$
שווקי חו"ל

הספאק החדש מקרב את קולבר לגיוסים של מיליארד דולר

ION בניהול יונתן קולבר, גלעד שני ואברהם גילבר גייסה בסופ"ש 253 מיליון דולר לספאק שלישי. בשל הידוק הרגולציה, החליטה לא להעניק אופציות למשקיעים. Third Point בניהול דן לואב השתתפה הפעם שלא בעילום שם

גולן חזני 07:0102.05.21

חברת ניהול הנכסים ION גייסה בסוף השבוע 253 מיליון דולר. 220 מיליון דולר גויסו בהנפקה של 22 מיליון מניות רגילות ו־33 מיליון דולר נוספים במימוש אופציית הגרין שואו בידי החתמים מורגן סטנלי וגולדמן זאקס.

 

 

 

המניות יירשמו בבורסת ניו יורק והחלו להיסחר ביום שישי תחת הסימול IACC, כשהן סוגרות את יום המסחר הראשון ללא שינוי.

 

ספאק היא חברה ריקה מתוכן, שמגייסת הון ממשקיעים, כדי להתמזג עם חברה פרטית בתוך שנתיים לכל היותר מהשלמת הגיוס.

 

 

 

זהו הספאק השלישי ש־ION מגייסת, וגם הפעם השתתפו בגיוס משקיעים אמריקאים וישראלים. אל המשקיעים הוותיקים הצטרפה הפעם בגלוי קבוצת Third Point, שבהשקעות הקודמות שמה לא נחשף. בראש הקבוצה עומד דן לואב, והיא מנהלת קרנות גידור ונכסים ב־17 מיליארד דולר. Third Point התחייבה לרכוש 9.9% מההנפקה, וכנראה שרכשה את השיעור הזה.

 

את הספאק הראשון שלה גייסה ION, שמנהלת נכסים בהיקף של 2 מיליארד דולר ומנוהלת בידי גלעד שני, אברהם גילבר ויונתן קולבר, באוקטובר 2020. הגיוס אז היה של 258 מיליון דולר, והספאק IACA חתם על הסכם למיזוג עם חברת טאבולה של אבי סינגולדה.

 

בפברואר השנה גייסה החברה 253 מיליון דולר לספאק נוסף, שסימולו IACB, שעדיין לא הכריז על חברת המטרה שעמה בכוונתו להתמזג.

 

 

יונתן קולבר יונתן קולבר

 

הקשיים בגיוסי ספאק, שהביאו לירידות בערכם של הספאקים הנסחרים כבר, נבעו מביקורת ומצעדים שנקטה רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC), וזאת בשל מדיניות הדיווח החשבונאי שלהם. לרשות הפריעה בעיקר העובדה שבניגוד לחברות שמבצעות הנפקה רגילה, הספאקים רשאים לפרסם תחזיות שנראות לעתים אופטימיות מדי.

 

ה־SEC הורתה לספונסרים של הספאקים להציג את האופציות שהם מקצים למשקיעים בספאק, והנחיה זו חייבה חברות ספאק, שהיו בעיצומו של תהליך הכנת תשקיף, לשנות את הדו"חות הכספיים. הדבר השפיע על גל ההנפקות של 308 הנפקות ספאק ברבעון הראשון של 2021 ועל גיוס של 100 מיליארד דולר.

 

כדי להתמודד עם הקושי, החליטה ION שבהנפקת הספאק השלישי המשקיעים לא יקבלו אופציות. הצלחת הגיוס התקבלה בהפתעה מסוימת בקרב הבנקאים שליוו אותו. "אנחנו גאים שבשוק לא פשוט הצלחנו לגייס שוב יותר מ־250 מיליון דולר, ואנו נרגשים מאמון המשקיעים שלנו", אמר שני.

 

משקיעים שכוללים את קבוצת ION עצמה ואת הנוסטרו שלה, וכן קופות הפנסיה וקרנות הנאמנות של חברת הביטוח הפניקס - שמשקיעה בחברה מאז הקמתה וגם משמשת ספונסר שלה - התחייבו לרכוש מניות של הספאק בהנפקה פרטית שתיסגר במקביל למיזוג עצמו בסכום של 120 מיליון דולר לפי מחיר של 10 דולר למניה. עובדה זו מספקת ודאות גבוהה יותר לחברת המטרה באשר לסכום שתקבל במיזוג עם הספאק.

 

הנפקה פרטית זו אינה מותנית בכך שבעלי המניות של הספאק יחליטו לפדות את מניותיהם אם אינם מעוניינים להיות בעלי מניות בחברת המטרה. אפשרות זו קיימת עבור בעלי מניות של כל ספאק, ולמעשה היא האיום העיקרי על הצלחת המיזוג.

 

הספאק שהתמזג עם טאבולה נסחר ב־1.16 דולר אחרי שכבר זינק ל־17 דולר, שכן משבר שוק הספאקים לא פסח עליו וגרם לירידתו. טאבולה מתוכננת להיהפך לחברה ציבורית לפי שווי של 2.6 מיליארד דולר לאחר שיוזרמו לקופתה 400 מיליון דולר, ובעלי מניותיה הנוכחיים ימכרו מניות בסכום של 100 מיליון דולר.

x