$
עיין ערך

עיין ערך: שחר - תשואה מובטחת, לא צמודה

שחר היא איגרת חוב המשמשת כתחליף לפיקדון שקלי בריבית קבועה ונסחרת בבורסה

אורלי ניר 08:0503.07.08

איגרת חוב שחר מונפקת על ידי ממשלת ישראל ונסחרת בבורסה בתל אביב. מדובר באיגרת חוב בעלת ריבית קבועה שאינה צמודה למדד המחירים לצרכן. האיגרת משלמת ריבית פעם בשנה, ותשואתה מובטחת עד לפדיון. כיום מונפקת האיגרת לטווחים שונים של עד 20 שנה. הריבית על השחר חייבת במס של 15%, בדומה

למס על פיקדונות. כמו כל מכשיר סחיר, האיגרת יכולה להיסחר בירידות ובעליות שערים, בהתאם למגמות הריבית והאינפלציה בשוק. ראוי לציין כי האיגרת פופולרית בקרב המשקיעים הזרים.

 

המטרה: שחר משמשת כתחליף לפיקדון שקלי בריבית קבועה, ויתרונה נובע מסחירותה בבורסה. כלומר, המשקיע נהנה מנזילות יומית, ויכול לשנות פוזיציה באיגרת בהתאם לציפיותיו. מאחר והריבית הגלומה באיגרת קבועה, האיגרת תיסחר בעליות שערים בתקופה שבה גוברות הציפיות להפחתת הריבית, ולהפך.

 

קהל יעד: הציבור הרחב, באמצעות השקעה ישירה או באמצעות קרנות נאמנות ותעודות סל; גופים מוסדיים כגון קופות גמל, קרנות פנסיה וחברות ביטוח; מנהלי תיקים ומשקיעים זרים.

 

יתרון: בתקופות שבהן הריבית במשק במגמת ירידה, קיימת עדיפות למכשירי השקעה המבטיחים ריבית קבועה, כגון השחר.

חיסרון: כמו כל מכשיר השקעה סחיר, המסחר באיגרות מושפע מציפיות המשקיעים. בהנחה שקנינו שחר מתוך ציפייה להורדת ריבית עתידית והמגמה אינה מתרחשת, תגיב האיגרת בירידות שערים. כדי להקטין את רמת הסיכון של ההשקעה לעתים כדאי לבחור באיגרות אשר מועד פדיונן קצר יותר, ולכן הן רגישות פחות לשינויים בריבית.

 

הכותבת היא אסטרטגית איגרות חוב ביחידת המחקר של בנק הפועלים

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x