 

חשבון נפש: הפורום יכול לזקוף לזכותו את ההמלצות הנכונות על חברת הביוטכנולוגיה אבוג'ן, שעוסקת בהשבחה גנטית של גידולים חקלאיים. בשבוע שעבר זיהו בפורום היפוך מגמה במניה והכניסו אותה לפוקוס של המשקיעים; בתוך ימים אחדים מי שהזדרזו להשקיע בה רשמו תשואה של יותר מ־50%, בעקבות הודעות על הסכמי שיתוף פעולה מרשימים שעליהם חתמה החברה. מנגד, אחת ההשקעות היותר מדוברות בפורום דווקא גרמה למשקיעים אכזבה: חברת התשתיות מלרג זכתה לניתוח חיובי של הגולשים, אבל מתחילת השנה צנחה המניה שלה ב-42%, על רקע היחלשות ענף התשתיות והסכסוך בין בעלי השליטה.

 

בורסה סנטר - הוותיק, האדיב והמלמד

כתובת: bursacenter.co.il

 

בעלים: (Leader (100% - מעדיף להישאר אנונימי

 

כותבים בולטים: בראל, האגריד, Ramsey, ARTICK19

 

קווים לדמותו: אחד הפורומים הוותיקים ברשת הישראלית, שידע כבר אי אלו עליות ומורדות. כיום אפשר למצוא בו בעיקר המלצות על סמך ניתוח פונדמנטלי של המניות, כלומר ניתוח המבוסס על התוצאות הכספיות של חברות ועל תחזיות צמיחה. הפורום קטן ואינטימי, וחברים בו כותבים מקצועיים מתחומי שוק ההון, הכלכלה, ראיית החשבון והנדל"ן. בניגוד ללא מעט פורומים מקצועיים אחרים, הגולשים הקבועים מפגינים נכונות יוצאת דופן לסייע למשקיעים מתחילים, שזוכים לרוב לתשובות אדיבות ומפורטות במהירות מפתיעה. למעמיקים מציע האתר גם "כיתה וירטואלית" - מאמרים מקצועיים בכל הרמות, למתחילים ולמקצוענים.

 

חשבון נפש: ברשימת ההמלצות המוצלחות של הפורום נמצאות מניות היתר הקטנות שזינקו במאות אחוזים ב-2007 - למשל חברת סיליקום, שמייצרת כרטיסי תקשורת לשרתים וזינקה ב-200% (לפני שקרסה ב־75% מתחילת השנה). בפורום גם הקדימו לזהות את הפוטנציאל הגלום במניות הסיניות, וכבר ב-2006 ניהלו תיק המלצות על מניות סיניות, שהשיג תשואה נאה. עם הכישלונות שהעכירו את מצב רוחם של חברי הפורום נמנית מניית ixi, הנסחרת בנאסד"ק. הגולשים המקצועיים המליצו בחום על המניה וסחפו קוראים אחרים, שהשקיעו וראו את ההשקעה נמחקת כמעט לחלוטין - מתחילת השנה צנחה המניה ב־96%, אחרי ששרפה את רוב קופת המזומנים ונכשלה בחדירה לשוק האמריקאי.

 

בורסה ושוק ההון בתפוז - למתחילים

כתובת: tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?forumId=29

 

בעלים: תפוז

 

כותבים בולטים: אלוני, חגי, NS101, dw

 

קווים לדמותו: המקום המושלם למשקיעים מתחילים. הטון העיקרי בפורום הזה מכוון את בתולי הבורסה להשקעה באפיקים סולידיים, ומזהיר אותם מהשקעות בעלות אופי מנייתי. ההמלצות מכוונות לאיגרות חוב קונצרניות ואיגרות חוב ממשלתיות, והטיפים עוסקים בהתמודדות עם עמלות שוק ההון הגבוהות שגובים הבנקים. סוחרים מנוסים לא ימצאו שם כנראה רעיונות השקעה מקוריים, אם כי מדי פעם צצות הודעות על הזדמנויות בשוק האג"ח. בהיעדר סוחרים מקצועיים, מעודכנים ומהירים, הפעילות בפורום אינה שוקקת, ולא כל השאלות זוכות למענה.

 

יאהו - פורום לכל מניה

כתובת: finance.yahoo.com

 

קווים לדמותו: המגוון הרחב של אתרי השקעות והמלצות עלול לעתים גם לסבך את הגולשים. אלפי ההודעות הנכתבות בכל יום דוחקות מטה את הסיפורים המעניינים, והפורומים עלולים לאבד את הפוקוס. בוול סטריט, שם נסחרות אלפי מניות, מצאו פתרון - פורום ממוקד לכל מניה. האתר הבולט של פורומים כאלה הוא הפורטל הפיננסי של יאהו. אפשר למצוא שם אלפי פורומים, גם של החברות הישראליות הנסחרות בניו יורק. לאחרונה הוסיפה יאהו גם פונקציה של סריקת כל הפורומים באתר וכל הדעות שכותבים הגולשים על המניות, מה שמאפשר לה לזהות את שלוש המניות המומלצות לקנייה על ידי הגולשים ושלוש המניות הכי פחות מומלצות. האם אפשר לתרגם זאת לכסף? לא בטוח, אבל נראה שגם האמריקאים - כמו הישראלים - אוהבים סקרים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x